KLA - SPA 5:4p - Stíhací jízda vynesla bod

33., sobota 28. 12. 2013
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Chábera - Kaberle, Černošek, Procházka, Doudera, Jankovič, P. Hořava, Růžička - Tenkrát, Dragoun, M. Hořava - Eberle, Havlíček, Kuchler - Rudovský, Lukáš, Bajaruns - Strnad, Dalecký. Trenér: Jiří Čelanský.
Sparta: Pöpperle (31. Novotný) – Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Kubát, Philipp, Hrbas – Ton, Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, Buchtele – Klimek, Přibyl, I. Rachůnek – Chlapík, Bahenský, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 14. Kuchler, 19. M. Hořava (Černošek, Kaberle), 28. Kuchler (Strnad, P. Hořava), 31. Procházka (Kaberle, Dragoun), 61. Kaberle (Kuchler, Dragoun) – 42. I. Rachůnek (Philipp, Přibyl), 44. Ton (Kubát, Novotný), 47. Bahenský (T. Rachůnek, Krejčík), 60. Buchtele (T. Rachůnek, Krejčík). Rozhodčí: Šindler, Homola - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4135. Střely na branku: 14:32. Průběh utkání: 4:0, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Kuchler - Bahenský.
První dvě třetiny třetího vzájemného utkání s Kladnem byly jasně v režii Rytířů. Ti vytěžili z minima šancí hned čtyři góly, které vyhnaly z branky Tomáše Pöpperleho. Ve třetí části se sparťané nadechli k obrovské stíhací jízdě a po trefách Ivana Rachůnka, Tona a Bahenského nakonec devět sekund před sirénou v power play srovnal Buchtele. V prodloužení ale o druhém bodu pro Kladno bleskově rozhodl Kaberle.

Do třetího vzájemného utkání vstoupili lépe kladenští hokejisté, kteří si na rozdíl od listopadového střetnutí na svém ledě pohlídali začátek. Po prvních ospalejších minutách se probrali i sparťané, v nebezpečném závaru před Cháberou trefil Pech po dobré práci celého druhého útoku tyčku. Do další šance se dostal Pilař, jeho střelu z pravé strany ale kladenský gólman dokázal pokrýt. Tlak si Holešovičtí vytvořili i v první přesilové hře, domácí čtveřici dokázali zamknout v pásmu, ale se zakončením váhali.

To Rytíři s první početní výhodou naložili výrazně lépe. Kaberle vyslal milimetrovým pasem do úniku Rudovského. Proti jeho střele ještě se štěstím zasáhl Pöpperle, který se položil na brankové čáře, ale puk se zpoza něj znovu vykutálel a sparťanská obrana si ho nešťastně srazila do branky, gól byl připsán Jiřímu Kuchlerovi. Druhá přesilovka se Kladenským vydařila o poznání méně, nakonec je to ale mrzet nemuselo. Minutu před koncem první třetiny se totiž prosadili i podruhé. Střela Černoška se odrazila od zadního mantinelu před branku, kde byl Pöpperle až příliš vyjetý a Miloslav Hořava kotouč dorazil za jeho záda.

9
tolik sekund před koncem třetí třetiny dokázali sparťané v power play srovnat

Do druhé třetiny vlétli domácí opět lépe a vynutili si další faul, z dlouhé výhody ani následné přesilové hry ale nic nevytěžili. To sparťané ve své početní výhodě ostřelovali branku Chábery od modré čáry ostošest. Pilař mířil dvakrát vedle, Krejčíkovu dělovku kladenský gólman vyrazil. V závěru přesilovky zahrozil druhý útok, ale svou akci mírně překombinoval. A přišel trest, po průniku Jiřího Kuchlera domácí odskočili už na rozdíl tří branek.

Povzbuzení Rytíři se krátce nato řítili do další šance, únik dvou na jednoho v podání Rudovského a Strnada zhatila nepřesná finální nahrávka. Čtvrtá trefa však nakonec stejně přišla, a to po deseti sekundách dvojnásobné přesilové hry, kdy k Hlinkovi přisedl na trestnou i Ivan Rachůnek. Velezkušený obránce Libor Procházka prostřelil od modré čáry vše včetně gólmana Pöpperleho, který následně přepustil své místo Novotnému. Ve zbytku prostředního dějství už se ve zmatené hře nikdo neprosadil.

Cíl Sparty do třetí třetiny byl za stavu 0:4 jasný, za zdramatizováním vykročili rázně už po necelých dvou minutách, kdy Ivan Rachůnek tečoval střelu Philippa od modré čáry za Cháberu. Za necelé dvě minuty přišel další gól, tentokrát z hole Petra Tona, který tváří v tvář kladenskému gólmanovi úspěšně zakončil akci po ose Novotný – Kubát. Sparťanský gólman si tak připsal asistenci. Na druhé straně zahrozil Tenkrát, který objel branku a zakončil jen do hole bránícího protihráče.

Brzy přišla i třetí trefa, první gól v sezoně si připsal po střele Tomáše Rachůnka Zdeněk Bahenský. Kladno už bránilo jen jednogólový náskok a sparťané se vrhli do útoku s novou chutí. Chábera musel v krátkém sledu zakročit proti pokusům Ivana Rachůnka a Krejčíka od modré čáry. Závěrečný nápor přišel ve hře v šesti bruslařích, kouč Jandač odvolal Novotného necelou minutu a půl před koncem třetí části. Obrovský tlak sparťané nakonec využili pouhých devět vteřin před sirénou díky Janu Buchtelemu. V úvodu prodloužení ale rozhodl Tomáš Kaberle o první výhře Kladna nad Spartou v této sezoně.

Jan Neliba (Rytíři Kladno): Do zápasu jsme nastoupili s respektem a pokorou. Přesně to po našich hráčích chceme. Bojovali jsme, měli jsme i střelecké štěstí, v první třetině jsme vytěžili z minima maximum. Ve třetí třetině Sparta ukázala svoji kvalitu. My jsme výrazně polevili, vypadalo to, že jsme se toho chvílemi až báli. Dva body se Spartou jsou každopádně velmi cenné.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): První dvě třetiny se nám opravdu nepovedly. Špatně jsme bruslili, nebojovali jsme. Domácí byli rychlejší, bruslivější, chodili víc do soubojů. O druhé přestávce jsme si řekli, že to tak nejde, a začali jsme hrát jednodušší hokej. Třetí třetina už byla z naší strany dobrá. Kladno nás svým způsobem překvapilo, v prvních dvou třetinách hráli výborný hokej.