SPA - KOM 4:3p - Vítězná premiéra trenéra Hořavy

43., neděle 2. 2. 2020
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Koistinen, T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Košťálek, M. Jandus – Rousek, Sukeľ, Řepík (C) – Kudrna, Smejkal, Říčka – Buchtele (A), Pech (A), Forman – Pšenička, Vitouch, Dvořáček.
Kometa Brno: Vejmelka – Mlčák, O. Němec (A), Pyrochta, Bartejs, Gulaši, Svozil, Malec – Zaťovič (C), Š. Stránský, Mueller – Vincour, Plekanec (A), M. Erat – Kusko, Rákos, Kucsera – Plášek ml., Střondala, L. Horký.
Branky a nahrávky: 22. Sukeľ (Rousek), 30. Řepík (Smejkal, Rousek), 31. Říčka (Kudrna), 61. Řepík (Rousek, Dvořák) – 20. Zaťovič (Š. Stránský), 41. Mueller (Zaťovič, Mlčák), 55. L. Horký (Svozil, Mueller). Rozhodčí: Hejduk, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 14 518. Střely na branku: 38:19. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči utkání: Matúš Sukeľ - Martin Zaťovič.
Šňůru pěti domácích zápasů v řadě začali sparťané vítězně! Pod vedením nového trenéra Miloslava Hořavy byl náš tým proti Kometě Brno aktivnějším mužstvem, a přestože po první třetině prohrával, dokázal dobrým výkonem a třemi góly otočit stav zápasu. Ve třetí třetině i přes svou snahu dvoubrankový náskok ztratil a utkání rozhodovalo prodloužení. V něm přidal svůj druhý gól kapitán Michal Řepík a přisoudil našemu týmu bonusový bod.

Oba týmy vstoupily do zápasu aktivně, první vážnější šance se zaplněná O2 arena dočkala ve třetí minutě. V ní dostal kotouč do jízdy Andrej Kudrna, jehož střelu tahem vytěsnil Karel Vejmelka do ochranné sítě. Střelecká aktivita pokračovala na obou stranách i v dalších minutách, jenže střely s gólovým potenciálem nepřicházely. V polovině třetiny se domácí fanoušci chytali za hlavu, když nejprve Robert Říčka pálil z mezikruží jen do Karla Vejmelky a sparťané neuspěli ani z následného tlaku.

Sparta se nadále tlačila do branky, další střelecký pokus Roberta Říčky ani dorážka Jiřího Smejkala gólem neskončily. Vzápětí mohli udeřit pro změnu hosté, jenže Šimon Stránský s Peterem Muellerem při rychlém brejku na Matěje Machovského nevyzráli. Pražané byli na puku stále silnější, přesto jim Kometa dokázala znepříjemňovat rozehrávku. Herní převaha sparťanů ke gólu nevedla, naopak udeřil Martin Zaťovič, který zachytil rozehrávku a tváří v tvář Matěji Machovskému potvrdil své zkušenosti a kvality.

Už po 89 vteřinách prostřední části však bylo vyrovnáno. Elitní formace dobře napadala rozehrávku, v rohu kluziště se k puku dostal Lukáš Rousek a přihrávkou mezi kruhy pobídl přesně mířícího Matúše Sukeľa. Sparta přidala na tempu, měla převahu a více vody na mlýn jí přineslo vyloučení Vojtěch Střondaly. Při něm našel Lukáš Rousek zadovkou Jiřího Smejkala, jenž po neúspěšné střele přihrál na zadní tyčku Michalu Řepíkovi a ten se štěstím otočil stav zápasu.

Oživení domácí fanoušci se záhy dočkali i třetí trefy. Obránce Jeremie Blain zavezl puk až za soupeřovu branku za branku, a přestože jeho zadovka projela pod holí dvou sparťanů, nakonec našla správného adresáta. Robert Říčka se s kotoučem nemazal a poslal ho do Vejmelkovy klece. Když vzápětí neuspěl se svou střelou Tomáš Plekanec a David Dvořáček nepřidal čtvrtý zásah při úniku ve vlastním oslabení, náš tým stále vedl o dvě branky a měl hru pod kontrolou. Na ledě houstly emoce, Michal Řepík nejprve neproměnil svou šanci z mezikruží a následně putovaly na trestnou současně Tomášové Dvořák a Plekanec. Při hře čtyř proti čtyřem už další gól nepadl a sparťané šli do třetí třetiny s náskokem.

Co se Spartě podařilo v úvodu druhé periody, to zvládla Kometa ve třetí. Autor první brněnské trefy tentokrát našel Petera Muellera, jenž dostal Moravany na dostřel. Sparta však nadále pokračovala v aktivitě, ubojovaný zápas však další gólové šance nepřinášel. V polovině třetiny sparťané zavřeli svého soupeře kolem jeho branky, Karla Vejmelku zasypali několika střelami i dorážkami, přesto čtvrtý gól nepřidali.

I přes mírnou převahu našeho týmu to byli hosté, kdo přidal šestý gól utkání. Stanislav Svozil dokázal využít skulinky ve sparťanské obraně, když našel Luboše Horkého a ten vyrovnal na 3:3. Oba týmy se ještě v závěru pokusily zahrozit, leč bez výraznější gólové příležitosti. O vítězi dramatického utkání tak muselo rozhodnout nastavení.

V úvodu prodloužení se hrálo ze strany na stranu, přičemž sparťané zavřeli Kometu v obranném pásmu a Lukáš Rousek krásně nabil do levého kruhu Michalu Řepíkovi, jenž dělovkou z první rozhodl o zisku druhého bodu! Trenér Miloslav Hořava tak oslavil svůj návrat na sparťanskou střídačkou vítězně. Už v úterý čeká náš tým další domácí duel, v němž přivítáme Vítkovice.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Věděli jsme, že Brno má skvělé, zkušené mužstvo a že když mu dáme šanci, tak ji hned ztrestá, což se stalo. Snažili jsme se hrát aktivně. Chvilkami to šlo, chvilkami to bylo horší a různě jsme propadli. Pak jsme se dostali do vedení 3:1. Když Brno na začátku třetí třetiny snížilo, tak nás to trošku spražilo, ale hráči se to enormní snahou snažili napravit. Myslím, že remíza po šedesáti minutách byla spravedlivá, neboť Kometa je opravdu nebezpečná. Dáte jí tři šance a třikrát to tam visí. Za dva body jsme moc rádi.“

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): „Sparta byla v první třetině aktivní, ale stejně jako v posledních dvou zápasech jsme hráli slušně v obraně. Byly tam střely, ale ne brankové šance. Myslel jsem, že vytěžíme víc z gólu do šatny, ale bohužel jsme ve druhé třetině hráli až příliš komplikovaně. První gól padl po hrubé chybě, Spartu nastartoval a šla do vedení 3:1. Ve třetí části jsme hned v prvním střídání snížili, ale soupeř hrál pořád aktivně, přesto jsme v závěru zápas srovnali. V prodloužení jsme sice prohráli, ale pozitivní je, že jsme se za stavu 3:1 vrátili do zápasu, neodevzdali ho a získali ještě bod.“