LAU - SPA 1:4 - Ani Výborný Němcům nepomohl

přát., pátek 18. 8. 2006
Lausitzer - Sparta LAU - SPA
Lausitzer: Mc Donald - Geddert, Witting, Koalick, Galway, Sassmannshausen, Masák, Bartlick, Wimmer - Leyva, Mücke, Výborný, Jánoš, Hubbauer, Gare, Thiede, Rösler, Pohling, Melchior, Hecker, Noack, Götz.
Sparta: Přikryl - Ptáček, Černošek, Protivný, Tabaček, Benýšek, Mrázek, Stehlík - Ton, Marek, Sivek - Netík, Langhammer, Podlešák - Dragoun, Vrbata, Hromas - Jelínek.
Branky a nahrávky: 57. Hubbauer (Thiede) - 7. Mrázek (Benýšek), 30. Černošek (Tabaček), 31. Langhammer (Hromas), 42. Netík (Sivek). Rozhodčí: Seckler. Vyloučení: 10:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1825.
Sparťané sehráli další přípravný zápas, tentokrát s týmem Lausitzer Füchse. Druholigový německý klub posílil pro tento zápas syn sparťanského trenéra David Výborný. Pražané před bouřlivým publikem zvítězili 4:1, když se postupně trefili Mrázek, Černošek, Langhammer a Netík. Čestného úspěchu domácích dosáhl tři minuty před koncem Hubbauer.

Sparťané začali odpoledne v německém městečku Weisswasser krátkou autogramiádou, o kterou byl mezi místními diváky obrovský zájem. Na pódiu sousedícím s hokejovým stadiónem posléze proběhl rozhovor s Davidem Výborným a představení domácího celku pro nadcházející ročník. Velká oslava hokeje se poté přesunula na ledovou plochu. Po vystoupení roztleskávaček byly do bouřlivé atmosféry vpušteny oba týmy. Za aplausu tribun oblékl dres lužických lišek sparťan David Výborný a poprvé v kariéře se postavil proti svému celku.

Hostující svatyni chránil Petr Přikryl, jenž v úvodu střetnutí příliš práce neměl. Nejčastěji jej zaměstnával jeho bývalý spoluhráč Výborný, ale žádný z puků nebyl pro Přikryla těžkým soustem. Naopak na druhé straně mezi tyčemi musel prokazovat svůj um brankář Mc Donald. Sparta jej prověřila v prvních minutách ostrými pokusy Hromase a Stehlíka. První jmenovaný se ocitl před brankou zcela sám, ze stoprocentní šance však gól nevytěžil. Svou příležitost promarnil v následné přesilové hře také Netík, a tak v 7. minutě vše napravoval mladý bek Mrázek. Ten od modré čáry namířil svůj projektil k tyči a připsal si v dresu Pražanů svůj premiérový gól. Přikryl se zapotil při přečíslení Lišek, jenže Gare ranou bez přípravy trefil jen chrániče hostujícího brankáře. Stejně si počínal jeho klubový kolega Witting. Smolařem první třetiny se stal útočník Netík, jenž v krátkém sledu hned třikrát ztroskotal na mrštnosti Mc Donalda. Zato Marek při samostatném úniku brankáře domácích překonal, ale jeho radost zkazila píšťalka sudího oznamující ofsajd.

Druhé dějství začal lépe německý celek, zpoza branky se ale Garemu překvapit Přikryla nepodařilo. Pokračovalo se v plném nasazení, ale střel oproti první dvacetiminutovce rázně ubylo. Když už si puk našel cestu na branku soupeře, byl hodně nepříjemný. To pocítil především Mc Donald při souhře Tona s Markem, kdy druhý jmenovaný po příhře zpoza branky našel lapačku brankáře. Do stejné situace se dostal rovněž Přikryl, proti osamocenému Bartlickovi se musel vyznamenat pohotovým skluzem. Ve 30. minutě nahodil puk na branku Černošek a sražená střela překvapivě zapadla do sítě. O minutu později neuspěl na druhé straně kluziště Výborný, o puk jej následně obral Langhammer, výstavní stahovačkou se uvolnil do středu hřiště a tváří v tvář brankářovi umístil puk pod jeho vyrážečku. Tlak Sparty se stupňoval, dvojí šanci nedokázal zužitkovat v početní výhodě Jelínek, ostrý projektil Stehlíka rozduněl jen zadní mantinel. V závěru třetiny dostala Sparta možnost více než minutové početní výhody pět na tři, jenže narážela na výborného Mc Donalda. Na něm si vylámal zuby zejména Sivek při dorážce do odkryté domácí svatyně. Krátce po přesilové hře ukončila třetinu štiplavá střela Bartlicka, kterou Přikryl dokázal vytěsnit do bezpečí.

Poslední dvacetiminutovku začali Pražané v oslabení, přesto dokázali svůj náskok ještě navýšit. Šikovným napadáním se ve 42. minutě utrhli Sivek s Netíkem a blonďatý štírek svůj nájezd proměnil chladnokrevným blafákem do bekhendu. V témže oslabení se uvolnil ještě Dragoun, Mc Donalda protáhl švihem na vzdálenější tyč. Další šance zůstaly rovněž nevyužity. Nejblíže byl gólové radosti Vrbata, když po individuelní akci trefil břevno a také Marek, jenž obkroužil branku, ale z pravého kruhu nenašel skulinku ve výstroji německého brankáře. V polovině třetiny nastaly chvíle domácího celku, který toužil vsítit alespoň jednu branku. Thiedeho vychytal Přikryl rozklekem, proti Výbornému si poradil rychlým švihem lapačkou. Také ve dvojnásobné přesilovce Lišek byl po celou minutu a půl nejtvrdším oříškem pro domácí sparťanský gólman. Ten sice vychytal stoprocentní šance, ale svou branku nakonec neuhájil. V 57. minutě jej již v plném počtu hráčů na ledě překonal Hubbauer, když po vyhraném vhazování od modré čáry propálil vše, včetně Přikryla.

Utkání se dohrálo před vynikající diváckou kulisou v přátelském duchu. Přestože Sparta po základní hrací době vyhrála, domluvily se oba týmy, že divákům předvedou svůj um také v samostatných nájezdech. Na každé straně jelo sedm hráčů, a také v této disciplíně byla úspěšnější hostující Sparta. Zatímco v kleci domácích se při nájezdech představil druhý brankář Niemz, mezi tyčemi Holešovických setrval Přikryl.

Jak šly nájezdy

1. hosté - Petr Ton zkoušel kličku do bekhendu, puk však nezvedl.
1. domácí – Útočník Lanny Gare přestřelil.
2. hosté - Janu Markovi blafák do bekhendu vyšel na výbornou - 0:1.
2. domácí – Kličku do forhendu Branislava Jánoše Přikryl vystihl.
3. hosté – Dlouhán Michal Sivek přelstil Niemze blafákem do forhendu - 0:2.
3. domácí – David Výborný zkoušel rovněž kličku na vyrážečku Přikryla, ten chytil.
4. hosté - Tomáš Netík si brankáře položil, nedokázal však puk přehodit do sítě.
4. domácí – Český bek Martin Masák volil střelu k tyči a uspěl - 1:2.
5. hosté - Jakubovi Langhammerovi utekl touš při zakončení.
5. domácí – Dlouhou kličku Jörga Pohlinga chytil Přikryl do lapačky.
6. hosté - Michal Dragoun mířenou ranou k tyči navýšil - 1:3.