24. 9. 2013 | Jaroslav Kubricht, Tereza Velikovská

KVA - SPA 1:6 - Sparťané rozstříleli Energii

5., úterý 24. 9. 2013
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Závorka (28. Habal) - Drtina, Schusser, Gulaši, Šmach, Grman, Parýzek, Kubka - Zaťovič, Hruška, Hovorka - Dlouhý, Vlach, Zucker - Koblasa, Kytnár, Látal - Rohan, Flek, Tomeček. Trenér: Richard Žemlička.
Sparta: Novotný - Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Krejčík, Švrček, Philipp - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Klimek - T. Rachůnek, Simon, I. Rachůnek - Pacovský, Přibyl, Buchtele. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 24. Vlach (Parýzek) - 3. Přibyl (Buchtele, Pacovský), 15. I. Rachůnek (Kumstát), 25. Ton (Rolinek, Pilař), 28. Přibyl (Buchtele, Pacovský), 55. Klimek (Hlinka, Piskáček), 60. Pacovský. Rozhodčí: Šindler, Turčan – Štofa, Flegl. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3082. Střely na branku: 26:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:6. Nejlepší hráči utkání: Přibyl - Parýzek.
K a r l o v y V a r y - Poprvé v této sezoně vezou sparťané z venkovního ledu body. A to hned tři, které získali za vysoké vítězství nad karlovarskou Energií. V lázeňském městě si otevřeli doslova střelnici - hned dva ze šesti gólů si připsal Daniel Přibyl, čtvrtou branku v sezoně přidal Petr Ton. Na premiérové trefy v novém ročníku dosáhli Ivan Rachůnek a Klimek.

Fotogalerie

Takřka ihned po úvodní buly se dostal do slibné šance Zaťovič, který nedokázal dobrou pozici zužitkovat a trefil pouze prostor v náruči brankáře Novotného. Krátce poté se potvrdilo pravidlo „Nedáš, dostaneš“. Sparta se ve třetí minutě díky chybě domácích dostala do slibné pozice, Daniel Přibyl se ujal kotouče, vypálil a Závorka poprvé v utkání inkasoval. Domácím se naskytla šance srovnat v sedmé minutě, kdy se k vyloučenému Kubátovi přidal Tomáš Rachůnek. Hráči Energie ale nedokázali naskytnutou šanci zužitkovat a spíše se v dvojnásobné přesilové hře trápili.

To samé platilo i při vyloučení Švrčka ve 14. minutě. Po lehkomyslnosti ve středním pásmu se ke kotouči dostal Kumstát a ujel do nájezdu. Bývalý energetik se sice sám gólu nedočkal, stihl však ještě poslat puk na najetého Ivana Rachůnka, který tvrdou střelou prostřelil domácího Závorku. První třetina tak skončila lépe pro hosty z Prahy, kteří ze sedmi střel dokázali vsítit dvě branky.

Po přestávce to byli opět domácí, kteří začali aktivněji. První šanci druhé třetiny si vytvořil Zaťovič, který, podobně jako v první třetině, trefil pouze Novotného. Na druhé straně o minutu později orazítkoval dvě tyče brankové konstrukce Simon. Přesto se domácím zablýsklo na lepší časy. Ve 24. minutě se po zachycení střely od modré a rychlé otočce prosadil Roman Vlach. Jeho střela zápěstím našla růžek za zády Novotného. O minutu později nabídl Martin Látal přesilovou hru Pražanům. Po Pilařově střele od modré dokázal Závorka vyrazit kotouč jen k Petru Tonovi, který neměl s trefením odkryté klece sebemenší problém.

U prvního gólu jsem ani nevěděl, jak se ke mně puk dostal, ale všiml jsem si, že je přede mnou spoustu místa, a tak jsem se snažil hlavně puk trefit. Při druhém to tam Honza Buchtele výborně zavezl, objel branku a já měl tolik času, že kdybych tohle nedal, to už by byl hřích.
- dvougólový Daniel Přibyl

A kanonáda ze strany sparťanů pokračovala. Ve 27. minutě projel napříč pásmem Buchtele a přesně na hůl poslal nahrávku na vzdálenější tyč Danielu Přibylovi, ten si připsal druhou trefu v utkání. Tato branka znamenala také změnu brankářů na straně domácích. Habal nahradil Závorku, a připsal si tím svůj první extraligový start. První pořádná prověrka brankářových dovedností přišla ve 36. minutě. Buchteleho formace si vytvořila dlouhý tlak, ze kterého padala jedna střela za druhou. Přesto si Habal poradil se všemi pokusy a udržel svému týmu alespoň trochu naděje. Poslední šance třetiny si připsali domácí Zucker a hostující Hlinka, skóre 1:4 už ale zůstalo beze změny.

Po hvizdu znamenajícím začátek třetí třetiny se opět kotouče zhostil Zaťovič. Na branku se řítil jak neřízená střela, přesto ani napotřetí Novotného nepřekonal. Iniciativa se v pozdějších minutách přelévala z jedné strany na druhou. Domácí předváděli usilovný hokej a jejich akce nejčastěji končily v rohu útočného pásma. Hosté v ofenzivě předváděli více souhry a kombinací. Sparťané nikam nespěchali, naopak domácí museli hru otevřít, a to znamenalo řadu úniků.

V jednom takovém v 53. minutě Ivan Rachůnek neprostřelil Habala, lépe už si o dvě minuty později počínal Lukáš Klimek. Nahrávka Hlinky si ho našla v pravém kruhu a odtud se zápěstím trefil přímo do růžku. Poslední minuty ještě přinesly hru v nerovnoměrném počtu. Zatímco Kubátovo zdržování hry zůstalo bez gólového potrestání, během pobytu Gulašiho na trestné lavici se v čase 59:46 prosadil Dominik Pacovský. Svým gólem stanovil konečné skóre 1:6.

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): Budu velice stručný, na prvém místě bych chtěl pogratulovat mužstvu Sparty k zisku tří bodů, předvedla svoji kvalitu a výsledek je obrazem celého utkání.

Zdeněk Moták (Sparta Praha): Přijeli jsme sem s tím, že musíme podat zodpovědný výkon hlavně v obranné fázi, co se nám až na pár výpadků podařilo. Přidali jsme i šest gólů, což je výborné. Jsme velice rádi a spokojeni se ziskem tří bodů.