Trenéři

Pavel Patera - trenér

Bývalý vynikající útočník se narodil 6. září 1971 na Kladně, kde hokejově vyrostl. V áčku vytvořil legendární trojici s Martinem Procházkou a Otakarem Vejvodou, která se nakonec dostala až do reprezentačního výběru.

Talentovaný technik, kterého museli milovat všichni fanoušci hokeje, se propracoval nejen do reprezentace, ale také do evropských soutěží a zámořské NHL. Bývalý hráč Dallasu a Minnesoty získal klubový titul v Česku, Švédsku i Rusku.

Člen zlaté hokejové generace odehrál v národním dresu 197 zápasů, ve kterých nastřílel 48 gólů a kromě olympijského zlata získal také čtyři tituly mistra světa. Autor vítězných asistencí z finále šampionátů 1996 a 2001 se na konec kariéry vrátil do Česka, když od roku 2006 do roku 2014 dělal kapitána Kladna a kariéru zakončil o rok později v dresu Olomouce.

Uznávaný legendární hokejista se plynule přesunul do pozice trenéra, když nejprve působil jako asistent Miloslava Hořavy, načež v létě 2018 odešel do Mladé Boleslavi. Ve středočeském klubu vytvořil úspěšnou dvojici s Radimem Rulíkem, s nímž v dalších letech vytvořili z Bruslařů pravidelného účastníka vyřazovací části.

V průběhu sezony 2021/2022 ovšem v klubu na vlastní žádost skončil, čehož využila Sparta a po stříbrné sezoně ho jmenovala hlavním trenérem ve dvojici s Patrikem Martincem.

Patrik Martinec - asistent trenéra

Respektovaný a uznávaný centr se z Jilemnice propracoval až do kádru Hradce Králové, ze kterého se přes angažmá v Pardubicích rozhodl v roce 1995 vydat do Sparty.

Osudové spojení fungovalo od začátku, jelikož Patrik Martinec strávil v našem klubu sedm sezon, během kterých pomohl k jednomu extraligovému titulu. Po roce v ruské Kazani se Patrik Martinec vrátil do Sparty, načež se přes angažmá ve Slavii a Litvínově dostal až do Jižní Koreji, kde se coby hráč Anyangu Halla stal během pěti sezon dvojnásobným asijským šampionem.

V roce 2011 se však vrátil do Česka, kde se stal asistentem trenéra Josefa Jandače na lavičce Sparty. Bývalý reprezentant se po dvou letech na lavičce přesunul do role sportovního manažera. Po finálové sezoně 2015/2016 se vrátil do Koreji, kde byl čtyři roky hlavním trenérem.

V létě 2021 se podruhé vrátil domů, tentokrát do Českých Budějovic, ale už po jedné sezoně požádal o rozvázání kontraktu, aby mohl od sezony 2022/2023 vést Spartu společně s Pavlem Paterou.

Jaroslav Hlinka - asistent trenéra

Bývalý vynikající útočník a nejproduktivnější sparťan klubové historie získal s naším klubem čtyři mistrovské tituly, má ve sbírce zlato a stříbro z mistrovství světa a během své kariéry působil ve Švédsku, Rusku, Švýcarsku i v zámořské NHL.

V roce 2019 se po konci aktivní kariéry přesunul do kanceláře, kde vytvořil dvojici s Petrem Tonem ve vedení sportovního úseku, odkud zároveň pomáhal realizačnímu týmu na střídačce. Před sezonou 2021/2022 se na střídačku přesunul na větší úvazek, jelikož vytvořil pevnou dvojici s Josefem Jandačem, ale po návratu Miloslava Hořavy se stáhl zpět do kanceláře.

Na jeho výpomoc a postřehy se však spoléhá také nová trenérská dvojice Pavel Patera - Patrik Martinec.

Petr Přikryl - trenér brankářů

Petr Přikryl se narodil 17. února 1978 v Litoměřicích. Odchovanec místního hokeje se v juniorském věku přesunul do Kladna a následně do Sparty, se kterou spojil nejvýraznější část své kariéry. První extraligový start si připsal v sezoně 1998/1999 právě v dresu pražského klubu a po většinu své sparťanské éry byl spolehlivým parťákem Petru Břízovi. I on měl tak výrazný podíl na dvou mistrovských titulech z let 2000 a 2002.

Oblíbenec sparťanských fanoušků si ale v roce 2003 vyzkoušel i roli stabilní jedničky, když odešel do slovenského Trenčína, kterému pomohl k mistrovskému titulu. V dalších sezonách už kluby střídal častěji a na Spartu se vrátil znovu v ročníku 2006/2007, kdy se podílel na svém třetím sparťanském titulu. Brankář, přezdívaný „Bingo“, pak působil střídavě v extralize i prvnílize a vyzkoušel si také krátké angažmá v německém Norimberku. V sezoně 2011/2012 už startoval jen v první lize a po čtyřech sezonách v dresu rodných Litoměřic se v roce 2015 s aktivní kariérou rozloučil.

Bývalý úspěšný brankář u svého řemesla zůstal a stal se trenérem brankářů. Po prvních zkušenostech na severu Čech, kde působil i v roli generálního manažera klubu, se znovu vrátil do Sparty, ale tentokrát v roli kouče. Petr Přikryl se nakonec propracoval až do reprezentace, jejíž brankáře vedl v roce 2018 na mistrovství světa v Dánsku a od extraligové sezony 2018/2019 je součástí sparťanského realizačního týmu.

David Tomášek bude pokračovat ve Spartě!

Termíny Danube Cupu: Slovan, Pavelka a Švýcaři

Možní soupeři v CHL: staří známí i čeští hráči

Sparta se zúčastní Spengler Cupu