Trenéři

Pavel Gross - hlavní trenér

Bývalý útočník začínal s hokejem v rodném Ústí nad Labem, ale coby dvacetiletý už startoval za áčko Sparty a zúčastnil se světového šampionátu do dvaceti let. Ve sparťanském dresu získal ve své druhé sezoně 1989/1990 mistrovský titul, po němž se však vydal do Německa, osudové země svého života.

Uznávaný útočník na Západě zůstal, vypracoval se mezi hvězdy německé ligy a stal se legendou Adleru Mannheim, v jehož dresu získal zlatých hattrick v letech 1997 až 1999. Poslední dva tituly dokonce pozvedl s céčkem na dresu, ale zbývajících pět sezon aktivní kariéry dohrál v Berlíně, za který nejprve nastupoval z pozice hrajícího trenéra, ale rychle se zase vrátil na led čistě jako hráč. V roce 2004 však svou úspěšnou kariéru ukončil a po roce se vrátil do nejvyšší německé soutěže.

Z pozice asistenta sbíral první trenérské zkušenosti tři roky ve Frankfurtu a dvě ve Wolfsburgu, který od sezony 2010/2011 převzal jako hlavní kouč, kterým u Grizzlys zůstal dalších osm ročníků. Z výsledkově průměrného týmu vytvořil německou špičku, s níž hned v první sezoně vyhrál základní část a bral stříbro. V dalších sezonách Wolfsburg padl ve čtvrtfinále, třikrát za sebou v semifinále, dvakrát ve finále a znovu ve čtvrtfinále.

Vyřazení s Eisbären bylo pro českého kouče poslední zkušeností na lavičce Grizzlys, odkud se vrátil do Mannheimu. Už v prvním ročníku ho uznávaný trenér dovedl k titulu po čtyřech letech a následně dvakrát do čtvrtfinále. V březnu 2022 byl z lavičky Adleru odvolán, a přestože se jeho jméno skloňovalo v tandemu s českou reprezentací, bez angažmá zůstal několik měsíců. Spolupráce s Miloslavem Hořavou se však přeci jen dočkal od léta 2023, když se dohodl na smlouvě se Spartou a vrátil se do Česka.

Antonín Stavjaňa - asistent trenéra

Rodák z Gottwaldova se v dětství vrhl na hokej a dobře udělal! Už v sedmnácti letech nakoukl do prvního týmu Valachů, načež bral na dvou juniorských šampionátech stříbrné medaile. Nadějný obránce tak ukázal, že má na úspěch čich, což potvrdil i po dvouletém odskoku do Trenčína, ze kterého se vrátil do tehdejšího Gottwaldova, za který hrával až do roku 1990.

Když tehdy spolehlivý obránce odcházel do Finska, byl mistrem světa z roku 1985, účastníkem pěti dospělých šampionátů a jedné olympiády. Čtyři sezony ve Finsku a Švédsku však stačily, reprezentační obránce se vrátil domů, leč místo Zlína zamířil k rivalovi do Vsetína. Účastník olympiády v Lillehammeru a světový šampion z Vídně nakonec ukončil kariéru dva roky po šampionátu, tedy v roce 1998.

Okamžitě po hráčské kariéře se vrhl na trenérskou dráhu a byl stejně úspěšný. Okamžitě dovedl Zlín do extraligového finále, načež byl na světových šampionátech v letech 2003 a 2004 asistentem u národního týmu. Expert na defenzivu následně střídal kluby na Slovensku i v Česku, ale od roku 2012 působil s dvouletou a jednoletou mezerou ve slovenské Nitře.

U východních sousedů si bývalý úspěšný reprezentant vytvořil auru uznávaného odborníka, který z Nitry vytvořil špičkový slovenský tým. Celkem ji dovedl k sedmi medailím, přičemž v roce 2016 bral zlato, které s outsiderem play-off získal také v sezoně 2023/2024. Ačkoliv po úspěšné sezoně dostal nabídku na pokračování, nakonec se rozhodl přijmout sparťanskou výzvu a na přání trenéra Pavla Grosse nahradil na lavičce Miloslava Hořavu.

Petr Přikryl - trenér brankářů

Petr Přikryl se narodil 17. února 1978 v Litoměřicích. Odchovanec místního hokeje se v juniorském věku přesunul do Kladna a následně do Sparty, se kterou spojil nejvýraznější část své kariéry. První extraligový start si připsal v sezoně 1998/1999 právě v dresu pražského klubu a po většinu své sparťanské éry byl spolehlivým parťákem Petru Břízovi. I on měl tak výrazný podíl na dvou mistrovských titulech z let 2000 a 2002.

Oblíbenec sparťanských fanoušků si ale v roce 2003 vyzkoušel i roli stabilní jedničky, když odešel do slovenského Trenčína, kterému pomohl k mistrovskému titulu. V dalších sezonách už kluby střídal častěji a na Spartu se vrátil znovu v ročníku 2006/2007, kdy se podílel na svém třetím sparťanském titulu. Brankář, přezdívaný „Bingo“, pak působil střídavě v extralize i první lize a vyzkoušel si také krátké angažmá v německém Norimberku. V sezoně 2011/2012 už startoval jen v první lize a po čtyřech sezonách v dresu rodných Litoměřic se v roce 2015 s aktivní kariérou rozloučil.

Bývalý úspěšný brankář u svého řemesla zůstal a stal se trenérem brankářů. Po prvních zkušenostech na severu Čech, kde působil i v roli generálního manažera klubu, se znovu vrátil do Sparty, ale tentokrát v roli kouče. Petr Přikryl se nakonec propracoval až do reprezentace, jejíž brankáře vedl v roce 2018 na mistrovství světa v Dánsku a od extraligové sezony 2018/2019 je součástí sparťanského realizačního týmu.

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka