30. 12. 2013 Lucie Štěrbová

Klimek: Clonili jsme, aby Francouz neviděl

V pondělním zápase Sparta porazila Litvínov 5:1 a odčarovala kouzlo litvínovského gólmana Francouze, který je první ve statistické tabulce extraligových brankářů. A právě pátou branku Sparty dával LUKÁŠ KLIMEK. „Chodili jsme do branky, clonili mu, aby neviděl puky. Protože, co neuvidí, to by nemusel chytit,“ usmíval se útočník, pro kterého to byl devátý gól v letošní sezoně.

„Pavel Francouz chytá výborně, má jedny z nejlepších čísel v lize a my jsme rádi, že nám dneska něco pustil,“ spokojeně se usmíval Klimek, který pátou branku za Francouzova záda poslal v poslední minutě utkání. Speciální přípravu prý na litvínovského gólmana ale sparťanský tým neměl.

Lukáš Klimek

„Říkali jsme si k němu jenom to, že chytá opravdu dobře a že je potřeba hodně chodit do brány, clonit mu, ať nevidí puky. Protože to, co nevidí, by nemusel chytit. A nakonec jsme mu dali pět gólů, takže jsme s naším výkonem spokojení.“

Výhra se ale nerodila úplně lehce. Litvínov Spartu v první třetině výrazně přestřílel, přesto ji Sparta paradoxně vyhrála 2:0. „V první třetině jsme měli jen minimum střel. I přesto, že jsme hráli přesilovku, stříleli jsme málo,“ přiznal Klimek. „Naše góly ale padly z vyložených šancí, nebyly to žádné ušmudlané góly, ale branky po vypracovaných šancích.“

Zároveň přiznal, že Litvínov byl hodně nepříjemný soupeř. „Moc nás dneska do ničeho nepouštěli, hráli výborně, měli skvělý pohyb, možná dokonce i lepší než my,“ vykládal po utkání šestadvacetiletý útočník. „Byl to těžký zápas, ale my jsme dali góly a oni ne. Prostě jsme dneska byli produktivnější.“

Od druhé třetiny už ale Sparta předváděla svou hru, ve třetí části dokonce Litvínovu dovolila pouhé tři střely na branku. „V první přestávce jsme si řekli, že výkon v první třetině z naší strany nebyl stoprocentní a že to musíme zlepšit,“ nastínil, co probíhalo v kabině. „A zlepšení vlastně přišlo i díky tomu, že jsme vedli po první třetině 2:0. Když vedeme, hraje se nám líp, lehčeji. Většina věcí nám vychází a daří se i věci, které jindy nejdou. Jakmile vedeme, tak si myslím, že hrajeme ještě o třídu líp.“

Další zápas je na programu až v novém roce, v pátek Sparta míří do Brna. A načne tak měsíc, kdy se bude hokejová extraliga hrát povětšinou jen v pátek a v neděli. Drobnou změnu v zápasovém rytmu prý ale kabina Sparty příliš neřeší. „Jen jsme si říkali, že jsme mohli mít trochu volnější Vánoce, kdyby nám víc zápasů dali do ledna a teď naopak volno. Jinak jsme to nijak neřešili.“