ZLN - SPA 1:4 - Vítězný návrat do extraligy

14., pátek 15. 10. 2021
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Huf – Trška, Gazda, Talafa, O. Němec (A), Žižka (A), Dluhoš – Flynn, Hejcman, Mikúš – Okál, Honejsek, Vopelka – Karafiát, Zbořil, Fryšara – Köhler, Sedláček, Veselý.
Sparta: Neužil – Mikliš, Moravčík, Polášek (A), Pavelka, Dvořák, M. Jandus – Sobotka (C), Thorell, Kaše – Chlapík, Prymula, Forman (A) – Buchtele, Zikmund, Doležal – Konečný.
Branky a nahrávky: 28. Flynn (Mikúš) – 13. Chlapík (Kaše), 29. Sobotka (Kaše, Thorell), 50. Moravčík (Thorell, Sobotka), 60. Polášek (Mikliš, Prymula). Rozhodčí: Lacina, Šindel – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 459. Střely na branku: 20:43. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Nejlepší hráči utkání: Daniel Huf - Erik Thorell.
Sparťané dokázali navázat na výhru v Lize mistrů, když na ledě Zlína zvítězili 3:1. Vítěznou trefu obstaral ve druhé třetině zastupující kapitán Vladimír Sobotka, kterého doplnili také Filip Chlapík, Michal Moravčík a Adam Polášek. Úspěšný extraligový debut si odbyl útočník Petr Hašek, jenž byl dokonce blízko gólu, ale orazítkoval jen spojnici.

V brance znovu naskočil Jakub Neužil, který v úvodu zápasu příliš práce neměl. Zlínu nepomohlo ani vyloučení Ondřeje Mikliše, při němž sparťané navíc udeřili. David Kaše táhl přečíslení dvou na jednoho a vyslal žabičku na Filipa Chlapíka, který před brankou usměrnil kotouč mezi Hufovy betony.

Berani v dalších minutách nevyužili druhou přesilovku, zatímco Vladimír Sobotka následně ve velké šanci u levé tyčky netrefil odkrytou branku. Když Štěpán Fryšara v závěru zakončil zlínské přečíslení jen do Jakuba Neužila, sparťané šli do kabin s těsným náskokem.

V úvodu druhého dějství se početní výhody dočkalo také naše mužstvo, ale místy až profesorská kombinace k šancím nevedla. Když už byli domácí v pěti, nehlídaný Oscar Flynn u pravé tyčky pohotově usměrnil přesnou přihrávku napříč pásmem. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.

David Kaše v přečíslení neuspěl, ale sražený puk dokázal vrátit za sebe, kam si najel Vladimír Sobotka a vrátil našemu týmu vedení. Vzápětí Jakub Neužil pokryl nebezpečně tečované nahození od modré čáry, zatímco Martin Jandus a Petr Hašek orazítkovali brankovou konstrukci!

V závěru třetiny jsme přežili téměř minutu a půl dlouhé oslabení, a to zejména díky skvělým zákrokům Jakuba Neužila. Ještě před návratem druhého vyloučeného putoval na trestnou zlínský hráč, ale náš tým už zkrácenou přesilovku nevyužil.

Sparta začala třetí třetinu aktivně, jenže Daniel Huf byl v případě potřeby pozorný. Tlak našeho mužstva pokračoval, leč bez gólového efektu - střelu Filipa Chlapíka zastavila Hufova pohotová lapačka. Na druhé straně Zdeněk Okál orazítkoval pouze pravou tyčku, čehož mohli domácí vzápětí litovat.

Hlouček domácích hráčů se srazil v útočném pásmu, čehož sparťané využili k brejku, který přesnou dělovkou do odkryté branky korunoval Michal Moravčík. Závěrečné minuty už nabídly jen nepřesnou střelu volného Štěpána Fryšary, na kterou v závěrečných vteřinách zareagoval přesnou dělovkou Adam Polášek, jenž korunoval sparťanské vítězství 4:1.

Luboš Jenáček (PSG Berani Zlín): "Věci, které jsme se v krátké době snažili do kluků dostat, v zápase byly. Proti nám však stál velmi kvalitní soupeř. Sparta si vytvořila spoustu možností, bez šancí na bod jsme ale rozhodně nebyli. Při naší žalostné koncovce si ovšem nemůžeme dovolit vzápětí po vyrovnání inkasovat. To zápas rozhodlo, stejně jako nevyužitá přesilovka pět na tři."

Jaroslav Hlinka (HC Sparta Praha): "Do utkání jsme vstoupili slušně. První třetinu jsme odehráli dobře a ve druhé části jsme ubránili dlouhou přesilovku soupeře pět na tři. Myslím si, že jsme v zápase byli o kousek lepší a zaslouženě jsme vyhráli."