ZLN - SPA 0:4 - Machovský má třetí čisté konto!

21., pátek 23. 11. 2018
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: J. Sedláček – Freibergs, Ferenc, Valenta, Nosek (A), Žižka (C), Řezníček, Gazda – Fořt, Kubiš (A), J. Ondráček – Lakatoš, Honejsek, Okál – Poletín, P. Sedláček, Kulda – Popelka, Werbik, Šlahař.
Sparta: Machovský – Delisle, Piskáček (A), Blain, Voráček, de la Rose, Dvořák, M. Jandus – Forman, Sill, Jarůšek – Kudrna, Vrána (C), Buchtele – Rousek, Pech (A), Kumstát – Beran, Pšenička, T. Jandus.
Branky a nahrávky: 25. Kumstát (Rousek, de la Rose), 33. Beran, 52. Jarůšek (Forman), 54. Dvořák (Machovský). Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Bryška, Hanzlík. Vyloučení: 4:6. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 560. Střely na branku: 34:26. Průběh utkání: 0:4. Nejlepší hráči utkání: Jakub Sedláček - Matěj Machovský.
Sparťané potvrdili, že se jim na zlínském ledě dlouhodobě daří! Po bezbrankové první třetině zařídili Spartě náskok Kumstát s Beranem, ve třetí třetině po pasáži poznamenané mnoha vyloučeními jí dal klid Jarůšek gólem na 3:0. Čtvrtou trefu nakonec přidal do prázdné branky Dvořák. Hvězdou utkání byl vyhlášen gólman Machovský, který pokryl všech 34 zlínských střel!

Sparťané nastoupili vzhledem k početné marodce do utkání ve Zlíně v hodně kombinované sestavě, poprvé se představila švédská defenzivní posila Eric de la Rose. Do první větší šance utkání se prodral Honejsek, Machovský jeho pokus pokryl. A brankáři v první třetině kralovali i nadále. U branky Sparty se Ondráčkovi s Freibergsem nepovedla finální nahrávka v přečíslení, na druhé straně Sedláček vyrazil Pechovu střelu po situaci tři na dva.

Sparťanským fanouškům zatrnulo, když se z ledu těžko zvedal Kumstát, vysoký forvard se ale naštěstí brzy vrátil zpět do hry. Ve druhé polovině prvního dějství se po chybě v rozehrávce dostal do obrovské šance Lakatoš, odkrytou branku ale netrefil. A Machovského nepřekonal ani nejlepší zlínský střelec Kubiš v první přesilovce utkání.

Po přestávce si sparťanský gólman připsal několik dalších důležitých zákroků pro výpadům zlínské ofenzivy. A následně už se mohl radovat z počínání svých spoluhráčů na opačné straně ledové plochy, kde se kotouč nečekaně odrazil k úplně volnému Petru Kumstátovi. Ten udělal kličku do backhandu obránci a poslal kotouč pod břevno zlínské branky.

Sebevědomí Pražanům dodalo i druhé ubráněné oslabení, Berani se do tlaku dostali až v samém závěru své početní výhody. Brzy navíc přišla trefa na 2:0, když Pšenička zpětnou přihrávkou dobře našel Matěje Berana a ten se štěstím prostřelil Sedláčka. Svůj náskok museli sparťané bránit během dalšího oslabení, které opět zvládli. Po něm se do velké šance dostal ještě Rousek, skóre se však do konce prostřední dvacetiminutovky už neměnilo.

První polovina třetí třetiny se nesla ve znamení vyloučení na obou stranách, v pěti se hrálo minimálně. Nejprve měli 49 vteřin přesilovky pět na tři domácí, Dvořák navíc po nepříjemném zásahu pukem jen stínoval a Zlín byl v obrovském závaru blízko snížení. Poté faulovali zase Berani, pro které šlo o první dva tresty v zápase, a Sparta měla více než minutu dvojnásobné početní výhody. Dvě velké příležitosti měl Pech, Sedláček odolal. Po návratu prvního vyloučeného šli Zlínští znovu do tří a Blain orazítkoval v pokračující přesilovce tyčku.

Po obrovské šanci Popelky, který ještě mohl utkání zdramatizovat, dali sparťanům klid hráči první formace. Forman obelstil hned tři zlínské hráče najednou a předložil kotouč Richardu Jarůškovi, kterému jen stačilo trefit poloodkrytou branku a následně svému spoluhráči smekl pomyslný klobouk. Berani už za stavu 0:3 neměli na co čekat a v přesilovce po faulu Delisleho odvolali osm minut před koncem zápasu gólmana. Do prázdné branky tak prvním gólem Sparty v oslabení v této sezoně pečetil výhru Tomáš Dvořák. Pátému gólu byli ještě blízko Kudrna s Buchtelem, ale skóre už se nezměnilo.

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): "Musíme poděkovat klukům za bojovnost, ale dnes to nestačilo. Potřebovali jsme v jakékoliv fázi dát gól, to se nám nepovedlo. Sparta nás přetlačila, dobře blokovala střely a bylo těžké se dostávat k dorážkám. Podržel ji gólman a nám selhaly přesilovky. Soupeř vyhrál zaslouženě."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "My jsme po třech porážkách měli tréninky zaměřené na věci, které se nám poslední dobou nedařily. Měli jsme pohovory s hráči, kteří dnes ukázali, že to nejsou jen plané řeči. Dokázali jsme, že umíme vyhrávat. Od prvního střídání jsme měli na střídačce klid, měli jsme pocit, že zápas kontrolujeme. Dělali jsme správné věci a věděli jsme, že když je budeme dělat celých šedesát minut, tak to dopadne dobře. Matěj Machovský předvedl skvělý výkon. Stejně tak i hráči, kterým defenzíva až tak moc nechutná, se na ni zaměřili. My hráče na střílení gólů máme, ale potřebovali jsme trochu pomoct v té obraně. První start má za sebou Erik de la Rose a jsme spokojeni. Dává rychle puky z hole, nedostáváme se pod takový tlak."