SPA - JES 9:2 - Český mistr smetl slovinského

přát., neděle 20. 8. 2006
Sparta - Jesenice SPA - JES
Sparta: Přikryl (41. Vajner) - Ptáček, Protivný, Vykoukal, Mrázek, Tabaček - Kratěna, Hlinka, Sivek - Netík, Langhammer, Podlešák - Dragoun, Vrbata, Hromas - Jelínek, K. Ton.
Jesenice: Hočevar - Sotlar, Robar, Vidmar, Giločič, Dervar, Mlinarec - Klinar, Žagar, Vnuk, M. Rodman, Remar, Manfreda, Terlikar, Varl, Pretnar, Rožič, Hafner, Bremec, D. Rodman.
Branky a nahrávky: 12. Vrbata (Dragoun), 16. Vrbata (Dragoun), 21. Netík, 30. Vrbata (Netík), 33. Jelínek (Vrbata), 36. Dragoun (Protivný), 37. Podlešák (Tabaček), 44. Jelínek, 58. Dragoun (Langhammer) - 13. Manfreda (Vidmar), 49. Bremec (Klinar). Rozhodčí: Hodek - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 5:8, navíc Sivek (SPA) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 90.
Hokejisé Sparty si v nedělním podvečeru na malém stadionku v Letňanech s chutí zastříleli a nadělili slovinskému mistru z Jesenice devítigólový debakl. Nejvíce se v tomto směru činil David Vrbata, jenž zaznamenal hattrick. Pozadu však nezůstali ani ostatní mladíci, kteří vstřelili všechny zbylé branky. Sparťané tak neuspěli jen v následných zkušebních nájezdech, kdy byl úspěšný pouze jesenický Marcel Rodman.

Sparta nastoupila do utkání ve velmi mladém složení, řada opor dostala volno a do branky se podruhé v řadě postavil Petr Přikryl. Navíc se při rozbruslení domácím zranil slovenský bek Stehlík, čímž mohl trenér Výborný v obranných řadách točit pouze pět obránců.

Přesto to byli Holešovičtí, kteří do zápasu vstoupili velice aktivně a od začátku se tlačili do útoku. Hned z první střely trefil Kratěna břevno a v následné přesilovce zle před brankářem Hočevarem zatápěli Sivek s Hlinkou. Sparťanský gólman si na puk poprvé vážněji sáhl až na konci osmé minuty, kdy jej do ramena zasáhla tvrdá střela Pretnara. Vysoké nasazení a čistá hra bez vyloučení pokračovala dále, dlouhou pasáž bez přerušení tak přerušil ve 12. minutě až gól. Dragoun z úniku střílel a brankářem vyražený kotouč doklepl do sítě pohotový Vrbata. Jesenice zvýšila obrátky, aktivním napadáním si vynutila faul a početní výhodu ve 13. minutě přetavila ve srovnání. Špatné střídání domácích potrestal tvrdou ranou Vidmar, jehož projektil těsně před Přikrylem ještě tečoval Manfreda. Sparta odpovídala prakticky okamžitě, za tři minuty v přesilové hře ukázal znovu vynikající přehled před brankou Vrbata a ze vzduchu sklepl kotouč za brankovou čáru. Navýšit v závěru mohl také Langhammer, z úhlu ale zamířil pouze do boční síťky.

Druhé dějství otevírala Sparta opět dobrou příležitostí Kratěny, po níž tentokrát přišla vzápětí branka. Ve 21. minutě obral Netík před brankou hostujícího beka a z místa zamířil přesně pod vyrážečku Hočevara. Následně Jesenice mírně polevila a Pražané vystrčili růžky v oslabení, kdy nejprve unikal Langhammer a vzápětí se neprosadil zblízka znovu Netík. Spršku čtyř branek do rozmezí sedmi minut si Sparta schovala na polovinu utkání. Vše odstartoval v přesilové hře pohlednou kombinací Vrbata, jenž stál na konci akce na jeden dotek. O tři minuty později propadl za brankou gólman Hočevar a jeho zaváhání lišácky potrestal mladík Jelínek. Za další minutu našel Protivný dlouhou přihrávkou přes celé hřiště Dragouna, který střelou k tyči skóre hrozivě navyšoval. Ve 37. minutě pak uspěl Podlešák, když z úhlu zvedl puk do víka Hočevarovy branky po umné přihrávce Tabačka. Jesenice si po nadílce vyžádala oddechový čas. Po něm svěřenci Kopitara opět zabrali a svého soka dokázali zatlačit. Přikryl si ovšem spolehlivými zákroky poradil s pokusy Rožiče i Klimara.

Ve třetí třetině dostal příležitost v domácím brankovišti junior Vajner. Ten zpočátku příliš práce neměl a jen sledoval, jak ve 44. minutě mizí za záda Hočavara další kotouč. Po odrazu puku zpoza hostující klece se ke střele dostal Jelínek a umístil kotouč mezi brankářovy chrániče. Přestože se skóre vyvíjelo pro hosty hodně nepříznivě, Jesenice zápas neodevzdala. Naopak dostala Pražany pod tlak a snažila se ohrožovat domácí branku z každé pozice. To se povedlo ve 49. minutě, kdy se mezi kruhy natlačil Bremec a v pádu poslal touš pod rukou Vajnera do sítě. Na druhé straně odpovídal podobnou mincí Sivek, z otočky ale mezírku mezi betony Hočavara nenašel. V závěru Sparta dostala možnost ještě dvojnásobné početní výhody, ale podobně jako v předchozím utkání s nabídnutou možností nedokázala gólově naložit. Přesto se skóre ještě jednou měnilo. Na konečných 9:2 upravoval výsledek v 58. minutě Dragoun, když se znovu prosmýkl mezi dvěma beka a v samostatném nájezdu zvolil kličku do bekhendu.

Bez ohledu na výsledek si znovu Holešovičtí vyzkoušeli samostatné nájezdy. Ačkoliv v Německu v nich přesvědčivě uspěli, proti mistrovské Jesenici nedokázali překonat druhého brankáře Glaviče. Naopak Vajnera překonal pohledným blafákem do forhendu reprezentant Marcel Rodman.

Jak šly nájezdy

1. domácí - Jiří Vykoukal zkoušel střelu mezi betony.
1. hosté – Útočník David Rodman volil kličku do bekhendu, Vajner betonem vyrazil
2. domácí – Obránce František Ptáček střílel na lapačku.
2. hosté – Marcel Rodman provedl parádní blafák do forhendu - 0:1.
3. domácí - Tomáš Netík mířil na vyrážečku a rozezvonil tyč.