31. 8. 2022 Daniel Ryl

Luleå: dva krajánci a silná sparťanská stopa

Ostrý víkend se blíží, když necelé dva dny po úvodním utkání Champions Hockey League proti Aalborgu přivítáme na domácím ledě Luleu. Severský celek patří k evropské špičce a pokusí se zaútočit na svůj druhý triumf v evropské soutěži, kterou už jednou ovládl. V představení našeho soupeře se dozvíte mimo jiné jména tří sparťanských šampionů, kteří v jeho barvách působili.

Luleå je pro sparťanské fanoušky zajistě největším lákadlem. Však jde o jednoho z největších favoritů celé Ligy mistrů, kterou Švédové před sedmi lety vyhráli! Červeno-žluto-černí, kteří v květnu oslavili 45 let existence, patří mezi švédskou špičku.

V nejvyšší soutěži působí nepřetržitě od roku 1984 a po Färjestadu s Brynäs jsou třetím nejdéle hrajícím týmem v nejvyšší soutěži, aniž by z ní sestoupili. Nejsevernější klub švédské ligy však vyhrál ligu pouze jednou, a to v roce 1996.

V předešlé sezoně však mužstvo Thomase Berglunda došlo stejně jako sparťané až do finále, které prohrálo už v letech 1993, 1997 a 2013. Do Prahy tak dorazí velmi zajímavé mužstvo s českými krajánky Filipem Pyrochtou a mladým útočníkem Radkem Mužíkem.

Česká stopa na severu Švédska je však výraznější, navíc výrazně sparťanská! V klubu působilo dalších devět Čechů včetně sparťanských mistrů Martina Hostáka, Martina Chabady a Václava Burdy. Čtyři a půl sezony u nás strávil také obránce Radek Philipp.

Koho sledovat? Zkušenosti z NHL i mistry světa

Největší hvězdou soupeře je kapitán Erik Gustafsson. Mistr světa z roku 2013 strávil výraznou část kariéry v zámoří, kde čtyři roky působil v organizaci Philadelphie. Třiatřicetiletý zadák si zahrál i před čtyřmi lety na olympiádě. Majitel světového bronzu začíná ve švédském celku pátou sezonu, sparťané si musí hlídat zejména jeho šikovné ruce, protože ve všech předešlých sezonách překonal hranici dvaceti asistencí!

Známým jménem je mistr světa do 20 let Julius Honka. Finský zadák odehrál pět sezon v organizaci Dallasu, a přestože působil převážně na farmě, připsal si 87 startů v NHL.

Do zámořské soutěže nakoukli také střelec Brendan Shinnimin nebo mistr světa Juhani Tyrväinen. Bystří fanoušci si povšimnou také bojovníka Konstantina Komarka, který reprezentoval Rakousko na třech světových šampionátech.

Město oceli a evropský triumf Facebooku

Ve městě s téměř 50 tisíci obyvateli není hokej jedinou výplní volného času. Hutnické centrum s ocelářským průmyslem láká také na kulturní centrum Kulturens hus, v němž se nachází knihovna, koncertní sály, galerie nebo turistické centrum. Město je zaslíbeno také basketbalu - místní týmy mužů i žen patří ke švédské špičce.

Luleå navíc drží zajímavá prvenství. Její technická univerzita je nejseverněji položenou univerzitou ve státech, navíc byla prvním městem, kde Facebook investoval mimo USA. Díky příznivým klimatickým podmínkám zde vybudoval největší datové centrum v Evropě, které má 84 tisíc metrů čtverečních. I díky příchodu Facebooku se zvedl zájem o místní univerzitu, kam narostl počet přihlášek o téměř dvacet procent.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu