30. 11. 2021 | Petr Pavlík

KVA - SPA 4:5p - Velkou bitvu rozhodl Řepík

28., úterý 30. 11. 2021
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Novotný – Rohan, Plutnar, Parkkonen, Dlapa, Havlín, Pulpán (A), Doudera – Rachůnek (A), Kulich, Flek – Immo, Mikúš, Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Osmík, Vondráček (C).
Sparta: Machovský – Matuškin, Mikliš, Tomov, Polášek (A), Jurčina, Pavelka – Kaše, Horák, Řepík (C) – Thorell, Sobotka, Chlapík – Strnad, Vitouch, Dvořáček – Buchtele (A), Konečný, Přibyl – T. Jandus.
Branky a nahrávky: 31. Flek, 36. Beránek (Havlín), 52. Černoch (Plutnar, Kohout), 53. Vondráček (Rachůnek) – 2. Pavelka (Thorell, Chlapík), 24. Horák (Matuškin, Mikliš), 34. Thorell (Kaše), 37. Strnad (Konečný), 65. Řepík (Horák). Rozhodčí: Jeřábek, Svoboda – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 34:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Havlín - Erik Thorell.
Sparťané šli v Karlových Varech do dvoubrankového vedení, které drželi i po čtyřiceti odehraných minutách. Domácí hráči však ve třetí třetině dvěma góly vyrovnali skóre a rozuzlení utkání přišlo až v prodloužení. V něm rozhodl o výhře Sparty její kapitán Michal Řepík, který si připsal už jedenáctou branku v sezoně.

V utkání na ledě Karlových Varů naskočil do branky od úvodních minut Matěj Machovský a do útoku se pro změnu vrátil po zranění švédský forvard Erik Thorell. Sparťané měli v úvodních vteřinách územní převahu, kterou vyjádřili vstřeleným gólem! Thorell ukázal svůj přehled ve hře, když hezkou zadovkou posunul kotouč Tomáši Pavelkovi. Sparťanský bek střílel už do takřka odkryté branky.

Náš tým měl i nadále navrch, ale veškeré střelecké pokusy zneškodnil bezchybný Novotný. Velkou šanci si posléze připravil na opačném konci kluziště obránce Doudera. Domácí bek střílel z dobré pozice pouze do připravené náruče Machovského. A sparťanský brankář byl rázem v permanenci. V dalších minutách mohl vyrovnat útočník Kulich, jehož nenápadnou střelu Machovský viděl na poslední chvíli, když zasáhl svou vyrážečkou. Sparta vedla po úvodní třetině na karlovarském ledě 1:0.

Zatímco úvodní třetina nabídla pouze jednu branku, druhá část byla gólově bohatší, jelikož diváci v aréně byli svědky hned pěti gólů. V úvodních minutách druhého dějství měl nejprve dobrou šanci útočník Horák, kterého našel v dobré pozici sparťanský kapitán Řepík, ale první jmenovaný trefil pouze připraveného Novotného. V dalších minutách se už sparťané radovali. Matuškinovu prudkou ránu od modré čáry tečoval mimo dosah karlovarského brankáře připravený Roman Horák.

Sparťané vedli v utkání o dvě branky, ale domácí hokejisté rychle odpověděli. Flekova první dobrá akce ještě gólem neskončila, druhá už ano. Jakub Flek se obtočil kolem branky a vzápětí svou přesnou střelou procedil kotouč za záda sparťanského brankáře. V následné hře čtyři na čtyři se více dařilo sparťanům, kteří si vzali své dvoubrankové vedení zpět. Erik Thorell se vymanil z rohu kluziště před branku a svou přesnou střelou mezi betony překonal dezorientovaného Novotného.

Gólové hody obou týmů pokračovaly i nadále. Karlovarští hokejisté vystihli nepřesnou rozehrávku na obranné modré čáře soupeře. Obránce Dlapa posunul puk před branku osamocenému Ondřeji Beránkovi a domácí útočník nedal Machovskému šanci zasáhnout. Z gólů to ale nebylo vše, jelikož za Spartu kontroloval svou akcí Jakub Strnad. Sparťanský forvard si zpracoval přihrávku Jakuba Konečného a v samostatném úniku zavěsil puk pod víko. Náš tým držel po čtyřiceti odehraných minutách vedení 4:2.

Karlovarští hokejisté dohrávali na startu třetí třetiny svou klasickou přesilovou hru, ve které chtěli snížit náskok Sparty. Náš celek však své oslabení ustál bez větších obtíží a obrana v čele s brankářem si mohla oddychnout, jelikož Machovský případné nebezpečí odvrátil. Domácí hráči však hráli aktivně i v dalších minutách, ale sparťanská obrana velký tlak ze strany domácích ustála.

Vary ve své aktivní hře nepolevily ani nadále a odměnou jim za to byly hned dva vstřelené góly. Snížení přinesl obránce Michal Plutnar, jehož prudká rána zaplula až za záda sparťanského brankáře. Domácí hráči vyrovnali za necelou minutu, když se do útočného pásma prosmýkl Tomáš Vondráček, který vzápětí svou střelou překonal bezmocného brankáře Machovského. Ani jeden z týmů se ve zbytku třetí třetiny už neprosadil a o vítězi nakonec rozhodlo prodloužení.

V něm si oba týmy připravily své velké šance. Za domácí tým měl gólovou tutovku na své hokejce útočník Kohout, který však v přečíslení dva na jednoho po přihrávce Koblasy našel jen lapačku Machovského. Na opačné straně kluziště pro změnu střílel nebezpečně Sobotka, ale Novotný svou branku uhájil. A když neproměnil svůj únik karlovarský Vondráček, sparťané udeřili. V poslední minutě prodloužení Michal Řepík dorazil puk do branky a rozhodl o výhře Sparty 5:4 v prodloužení.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): "Bohužel jsme začali hrát až ve druhé třetině po našem druhém inkasovaném gólu. V průběhu utkání si Sparta vypracovala luxusní náskok. Neměli jsme vůbec dobrý pohyb, v obraně jsme nehráli dobře, hráči nezvládali vyhrávat osobní souboje. Druhá vstřelená branka nás už konečně probudila. Když se nám dvakrát podařilo vstřelit kontaktní gól, vzápětí jsme udělali nesmyslnou chybu, kterou soupeř okamžitě potrestal. Jsem rád, že mužstvo pracovalo dál a věřilo, že na body může dosáhnout. Byli jsme odměněni vyrovnáním. V prodloužení jsme nevyužili šance a po naší chybě jsme ztratili druhý bod. Po průběhu utkání byla ale dělba bodů spravedlivá."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Výhra nás samozřejmě moc těší, jsme rádi, že jsme navázali na herní i bodový zlepšený výkon. První třetina nebyla vůbec špatná, měli jsme dobrý pohyb. V té druhé jsme hráli trochu lehkovážně, i když jsme stále drželi nějaký rozdíl. Ve třetí třetině Vary začaly tlačit, hráli jsme dost pasivně a bohužel jsme inkasovali dva góly. Naštěstí jsme v prodloužení bod navíc získali a velice si ho ceníme."