30. 10. 2009 | Lukáš Krupička, Tereza Janovská

KVA – SPA 1:2 – Přesilovky přinesly Spartě všechny body

21., pátek 30. 10. 2009
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Sáblík (Mensator) - Němec, Čutta, Brnák, Hájek, Tribuncovs, Parýzek, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Koštál - Melenovský, Kristek, Hluchý - Dej, Pech, Pletka - Kuběna, Zatovič
Sparta: Chábera (Přikryl) - Vykoukal, Černošek, Macholda, Hanzlík, Vydarený, Gulaši, Vojta - Látal, Broš, Kratěna, Ton, D. Výborný, Hromas, Netík, Langhammer, Ručinský, Koreis, Podlešák, Hrdel
Branky a nahrávky: 27. Hluchý (Kristek, Melenovský) - 10. Ručinský (Broš, Vykoukal), 53. Ton (D. Výborný) . Rozhodčí: Polák, Hodek - Bejček, Lhotský. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. Diváci: 5366.
Pražané si zajistili ve svém prvním vystoupení v karlovarské KV Aréně export všech bodů. Sparťanům se podařil vstup do zápasu a ujali se vedení. Domácí hráči svůj výkon zlepšili a v polovině utkání stav vyrovnali. Rozhodnutí přinesla využitá přesilová hra hostující Sparty, když se několik minut před koncem zápasu prosadil Petr Ton. Noví trenéři holešoviského týmu si tak hned ve svojí premiéře připisují výhru.

Komentář

Ze začátku se do hry opřeli hlavně obránci a útočníky do hry příliš nepouštěli. Oťukávání soupeřů opadlo již po pěti minutách, kdy Skuhravého zahákoval Jakub Langahammer a po chvíli za ním na trestnou putoval Ondřej Kratěna. Sudí tím nabídli Energii přesilovou hru pět na tři, kterou Energie sice strávila v útočné třetině a na Cháberu vyslala několik nebezpečných střel, ale branku nevstřelila. Jediná tutovka bylo Kristkovo tečování Němcovy střely, se kterou si Chábera skvěle poradil. Zatímco Energie nedokázala využít svou početní výhodu, sparťané si s ní poradili více než dobře. Martin Ručinský se probojoval do útočného pásma, kde v prostoru mezi kruhy vystřelil Sáblíkovi nad rameno.

Sparta vedla o branku, a to jí značně nabudilo. Sáblík předváděl všechno možné, poradil si i s Netíkovu tečí od tyče a vyplatilo se mu to, protože další branku už nedostal. Naopak útočníci, kteří se do té doby snad báli zaútočit konečně ožili, ale většina střel končila v ochranné síti.

Během přesilových her se domácí značně trápili, nevycházela jim žádná kombinace a většina připravených akcí skončila u špatné přihrávky. Zato Pražané při početních výhodách dávali karlovarské obraně co pro to, zvláště po vyloučení Skuhravého, kdy se Sáblík pořádně zapotil.

Přes všechny trable však dokázala Energie zabojovat a vstřelit ten vyrovnávací gól, na který všichni dlouho čekali. Velikou zásluhu na něm má Jaroslav Kristek, který sice mohl vystřelit, ale rozhodl se přihrát k druhé tyči Milanu Hluchému, který poslal kotouč do odkryté brány.

Obdržený gól však Spartu nepoložil. Spíše naopak. Od té doby se zaměřili hlavně na ofenzivní část hry, čehož se snažili využít domácí při brejkových situací. Sparta si však dokázala pohlídat i tyto situace. Největší šance si dokázal vytvořit Atvars Tribuncovs. Ve třicáté šesté minutě dokázali domácí zavařit Cháberovi, před jeho brankou. Tribuncovs se zmatku snažil využít a odražený kotouč chtěl zasunout v nepřehledné situaci za Cháberu. Rozhodčí se v nepřehledné situaci nevyznali, a tak se šli raději poradit s video rozhodčím, který uznal, že branka nepadla.

V posledním dějství si domácí, po faulu Macholdy, zahráli dokonce přesilovou hru trvající čtyři minuty, ale za tu dobu nedokázali nějak zvlášť Cháberu ohrozit. Dlouho to vypadalo, že se hra přesune do prodloužení. Výkony hráčů tomu i napovídaly, ale po trestu Skuhravého se dostal Petr Ton přes karlovarského obránce a svou přesnou střelou k tyči rozhodl o dnešním vítězi. Energie už nedostala žádnou šanci k vyrovnání. Sparta zablokovala své zadní řady a k Cháberovi nepustila žádného karlovarského útočníka. Po právu si tedy tři body odváží hráči z Prahy.

Ohlasy trenérů

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Nebyl to žádný krásný zápas. Bojovalo se ve všech pásmech. Prohrávali jsme 0:1, podařilo se nám to srovnat, ale myslím si, že jsme možnost na tři body promarnili hlavně v dlouhé čtyřminutové přesilovce. Mohli jsme výsledek strhnout na svou stranu, Sparta pak využila poslední přesilovku. My už jsme pak nenašli sílu na to, abychom zápas alespoň srovnali."

Miloš Holaň (Sparta): "Chtěl bych hráčům hrozně poděkovat za dnešní výkon a vítězství, protože nejsou v lehké situaci. Začátek utkání tomu trošku nasvědčoval, ale vydali jsme v celém zápase strašný kus práce a obětavosti. Bylo to už v první třetině, kdy jsme šli do oslabení do tří. Šli jsme do vedení 1:0, což mužstvo trošku uklidnilo. Ve druhé třetině jsme měli tlak, spoustu šancí, ale neproměnili jsme je a dostali jsme gól na 1:1, což s námi trošku zamávalo. Na střídačce ale bylo vidět, že hráči chtějí vyhrát, chtějí to zlomit. Čekaly nás krušné chvíle ve třetí třetině, kdy jsme hráli ze začátku čtyři minuty oslabení. Výborným výkonem nás podpořil také Honza Chábera a v závěru jsme podali velice disciplinovaný a zodpovědný výkon, který nás dovedl ke třem bodům."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!