PLZ - SPA 1:2sn - Nájezdová premiéra vyšla

16., neděle 27. 10. 2013
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Machovský - Hanzlík, Seman, Slovák, Jeřábek, Mozík, Frolo - Indrák, M. Straka, J. Straka - Kratěna, Lev, Pletka - Duda, Kašpařík, J. Sýkora - Dvořák, T. Sýkora, Petruška. Trenér: Milan Razým.
Sparta: Pöpperle - Piskáček, Kubát, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 33. Pletka (Kratěna, Straka J.) - 46. Kumstát (Buchtele, Pech), rozhodující sam. nájezd Ton. Rozhodčí: Turčan, Šindler – Flegl, Štofa. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5938. Střely na branku: 25:27. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Kratěna - Buchtele.
I podruhé dokázali sparťané ve vzájemném zápase s obhájcem titulu uspět. Od druhé třetiny sice prohrávali po Pletkově přesilovkové trefě, ve třetí části ale dokázal vyrovnat Kumstát. Vůbec poprvé v sezoně si tak sparťané vyzkoušeli prodloužení a následně i samostatné nájezdy. V těch se trefili Ton i Buchtele, Pöpperle naopak vychytal oba plzeňské exekutory. Sparta tedy slaví zisk dvou bodů a šestou výhru v řadě.

Utkání mezi pátou Plzní a vedoucí Spartou přilákalo do hlediště plzeňské ČEZ Arény 5938 diváků. Ačkoliv v první dvacetiminutovce žádná branka nepadla, bylo se na co dívat. První velká šance se naskytla hostům ve druhé minutě utkání, když před plzeňským brankářem Machovským váhal s rozehrávkou obránce Jeřábek. V momentu, kdy mu utekl puk z hole, mohl zakončovat Přibyl. Zřejmě byl však překvapen, jak snadno se dostal do palebné pozice, a v časové tísni neměl dostatek prostoru k promyšlení koncovky.

Záhy kontroval Straka, jenž objel branku, kterou hájil Pöpperle, ten se ovšem nenechal zaskočit jeho střelou. Sparta nevstřelila branku ani při akci Hlinky s Rolinkem proti Slovákovi. V momentě Hlinkova zakončení zela před hráčem z poloviny odkrytá branka a Machovského beton, jenž zamezil téměř jistému gólu. Ján Sýkora měl na hokejce zřejmě největší šanci domácích v první třetině, spolupráce dvou plzeňských útočníků ovšem skončila na Pöpperlem.

1.
první samostatné nájezdy v sezoně a hned výhra, na sparťanské straně uspěli Ton i Buchtele

Druhá třetina nabídla více času v nerovnovážném počtu hráčů na ledě, ovšem na vyložené šance byla o něco chudší. Ještě než se poprvé rozvlnila síťka branky, došlo při vyhazování puku z plzeňského obranného pásma k nepříjemné situaci na sparťanské střídačce. Letící puk zasáhl do oblasti hlavy Formana, který následně omdlel. K otřesenému hráči přispěchala záchranná služba, v jejímž doprovodu zmizel v útrobách plzeňského stadionu.

Na sklonku 33. minuty zahajovala Plzeň po vyloučení Hlinky standardní přesilovou hru pěti proti čtyřem. Kratěna přihrával zpoza branky do mezikruží najíždějícímu Václavu Pletkovi, jenž okamžitě zakončoval. Pöpperle jeho střelu nezachytil a puk skončil v síti sparťanské branky.

Hráčům Sparty se podařilo odpovědět na úvodní branku domácích až v průběhu třetí třetiny. Buchtele po najetí do obranného pásma Plzně předal puk Petru Kumstátovi, který pohotově vystřelil a propasíroval puk mezi Machovského levou rukou a tělem do branky. Čtyři minuty před koncem třetí třetiny nastaly pro Plzeň krušné chvilky.

Na trestnou lavici putoval na dvě minuty Frolo, domácí defenziva ale nepolevila a aktivní obranou odmítla pustit soupeře do vedení. Navíc v závěru oslabení se dostal po chybě sparťanského obránce do úniku Kratěna. Na Pöpperleho ale nevyzrál. Utkání po šedesáti minutách nepoznalo vítěze, na řadu tedy přišlo prodloužení, pro Spartu vůbec první v sezoně.

V úvodu nastaveného času nabíjel Hanzlík Josefu Strakovi, ale jeho rána příklepem skončila na gólmanovi. Sparta zahrozila po Rolinkově přihrávce Hlinkou, a ačkoliv Machovský šel do protipohybu, šanci hostů vychytal. Ani po pětiminutovém prodloužení branka nepadla, takže se muselo rozhodnout v samostatných nájezdech. V nich byli úspěšnější hosté, za které proměnili Ton a Buchtele, zatímco z Plzně neuspěl Pletka, ani Ján Sýkora. O dělbě třetího bodu bylo tedy rozhodnuto ve prospěch Pražanů.

Michal Straka (Plzeň): Potvrdilo se, že se střetly dva silné týmy. Sparta byla nebezpečná z rychlých protiútoků, čemuž jsme se dokázali přizpůsobit. Nechtěli jsme ztrácet puky ve středním pásmu a tomu jsme uzpůsobili taktiku. Mrzí nás některá zbytečná vyloučení, kterých jsme se měli vyvarovat. Do nájezdů jsme věřili Machovskému, ale je to vždy padesát na padesát a máme jen bod.

Josef Jandač (Sparta): Myslím, že na sebe narazily dva silné týmy a tomu odpovídal průběh zápasu. Bylo to oboustranně vyrovnané utkání. Nejprve jsme tahali za kratší konec, ale postupně jsme se zlepšovali a podařilo se nám vyrovnat. Jsme rádi, že jsme zvládli nájezdy a máme dva body. Myslím, že zranění Formana nebude vážné a bude v pořádku.