26. 10. 2013 Daniel Ryl

Vzhůru na divoký západ, čeká nás Plzeň!

O šesté vítězství v řadě bude Sparta usilovat na západě Čech a v plzeňské aréně na ni nečeká vůbec nic lehkého. Pražané mohou očekávat až nepřátelskou atmosféru a v cestě jim bude stát namotivovaný soupeř, se kterým si nic nedarují. Boj na západní frontě vypukne v neděli 27. října v 18:20.

Škodovka se postupně dere nahoru...

Letošní léto muselo být v Plzni velmi krušné. Mistrovský titul slavila nejen hokejová Škoda, ale také fotbalová Viktorka. Pivo teklo proudem, ale zasloužené oslavy plzeňského týmu jsou minulostí. Západočeši nastartovali novou etapu a zatím jim díky vyrovnaným výkonům patří páté místo extraligové tabulky s bodovou ztrátou na čtvrtou Kometu.

Klubovým statistikám vládne raubíř Radek Duda. Plzeňský forvard se představil ve všech patnácti duelech a nasbíral třináct bodů. Na svého kolegu Václava Pletku má náskok jednoho bodu. Čtyřiatřicetiletý útočník nastřílel osm branek a přidal k nim pět asistencí. V tabulce pravdy se drží v zelených číslech a má na kontě pět plusových bodů. Jedinou kaňkou je 48 trestných minut, což je jednoznačně nejvyšší číslo z celého týmu.

Radek Duda bodoval také v posledním utkání svého týmu, když pomohl k vítězství nad svým bývalým zaměstnavatelem z Liberce. Plzeň v úvodní třetině nastřílela tři branky a druhou vstřelil právě Duda. Tři minuty po polovině utkání už svítilo na kontě plzeňského týmu pět branek a Marek Schwarz přenechal svůj post Marcelu Melicherčíkovi. Od té doby stříleli pouze Severočeši, ale branka Martina Barteka a Petra Vampoly na rozdělení bodů nic nezměnila.

Nespokojenost ovšem panovala také na straně Plzně, jejíž hráči často mířili na trestnou lavici. "Hrozně jsme faulovali, v neděli si takové chyby nemůžeme dovolit. Sparta by to mohla potrestat mnohem víc než Liberec," varoval po utkání Ján Sýkora. Jeho tým zvítězil v posledních dvou duelech, ale polevení z poslední třetiny duelu s Libercem by se nemuselo vyplatit. V rozhovoru pro klubový web Plzně to připustil také slovenský forvard. "Snad to bude v neděli padat taky tak. Ale jak říkám, je třeba se vyvarovat těch chyb."

TÝMOVÝ DUEL: PLZEŇ VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

PLZEŇ vs. SPARTA
Radek Duda 13 (8+5)Nejproduktivnější útočníkPetr Ton 19 (10+9)
Jiří Hanzlík 8 (1+7)Neproduktivnější obránceJan Piskáček 10 (0+10)
Radek Duda 62 střelNejpilnější střelecPetr Ton 47
Josef Straka 66,67% (2/3)Nejúspěšnější střelecJan Buchtele 24,14% (7/29)
Lukáš Mensator (87,02%)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Tomáš Pöpperle (92,70%)
Filip Novotný (96,15%)
Matěj Machovský (21)
Lukáš Mensator (17)
Brankáři (obdržené branky)Tomáš Pöpperle (27)
Filip Novotný (1)
4947Průměr diváků na domácích zápasech5637

Tomáš Rolinek: Budeme čekat na jejich chyby...

Spartu nečeká žádné přátelské prostředí, čehož si je vědom také Tomáš Rolinek, kapitán holešovického celku. "Bude to tam hodně těžké. Myslím si, že přijde plná hala a fanoušci je poženou dopředu," předvídá. O taktice má jasno. "Nemůžeme tam hrát žádný hurá hokej. Budeme čekat na nějaké jejich chyby a hrát od zajištěné obrany."

Plzeň zvítězila v posledních dvou zápasech a navíc se do její sestavy vrací Martin Straka, což je výrazná tvář plzeňského týmu. "Je to zkušený a výborný hráč. Umí dávat góly, ale není to pouze o něm. Plzeň má výborný tým, což minulou sezonu potvrdili," chválí Rolinek. "Vstup do sezony jim tolik nevyšel, ale už se pomalu derou nahoru a budou zase zlobit."

Elitní přesilovková formace dostává tvrdé rány. Kromě Karla Pilaře jí chybí také Jaroslav Hlinka. "Když s někým hrajete déle, tak se logicky sehrajete, zatímco na někoho nového si musíte zvyknout. My to ale na tréninku pilujeme a s Chomutovem jsme to dokázali potvrdit." O sílu v početní převaze se tedy nebojí. "Trénujeme to a přináší to ovoce."

První duel sezony vyzněl lépe pro domácí Spartu...

Dva kandidáti na mistrovský titul se utkali už v rámci třetího kola Tipsport extraligy. Pražské utkání ovšem nastartovala lépe Plzeň, která po první třetině vedla zásluhou Václava Pletky. Vyrovnáno bylo po dvou minutách druhého dějství, když své trestné střílení proměnil Petr Ton a svou trefou překonal klubový rekord Jiřího Zelenky. O patnáct minut později otočil vývoj utkání Petr Kumstát a ve třetí třetině přidal třetí branku Sparty Jan Buchtele, když zužitkoval Tonovu přihrávku. Holešovický celek se tedy radoval z cenného vítězství 3:1.

3. kolo: Sparta Praha - Škoda Plzeň 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Ton (TS), 37. Kumstát (Klimek), 52. Buchtele (Ton) - 12. Pletka (Duda, Straka). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Lhotský, Barvíř. Vyloučení: 8:7, navíc Pilař (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6310. Průběh utkání: 0:1, 3:1.

Zajímavosti duelu:

Ukončí Plzeň další sérii Sparty? Pamatuje si loňskou jízdu Sparty v základní části, kdy dokázala vyhrát jedenáct zápasů v řadě? Tak právě Plzeň byla tím týmem, který tuto vítěznou šňůru přestřihl. Stalo se tak v rámci 46. kola a Západočeši zvítězili v Praze 4:2.

Souboj střelců proti nejlepší obraně na hřištích soupeřů. Plzeň na svém ledě nastřílela už 27 branek, což je po Spartě nejlepší číslo soutěže. Naopak Pražané inkasovali na venkovních tripech pouze třináct branek a jsou při venkovních zápasech nejlépe bránícím týmem.

Sestavy z posledního utkání:

HC Škoda Plzeň: Mensator – Seman, Hanzlík, Jeřábek, Slovák, Frolo, Mozík, Boháč – Straka J., Straka M., Indrák – Pletka, Lev, Kratěna – Sýkora J., Kašpařík, Duda – Petruška, Sýkora T., Dvořák. Trenér: Milan Razým.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Kubát, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, Hrbas - Ton, Simon, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Chlapík, Bahenský, Forman. Trenér: Josef Jandač.