SPA - LIT 5:1 - Vítězné zakončení roku 2013

34., pondělí 30. 12. 2013
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Pöpperle - Pilař, Hrbas, Švrček, Krejčík, Kubát, Philipp - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Bahenský, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Pavlík, Chaloupka, Posmyk, Kousalík, od 41. navíc Kokeš - Martynek, Hübl, Ručinský - Černý, Gerhát, Trávníček - Písařík, Skuhravý, Pšurný - Zavřel, Smolka, Jurčík. Trenér: Radim Rulík.
Branky a nahrávky: 17. Pech (Buchtele, Krejčík), 19. Ton (Hlinka), 24. Forman (T. Rachůnek), 41. Ton (Rolinek, Hlinka), 60. Klimek (Krejčík) - 29. Skuhravý (Černý, Trávníček). Rozhodčí: Pešina, Polák - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 6:6, navíc Philipp (SPA) 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8768. Střely na branku: 31:20. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči utkání: Ton - Pavlík.
I třetí vzájemný souboj s Litvínovem skončil ziskem tří bodů. V první třetině se sparťané dostali do vedení dvěma slepenými góly Pecha a Tona, v úvodu té druhé přidal třetí zásah Forman. Litvínov se zmohl jen na snížení, Holešovičtí nakonec zápas v poklidu dovedli do vítězného konce, Ton s Klimkem upravili na konečných 5:1. Sparta se tak rozloučila s kalendářním rokem výhrou.

Do posledního utkání kalendářního roku vstoupily oba týmy poněkud rozpačitě, tempo hry ovlivňovaly především časté nepřesnosti na obou stranách. Gerháta, který se snažil na útočné modré čáře prosmýknout do úniku, čistě zastavila obrana, Přibylovu šanci na druhé straně pokryl Francouz. Po střele Bahenského se dostal do první výraznější šance Klimek, ale odražený puk ve vzduchu nedokázal trefit. Stejně si vedl Hlinka, který u tyčky číhal na křižnou nabídku Rolinka. Litvínov odpověděl v přesilovce, ve které Posmykova dělovka proletěla těsně vedle Pöpperleho klece.

V druhé polovině první části začali sparťané postupně ovládat hru a dostávali se do tlaku. Ten podpořila i přesilovka, ve které pálili od modré čáry Pilař a Ton, Kumstát hodně nebezpečně tečoval Kubátovu ránu. První gól přišel nakonec dvacet vteřin po návratu Chaloupky na led. Po střele Krejčíka zabojoval před brankou Lukáš Pech a dorazil kotouč za Francouze. Krátce nato musel nejlepší gólman ligy řešit dva úniky dvou sparťanů na jediného obránce. Bahenského nahrávka na Formana byla ještě nepřesná, druhý pokus v podání Hlinky a Petra Tona zakončujícího k tyčce už vyšel.

28
tolik gólů už vstřelil PETR TON v této sezoně

V úvodu prostřední dvacetiminutovky přidali sparťané třetí zásah. Tomáš Rachůnek poslal zpoza branky puk na levý kruh, odkud našel mezírku mezi přesouvajícím se Francouzem a jeho tyčkou Miroslav Forman. Pöpperle se ve druhé části zpočátku v brance docela nudil, ojedinělou ale o to nebezpečnější střelou ho prověřil Jurčík. Sparťanský gólman kotouč ukryl v lapačce. V přesilové hře po faulu Ivana Rachůnka už ale kapituloval. Na brankovišti si počínali hodně důrazně Černý a Václav Skuhravý, který nakonec dotlačil puk za čáru.

To Holešovickým se v přesilovce nedařilo, šest vteřin před jejím vypršením ovšem vyhodil puk Stříteský a početí výhoda domácích pokračovala. Po Pilařově dělovce se puk odrazil od břevna nad branku a snesl se k zadnímu mantinelu, ani další šance Sparta nevyužila. A v závěru druhé třetiny málem podruhé inkasovala. Litvínovští hráči se hnali do rychlého protiútoku, Skuhravého sice stihl nedovoleně přidržet Švrček, ale Pšurný a zakončující Písařík se přesto ocitli sami před Pöpperlem. Ten puk udržel před brankovou čárou a Pšurný, který už měl ruce nad hlavou, si musel nechat zajít chuť. V následné přesilovce měl největší šanci Martynek, ale puk mu sklouzl.

I vstup do poslední třetiny se sparťanům povedl na výbornou, čtvrtý gól přidali po pouhých jedenácti sekundách hry. Přečíslení v podání elitní útočné formace zakončoval po nabídce Rolinka Petr Ton, který se z podobné situace prosadil i podruhé v zápase. První lajna Sparty mohla o chvíli později v přesilové hře přidat i pátý zásah, ale Francouz svůj tým tentokrát podržel. Do lapačky ukryl i střelu Krejčíka od modré čáry, na kterou dobře viděl.

Poté převzala iniciativu druhá útočná formace. Po Kumstátově střele se puk odrazil nad branku, následně Buchtele dobře viděl Pecha číhajícího mezi kruhy, ale ten střílený pas nezachytil. Po důrazném dorážení Buchteleho se u Francouze strhla i menší potyčka, v závěru zápasu hru hodně kouskovala vyloučení na obou stranách. Jednačtyřicet sekund před závěrečnou sirénou nakonec přidal pátý zásah Lukáš Klimek, který tak zároveň vstřelil poslední sparťanský gól roku 2013, který Sparta končí na prvním místě tabulky.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Nebylo to snadné utkání. Výsledek je sice 5:1, ale pomohlo nám, že jsme v první polovině zápasu proměnili všechny výraznější šance. Snad až na jednu. Ve druhé třetině jsme nehráli extra dobře, ale díky tomu, že jsme si drželi dvougólový odstup, tak jsme měli trochu větší klid. Uklidnil nás rychlý gól na začátku třetí třetiny a pak už jsme to bez problémů dohráli.

Miloslav Hořava (HC VERVA Litvínov): Zápas jsme začali s přílišným respektem vůči výbornému soupeři, první třetinu jsme nesehráli dobře. Pak jsme se trochu zlepšili, mohli jsme ve druhé třetině i snížit na 3:2, ale jinak byla Sparta celý zápas lepší a zaslouženě vyhrála.