27. 12. 2013 Tereza Velikovská

Potřetí na Rytíře. Přidá Sparta další výhru?

Extraliga po Vánocích pokračuje rychlým tempem, v sobotu čeká vedoucí Spartu výjezd do nedalekého Kladna. To během reprezentační pauzy vyměnilo trenéry, pod novým koučem Čelanským ale první utkání prohrálo. Dokáže Sparta ke dvěma tříbodovým výhrám nad Rytíři v této sezoně přidat další vítězství? Duel 33. kola Tipsport extraligy Rytíři Kladno - HC Sparta Praha začíná v sobotu 28. prosince v 17:30.

Kladno je předposlední, týmu má pomoci výměna trenéra

Středočeši se podle předsezonních očekávání pohybují na dně tabulky, po 32 kolech jim patří předposlední příčka před Chomutovem. V základní hrací době vyhráli jen osmkrát, se 67 vstřelenými góly jsou nejméně produktivním týmem celé extraligy. Kouč Zdeněk Vojta zkoušel krizi zažehnat změnami v sestavě, kýženou změnu k lepšímu to ale nepřineslo. Během prosincové reprezentační přestávky byl tak nakonec odvolán.

Nový koučové tým převzali minulý čtvrtek, na lavičce Kladna se proti Spartě podruhé představí trio Jiří Čelanský, Jan Neliba a Josef Zajíc. „Ve hře bylo více jmen, ale Jaromír Jágr se rozhodl pro Jiřího Čelanského i proto, že je to trenér pracující koncepčně a systém hry týmů, které vedl, byl velmi kvalitní. V hokejovém myšlení k sobě mají k sobě blízko. Nové kouče spojuje pracovitost, bojovnost, čestnost, férovost a především týmový duch. Všichni znají svou roli a budou ji plnit,“ uvedl na webu klubu výkonný ředitel Václav Bartoš.

Premiéru pod novými trenéry zažilo Kladno ve čtvrtek, kdy promarnilo náskok 2:0 a prohrálo na ledě Liberce 2:3 po prodloužení. Šlo o vůbec první zápas v sezoně, který Rytíři v prodloužení či samostatných nájezdech nedovedlo do vítězného konce. Čelanský měl ale z výkonu týmu radost. „Odehráli jsme dobré utkání, hráli jsme agresivně, bojovně, byli jsme v pohybu. Nevím, jestli máme po utkání být nenasytní nebo pokorní. Každopádně bod je dobrým odrazovým můstkem do další práce a máme na čem stavět,“ hodnotil.

TÝMOVÝ DUEL: KLADNO VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

KLADNO vs. SPARTA
Pavel Patera 22 (5+17)Nejproduktivnější útočníkPetr Ton 46 (25+21)
Tomáš Kaberle 14 (2+12)Neproduktivnější obránceKarel Pilař 18 (5+13)
Petr Tenkrát 80 střelNejpilnější střelecPetr Ton 109 střel
Sacha Treille 14,3 % (11/70)Nejúspěšnější střelecTomáš Rolinek 23,2 % (16/69)
Lukáš Cikánek (88,46 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Tomáš Pöpperle (93,46 %)
Filip Novotný (93,06 %)
Tomáš Král (72,22 %)
Jan Chábera (74)
Lukáš Cikánek (12)
Brankáři (obdržené branky)Tomáš Pöpperle (47)
Filip Novotný (5)
Tomáš Král (5)
2844Průměr diváků na domácích zápasech6500

Kladno je doma nepříjemné, shodují se Buchtele s Kumstátem

Sparťané sice Středočechy v obou předchozích vzájemných utkáních porazili, ale zejména v Praze je Kladenští řádně potrápili. „Kladno je houževnatý soupeř, nepříjemní jsou hlavně u nich doma. Vždycky tam mají nástup. Je tam i menší hřiště, takže to podle mě bude víc o soubojích a takové urputnější. Čekáme boj a doufám, že to zase dotáhneme do vítězného konce,“ věří Jan Buchtele. Ve stejném duchu hovoří i Petr Kumstát: „Snaží se hodně bruslit a hlavně v domácích zápasech jsou nepříjemní v napadání. Mají výborné přesilovky. Celkově jsou doma hodně nepříjemní.“

Navíc v týmu Rytířů proběhla trenérská výměna, která má zamezit herní krizi, ve které se předposlední tým tabulky nachází. „Výměna trenérů je vždy impuls, teď se u nich ukáže, jestli to zafunguje a jak to bude vypadat. Jakákoliv změna v týmu je vždy impuls, hráči budou nahecovaní a budou se chtít předvést,“ očekává Buchtele. „Nevíme, jestli se jejich herní projev změní. Bodů tolik nemají, všechna mužstva jsou ale výborná. My bychom chtěli zopakovat výkon, který jsme předvedli proti Třinci, a to hrát výborně dozadu. K tomu dát nějaké góly a vyhrát,“ usmívá se Kumstát.

Vzájemné zápasy v této sezoně:

V prvním vzájemném střetnutí Kladno Spartu na jejím ledě potrápilo, v polovině zápasu dokonce vedlo už 2:0. Holešovičtí ale dokázali zásluhou Simona a Hlinky srovnat a dvacet vteřin před koncem třetiny nakonec odmítl prodloužení Pech. Sparta zvítězila 3:2. Ve druhém střetnutí na půdě Kladna šli sparťané do vedení už po 59 sekundách zásluhou Kumstáta, další dvě trefy přidali v úvodu druhé třetiny Rolinek a Ton. Kladno sice dvakrát snížilo, ale Přibylův gól a posléze Rolinkův zásah do prázdné branky definitivně potvrdily výhru 5:2.

7. kolo:HC Sparta Praha – Rytíři Kladno 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 32. Simon (I. Rachůnek, Švrček), 44. Hlinka (Rolinek, Ton), 60. Pech (Kumstát, Krejčík) – 19. Treille (Rudovský), 30. Růžička (Havlíček, Patera). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4914. Střely na branku: 33:19. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Simon - Treille.

20. kolo:Rytíři Kladno – HC Sparta Praha 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 35. Hlaváč (Dalecký, Bajaruns), 54. M. Hořava (Patera) – 1. Kumstát (Přibyl, Buchtele), 21. Rolinek (Ton, Hlinka), 22. Ton (Hlinka, Pilař), 36. Přibyl (I. Rachůnek), 60. Rolinek (I. Rachůnek). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:6, navíc Philipp (SPA) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3697. Střely na branku: 31:24. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Bajaruns - Přibyl.

Zajímavosti zápasu:

Skórují opět bývalí sparťani? Ve dvou předcházejících duelech Kladenští sice proti Spartě nevybojovali ani bod, pokaždé se však gólově prosadili hráči, kteří v minulosti oblékali její dres. V prvním utkání na ledě Holešovických otevřel skóre francouzský útočník Sacha Treille. V polovině listopadu na Kladně zase jeden ze dvou přesných zásahů domácích zaznamenal navrátilec Jan Hlaváč. Kdo se trefí v dresu Rytířů tentokrát? Nebo snad bude gólman Tomáš Pöpperle nad síly kladenských střelců a připíše si další čisté konto?

Čelanský poprvé doma. Jak již bylo řečeno, v týmu Středočechů proběhla v reprezentační pauze trenérská výměna. Nový kouč Jiří Čelanský sice ve svém prvním duelu na lavičce Kladna vyválčil v Liberci bod, na výhru ale jeho tým už pět zápasů čeká. Uspěje nový trenér ve svém premiérovém utkání na domácí půdě?

Sestavy z posledního utkání:

Rytíři Kladno: Chábera (43. - 44. Cikánek) - Růžička, Černošek, Procházka, Doudera, P. Hořava, Jankovič - Tenkrát, Dragoun, M. Hořava - Eberle, Havlíček, Kuchler - Rudovský, Dalecký, Strnad - Lukáč, Bajaruns. Trenér: Jiří Čelanský.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Philipp, Kubát, Hrbas - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Chlapík, Bahenský, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.