SPA - OLO 3:2sn - Čtvrtfinále proti Kometě!

52., pátek 6. 3. 2020
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Machovský – Dvořák, Košťálek, Pavelka, Jurčina (C), Kalina, Piskáček (A) – Rousek, Sukeľ, Dvořáček – Buchtele, Pech (A), Smejkal – Kvapil, Růžička, Tomášek – Jandus, Říčka, Pšenička.
Olomouc: Konrád – Valenta, Škůrek, Ondrušek (A), Dujsík, Vyrůbalík (C), Jaroměřský, Švrček – Klimek, Nahodil, Musil – Burian, Káňa, Tomeček – Ostřížek, Knotek (A), Olesz – Kolouch, Skladaný.
Branky a nahrávky: 30. Buchtele (Pech, Jurčina), 38. Tomášek (Kalina, Sukeľ), rozh. náj. Rousek – 13. Nahodil (Klimek), 25. Tomeček (Vyrůbalík, Skladaný). Rozhodčí: Pražák, Šindel – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 412. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Pech – Lukáš Nahodil.
Poslední duel základní části zavedl do O2 areny sedmou Olomouc. Hanáci sice nejprve odskočili do dvoubrankového vedení, náš tým ovšem pak srovnal zásahy Buchteleho s Tomáškem a další branka až do závěrečné sirény nepadla. Utkání se tak přelilo do prodloužení a následně i do nájezdů, ve kterých o vítězství domácích rozhodl Lukáš Rousek. Sparta tak končí třetí a čeká jí pěkně pikantní čtvrtfinále – vyzve totiž na souboj šestou Kometu!

Úvodní pasáž pátečního posledního duelu základní části se nesla ve znamení hostů z Olomouce, kterým se ovšem dlouho nedařilo dostat se do větší střelecké šance. Ta přišla až v šesté minutě – krátce po nepovedeném sparťanském přečíslení sami vyrazili ve dvou proti jednomu obránci. Střílející Knotek, jenž mířil ke vzdálenější tyči, ovšem vyhořel na betonu připraveného Machovského. Po vyloučení Říčky si pak vyzkoušeli první přesilovku, ve které se jim ale nepodařilo domácí klec vážněji ohrozit.

V čase 12:27 se už ale jejich fanoušci mohli zaradovat. Po levém křídle před brankoviště Sparty projel Lukáš Nahodil, jehož zakončení zaplulo přesně mezi betony. Následné minuty přinesly poměrně vyrovnanou podívanou a v samotném závěru se misky pomyslných vah poprvé v utkání překlopily na stranu domácích, jenže nátlak srovnání skóre nepřinesl. Pozitivní pro Hořavovi svěřence nicméně bylo, že v prvních osmasedmdesáti sekundách prostřední třetiny je díky vykázání Klimka čekala početní výhoda.

Přesilovka po pauze začala slibně, po Tomáškově faulu ale skončila předčasně. Výhodou pohrdli i Hanáci, což je na rozdíl od domácích mrzet nemuselo. Jen pár chvil po návratu pražského forvarda se totiž po spolupráci s Vyrůbalíkem prosadil Vojtěch Tomeček, a tak rozšířil jejich náskok na dvě branky. Sparta mohla rychle odpovědět akcí Matúše Sukeľa, který ovšem Konrádovu svatyni těsně přestřelil. Slovenský strážce hostující klece se v následujících pasážích hry činil a hasil jednu domácí ránu za druhou.

Nic ale netrvá věčně, ani neprůstřelnost hokejových brankářů. Na konci osmadvacáté minuty se za katr vrátil Klimek a tentokrát už Hořavovi svěřenci přesilovku v branku přetavili – Pech našel před brankou volného Jana Buchteleho, jehož střela k brankové konstrukci prolétla za Konráda. Chvilku nato mohlo být i vyrovnáno, jenže Rousek z úniku olomouckou klec přestřelil.

Domácí tlačili na soupeřovu svatyni po většinu druhé půle prostřední třetiny, druhá branka ale stále nepřicházela. Všechny šance buď zastavil Konrád, nebo Spartě chyběl kousek štěstí. Nakonec se ovšem Pražané přeci jen dočkali, když v čase 37:18 z levého kruhu přesně do vzdálenějšího horního rohu poslal pryž David Tomášek. Rychlá odpověď pak hostům nevyšla – jeden z nich totiž z přečíslení nastřelil jen tyčku, a do kabin se tak šlo za stavu 2:2.

Úvod závěrečného dějství nabídl nevyužitou přesilovku domácích, po jejímž konci se do slušné šance dostal Káňa. Rozjetý hostující útočník z pozice mezi kruhem a brankovištěm ovšem namířil kotouč přesně na vyrážečku Matěje Machovského. Olomouc ve sparťanském pásmu nepříjemně operovala i nadále, jenže svou převahu v gól nepřetavila. Nepomohla ani celkem kvalitně sehraná početní výhoda po vykázání Rouska.

S tresty se ve třetí části roztrhl pytel. Sparta ani přes velký tlak Musilovo podrážení nevyužila, kohouti zase nechali bez odpovědi Tomáškovo zahrání kotouče mimo hrací plochu. Domácí dokonce během oslabení mohli sami skórovat z přečíslení dva na jednoho, Buchtele ovšem Pechovu skákavou přihrávku nezachytil. Před koncem základní hrací doby si oba celky následně vyzkoušely jednu přesilovku, přičemž Pražané ani hosté v ní nezvládli rozvlnit síť soupeřovy klece. Utkání tak šlo do prodloužení.

Nastavení sice jasně patřilo Hořavovým svěřencům, kteří svého soka prakticky nepustili ven z jeho obranné třetiny, vítěz ale nebyl znám ani po konci pětiminutovky. Následovaly tedy nájezdy, v jejichž první sérii o triumfu Sparty rozhodl Lukáš Rousek.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Začátek jsme nechytili, ale pak jsme se zlepšili v pohybu. Dostali jsme se do zápasu, ale nešly nám přesilovky. Na druhou stranu jsme i díky výbornému výkonu gólmana ubránili oslabení. Dva body jsou pro nás dobré, ale teď všechno končí a jdeme na to.“

Zdeněk Moták (HC Olomouc): „Z naší strany to byl slušný zápas. O nic nám nešlo, ale byla to dobrá příprava na paly off. V první třetině tam byla lehkost, hráli jsme s nasazením. Ve druhé třetině Sparta zrychlila, začala bruslit a my jsme měli s její hrou problémy. V nájezdech byli domácí jasně lepší. Co se týče soupeře do play off, nevyberete si. Věřím, že nás přijde podpořit hodně fanoušků. Pokusíme se jim odvděčit co nejlepším výkonem.“