20. 8. 2006 Vojtěch Gibiš

Jesenici potopil Vrbatův hattrick

Skvělým výkonem se prezentovali mladí hráči Sparty, kteří dostali příležitost a spoustu prostoru v přípravném zápase se slovinským mistrem – Acroni Jesenice. Gólově se nejvíce prosadil David Vrbata, který během první poloviny zápasu vstřelil hattrick a výrazně tak nasměroval českého mistra k vysoké výhře.
Rodák z Mladé Boleslavi se poprvé začal objevovat ve sparťanském dresu v sezoně 2001-2002, kdy po návratu ze zámoří vypomáhal juniorce Holešovických. V dresu Sparty se však v extralize objevil až v sezoně 2003-2004. S rudým "S" se Vrbata celkově představil v pětapadesáti extraligových utkáních, s bilancí dvou vstřelených branek. Proto považoval Vrbata zápas se slovinským mistrem za svoje nejpovedenější utkání ve sparťanské kariéře. "V posledních letech jsem toho za Spartu moc neodehrál. Tohohle zápasu si vážím, ale zase ho tolik nepřeceňuji. Hrálo se totiž v takovém tréninkovém tempu, moc to nepřipomínalo extraligový hokej. Ale každopádně jsem za ty branky rád," usmíval se po utkání forvard Sparty.

Slovinský mistr nepředvedl v letňanské hale asi svůj nejlepší výkon, protože den předtím porazil prvoligového favorita z Ústí nad Labem 3:2. Netík přičítal neúspěch Jesenice možné únavě z tohoto zápasu. "Asi to tak bude. Pan Výborný nás na tuhle výhru Jesenice upozorňoval, říkal že budou Slovinci po ledě létat. Nemají špatný tým, ale po tom, co jsme vedli 4:1 v půlce zápasu, tak už to asi trochu vypustili." Bratr slavnějšího Radima přiznal, že bylo taktikou nasázet soupeři rychlé góly a k ničemu je nepustit. "Tohle všechno se nám povedlo a díky tomu jsme vyhráli." K ostrému tempu Sparty mohla pomoci i velká zima, která na stadionku Františka Kučery panovala. "Mě ta zima ale vůbec nevadila, lepší než kdyby tam bylo vedro," smál se třiadvacetiletý útočník.

Dalším z mladíků, který byl v nedělním podvečerním utkání hodně vidět, byl Petr Jelínek. Vstřelil dvě branky, dostal se do dalších šancí. Také on ocenil sílu soupeře, zároveň však nepopřel rozdíl v hokejovém pojetí obou týmů. "Dobře bruslili, měli i nápady do kombinace, prostě nepředvedli špatný výkon. Jenže nám to tam padalo, jim však ne." Syn slavného sparťanského forvarda Tomáše Jelínka je zatím ve Spartě na zkoušku. Přesto si nemyslí, že by mu dvě trefy proti slovinskému mistrovi nějak pomohly v jeho hodnocení. "Trenéři asi nebudou hledět na to, kolik jsem dal branek, ale spíše na to, jak hraji celkově. A hlavně v ostatních zápasech, tohle utkání asi není tím pravým testem. Budu muset zabojovat v přípravě s extraligovými týmy a na turnaji v Rakousku," předesílal dvaadvacetiletý útočník.

Jelínek své šance na setrvání v kádru Sparty nehodnotil, se svými pocity se však svěřil. "Stále je to ještě začátek přípravy. Myslím si, že můj výkon může být s každým dnem lepší. Dám do toho sto procent výkonu, vždy totiž bylo mým snem hrát za Spartu. Tak doufám, že si ten sen splním." Jelínka nehodnotí po zápase jen trenéři, bedlivě ho z tribuny sleduje i jeho otec. "Vždycky mě po zápase zkritizuje. (smích) Ale myslí to dobře, vždy mi vysvětlí co mám dělat lépe," říká Jelínek. Právě mladí hráči Sparty nyní dostávají v přípravě hodně prostoru, trenér Výborný je chce vidět při zápasovém zatížení. "A je to pro nás jen dobře, více si zahrajeme. Někdy naskakujeme se staršími, zkušenějšími hráči a můžeme tak sbírat zkušenosti," uzavřel kmenový hráč Slavie.