21. 1. 2010 Lucie Strouhová

Ton vítězným úderem potopil Slavii a je branku od Klubu střelců

Ostrostřelec Petr Ton byl znovu vůdčí osobností Sparty, kterou tentokráte vítěznou brankou a asistencí dovedl k prvnímu triumfu v derby. Zároveň však bojoval s Červenkou o krále střelců extraligy a jediný zásah chybí sparťanskému rychlíkovi ke vstupu do Klubu střelců.

Petře, po třech nezdarech je derby úspěšné, cítíte spokojenost?
Většina z nás bere derby hodně prestižně, ale v naší situaci jsme se snažili krotit tu největší euforii. Nechtěli jsme být příliš přemotivovaní, aby to znovu nehrálo v náš neprospěch. Potřebovali jsme získat tři body a dle toho do zápasu nastoupili. Ve druhé třetině se ale do tlaku dostala Slavia, naštěstí jsme inkasovali pouze jeden gól. Sice nás v ní přestříleli, ale Ondra Kratěna nebo Netík tam měli také vyložené šance. Do třetí třetiny jsme šli za stavu 1:1, což byl z předešlých zápasů pro nás jednoznačně nejlepší výsledek a pořád nás to hnalo dopředu. Proto jsem rád, že jsme to ve třetí třetině potvrdili a rozhodli.

Petr Ton

Rozhodla konkrétně vaše branka, jak velký podíl na ní měl kapitán Výborný?
Určitě veliký podíl. Většinou vím, co bude David dělat a snažím se, aby si mě bránící hráč tolik nevšímal a neznemožňoval mi vystřelit. Proto dělám chvíli mrtvého brouka než si najedu do prostoru. Jsem tam tedy o chvíli později a David mi do volného prostoru dává přesně přihrávku. Už jsme takhle pár branek dali a věřím, že jich ještě pár dáme. David na nich má velkou zásluhu, ale je to jeho styl hry, uvolnit se na malém prostoru a přesně předložit puk, nikdo to neumí tak jako on.

Bylo na Slavii znát, že není v úplné pohodě?
Nechtěl bych Slavii soudit, nevidím její zápasy, pouze sleduji výsledky. Určitě ji chyběla uvolněnost, ale derby je ve všech směrech specifické a aktuální forma jde stranou. Lidé vás strhnou a všichni podají maximální výkon, kdy nemyslí, co bylo v předchozích zápasech. Když jsme se utrhli na 2:1, pak 3:1, tak už na nich frustrace znát trochu byla.

Z frustrace v závěru pramenily i potyčky. Vítáte proto v lajně Podlešáka, jakožto vašeho ochránce?
Nejsem žádný rváč, ale úplné párátko také nejsem. Ani nevím, proč by si na mě měl někdo dovolovat, každý jsme na ledě od ničeho jiného. Tomáš Kůrka na Podlešáka nesmyslně skočil zezadu a Podlešák už jen následně ukázal, že je to pan hráč, pan bojovník, který v závěru ještě strhl celé mužstvo. Patří to k hokeji a diváci se pobavili.

Vnímal jste souboj s Červenkou o krále střelců, oba jste před zápasem měli shodně šestadvacet branek…
Shodou okolností jsem včera na toto téma dělal rozhovor, takže jsem na to myslel, ale v den zápasu už vůbec. Ani samotný zápas jsem vyloženě nevnímal jako veliké derby, ale jako zápas, kdy potřebuje důležité tři body. Podařilo se nám dalšího soupeře poucpat níže a odskočit o další body dále, což je pro nás důležitější.

Ani nemyslíte na Klub střelců, od kterého vás nyní dělí jedna branka?
Bavíme se o tom s Ondrou Kratěnou, který je té metě také blízko. (Kratěnovi chybí 2 góly, pozn. autora) Vůbec se tím nestresuji. Pokud to přijde příští zápas nebo do konce základní části, budu jedině rád. Nyní ale spíše myslím na první šestku v tabulce, třetí čtvrtina se nám nepovedla a musíme se teď honit kupředu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!