TRI - SPA 3:2sn - Smolný konec série výher

19., středa 13. 11. 2013
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Hrubec - Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Krejčí, Kania, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Zagrapan, Rákos - Orsava, Polanský, Adamský - Květoň, Peterek, Varaďa - Matuš, Marek Růžička, Rufer. Trenér: Jiří Kalous.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 23. D. Květoň (Roth, Varaďa), 45. Polanský (Adamský), rozhodující nájezd Polanský - 18. Kumstát (Pech), 24. Rolinek (Piskáček). Rozhodčí: Hradil, Hrubý – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7, navíc Hlinka (SPA) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3160. Střely na branku: 34:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Polanský - Piskáček.
V prvním utkání po reprezentační pauze skončila sparťanská série výher. Holešovičtí měli k devátému vítězství dobře našlápnuto, po gólech Kumstáta a Rolinka dvakrát vedli. Oceláři ale dokázali dvakrát vyrovnat a druhý bod ukořistili v samostatných nájezdech. V těch měli sparťané velkou smůlu, Buchteleho trefa totiž nebyla kvůli vychýlení branky uznána.

Úvod zápasu byl opatrný a nesl se především v duchu nedisciplinované hry obou celků. K relativně dobrým příležitostem se dostali nejprve domácí, když v desáté minutě Růžička netrefil poloodkrytou bránu, a v jedenácté minutě neuspěl ani Hrabal se svou prudkou ranou příklepem.

O otevření skóre se však postarali hosté, a stalo se tak paradoxně při jejich oslabení. A byl u toho i Pech, který se o chvíli dříve prezentoval gestem fair play, když rozhodčím přiznal nezaviněný pád, a zrušil tak trest pro Polanského. Drobný útočník ujel po neúspěšné třinecké akci do brejku, kde našel Petra Kumstáta, který přesně zakončil. V devatenácté minutě mohl navýšit vedení před gólmanem osamocený Ton, který ale dobrou šanci nepřetavil v branku.

Domácí nastoupili do druhé třetiny s větší vervou, což se projevilo již ve třiadvacáté minutě, kdy původně zpackanou akci spoluhráčů zakončil bombou od modré čáry Roth. Trajektorii puku lehkou tečí změnil David Květoň, který byl označen jako autor branky. Hosté však získali zpět ztracené vedení již o minutu později, když v přesilové hře využili vyhrané vhazování a zásluhou teče Tomáše Rolinka vsítili druhou branku.

Zhruba v polovině zápasu se zrodila dobrá akce z hole Kumstáta, ale levá brusle třineckého gólmana bleskurychle zasáhla proti jeho blafáku. Domácí se urputně snažili srovnat skóre ještě ve druhé třetině, což se málem podařilo, ale to by Orsava nesměl trestuhodně minout Polanského příhru do jasné příležitosti.

+6
tolik bodů do Radegast Indexu si v zápase připsal obránce JAN ŠVRČEK, hitem soupeře trefil hned čtyřikrát

Do poslední periody tak mužstva nastoupila za stavu více vyhovujícím Spartě. Pro tu mohl zajistit dvoubrankový náskok Ivan Rachůnek již na začátku čtvrté minuty třetí třetiny, ale v dobré příležitosti nedokázal puk zvednout nad Hrubcův beton.

O slovo se tak znovu přihlásili Oceláři, kterým se i podruhé v utkání podařilo vyrovnat. Jednalo se o poměrně šťastnou situaci, protože nepřesná střela Orsavy se odrazila od zadního mantinelu přesně na hůl Jiřího Polanského před prázdnou bránu. Zbytek základní hrací doby byl již pouze v duchu vyčkávání na chybu soupeře, která již ale na žádné ze stran nepřišla, a utkání tak dospělo do prodloužení.

Na začátku prodloužení se do zakončení prodral Adamský, ale neuspěl, na straně druhé se hned z protiakce prezentoval dobrou střelou Ton, ale Hrubec tým podržel. Po hluchém místě se blížil konec prodloužení, ale přišla ještě jedna zápletka. Rolinek se nechal vyloučit a Třinec tak dostal přes půl minuty trvající přesilovku čtyř na tři. V ní střely na Pöpperleho doslova pršely, ale neuchytila se žádná.

V následujících samostatných nájezdech byli úspěšnější domácí a díky dvěma zásahům Jiřího Polanského získali jeden bod navíc. Za Spartu neuspěli Ton s Hlinkou, dvakrát se sice trefil Buchtele, ale jeho druhý úspěšný blafák ve čtvrté sérii rozhodčí chybně neuznali, protože Hrubec bruslí vychýlil branku.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): Porazili jsme obrovsky silného soupeře, který svou kvalitu prokázal i na ledě. Moc si toho vítězství vážíme. Celé mužstvo zasluhuje pochvalu za to, jak celý zápas zvládlo, dvakrát jsme dotáhli vedení Sparty. Nájezdy jsou loterie, štěstí se v nich dnes přiklonilo na naši stranu.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Prohra nás samozřejmě mrzí. Je velká škoda, že za stavu 2:1 jsme neodskočili do dvoubrankového rozdílu. Šancí jsme na to měli několik, ale bohužel jsme je neproměnili a Třinec nás potom za to potrestal. Nájezdy nehodnotím.