TRI - SPA 4:5n - Sparta má dva body z Třince

9., pátek 12. 10. 2018
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Hrubec – Gernát, Krajíček (C), Galvinš, Musil, Doudera, Matyáš – Bukarts, Marcinko, Martynek – Dravecký (A), Werek, Chmielewski – Adamský (A), Polanský, Svačina – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrňa.
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Gregorc, Pavelka, Dvořák, Delisle, Piskáček – Smejkal, Sill, Beran – Říčka, Vrána (C), Kudrna – Kumstát, Pech (A), Forman (A) – Buchtele, Klimek, Rousek.
Branky a nahrávky: 14. Bukarts (Martynek), 29. Marcinko (Bukarts, Krajíček), 32. Marcinko (Bukarts, Hrňa), 39. Werek (Svačina, Musil) – 24. Forman (Kumstát, Gregorc), 36. Vrána (Beran, Smejkal), 38. Buchtele (Vrána, Kudrna), 40. Dvořák (Sill, Delisle), rozhodující sam. nájezd Kudrna. Rozhodčí: Kika, Hradil – Bryška, Gebauer. Vyloučení: 9:11, navíc Polanský (TRI) a Beran (SPA) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 563. Střely na branku: 41:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:5. Nejlepší hráči utkání: Roberts Bukarts - Petr Vrána.
Zápas v Třinci nabídl nervydrásající podívanou. Domácí se chtěli před svým publikem předvést, šli jako první do vedení, dokonce vedli i o dva góly, nicméně Sparta nalezla odpověď na všechny jejich trefy a dotáhla obrat k vítězství v samostatných nájezdech. Vítězný gól si připsal Andrej Kudrna a dopomohl k tomu, že si Sparta z Třince po dvou letech odváží výhru a body.

Utkání velmi rychle otevřela přesilovka Ocelářů. Třinecké početní výhoda nakopla a byli nebezpeční i po jejím konci. Nicméně Pražané nechtěli zaostávat a hra byla vyrovnaná. Na obou stranách zvonila tyčka, nejprve Gernát zpoza Machovského brány našel najetého Ondřeje Kovařčíka, jenž pálil z první a orazítkoval horní tyč. Vzápětí také Hrubce zachránila konstrukce jeho svatyně. Pavelka vyslal dělovku od modré, která se odrazila od jedné boční tyče do druhé a pryč z brankoviště. Situaci ještě překontroloval videorozhodčí, který potvrdil, že puk za brankovou čárou neskončil.

Přesilovku si zahráli také sparťané, byla však v jejich neprospěch. Koncem třineckého trestu totiž Gregorc chybně rozehrál u vlastní brány, namazal Bukartsovi, který přihrál Martynkovi po levé straně. Martynek mu na oplátku kotouč vrátil a Roberts Bukarts neměl problém zakončit do odkryté klece. Brzy to mohlo být o dva góly, Ciencialova střela z první z předbrankového prostoru však skončila pod betonem hostujícího brankáře. Mezi třineckými šancemi se naskytla veliká možnost Sparty vyrovnat. Beran ujížděl na Hrubce, byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. Na to šel Forman, ale Hrubec míchání s kotoučem přečetl a zastavil puk roztaženým betonem.

Do druhého dějství vstoupili mužstva hrou čtyři na čtyři z důvodu trestů na obou stranách z konce první třetiny, ale nic se nestalo. Machovský se však musel obávat nebezpečného nahození bekhendem Svačiny, puk šel těsně mimo. Poté se naskytla možnost druhé přesilovky pro Pražany, kterou využili. Miroslav Forman napodruhé na Hrubce ve vzájemném klání vyzrál, zpoza brány obdržel nahrávku, zamíchal s kotoučem a trefil se pod víko. Jenže Třinec srovnání nepoložilo a měl obrovský tlak do brány. Ten byl zužitkován v jedné z početních převah. Bukarts v levém kruhu nalezl před bránou číhajícího Tomáše Marcinka, který nastavil hůl a ztečoval puk pod horní tyč – 2:1.

Tlak domácích pokračoval a vzešel z toho třetí gól. Ze stejné pozice hledal před bránou Bukarts Tomáše Marcinka, který puk znovu vyslal pod víko. Machovský ještě kotouč zachytil lapačkou ve vzduchu, jenže až za brankovou čárou, jak potvrdil videorozhodčí. Ale to nebylo ani zdaleka vše. Spartu nepříznivé skóre 1:3 nabudilo a zavelela k obratu. Z tlaku se dokázala totiž koncem třetiny oklepat. Nejprve v mezikruží nahrávku spoluhráčů našel Petr Vrána, který si pohrál s pukem na holi, položil si Hrubce a kotouč zasunul do sítě okolo jeho betonu.

Vzápětí přišel ještě vyrovnávací gól na 3:3. Opět u toho byl Vrána, který nejprve zavezl puk do třetiny, přihrál spoluhráči za bránou, který mu nahrávku oplatil. Vrána čekal před klecí na Jana Buchteleho, který z první prostřelil Hrubce. Gólové hody však pokračovaly a vedení se znovu ujali Oceláři. Při hře čtyři na čtyři napodruhé překonal Machovského Ethan Werek střelou pod vyrážečku – 4:3. I když zbývalo do konce dějství 74 minut, sparťané zbraně nesložili. V čase 39:45 využili chybné rozehrávky domácích ve středním pásmu, jeli kupředu a Tomáš Dvořák z dálky propálil Hrubce – 4:4. V závěru se ještě stihli poprat Polanský s Beranem a obdrželi za to tresty.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili nebezpečněji hosté, Machovský měl od začátku mnoho práce. Poradil si ale se všemi pokusy Chmielevského i Draveckého, kteří ho ve 42. minutě hojně odstřelovali. Na puku stále byli silnější Oceláři, ale sparťanům se povedlo úspěšně ubránit i oslabení. Udrželi tak skóre beze změny. Poté se musel začít ohánět i Hrubec, Sparta začala více vyjíždět do útočných akcí a svou aktivitou vybojovala faul. Pražané se pokoušeli něco vymyslet na Hrubce a jeho ochránce, ale pátou branku nevsítili.

V dalším průběhu bylo znát, že žádná strana nechce udělat chybu a prohrát tento divoký zápas, vše se tak trochu zklidnilo. Nicméně vášně vyplavaly na povrch před hostující svatyní, kde se do sebe pustili Vrána s Bukartsem a byli za to potrestáni. Koncem třetí třetiny byli častěji na kotouči domácí, snažili se Machovského odstřelovat, ale přesnost byla nízká. Koncem dějství už další branka nepadla a šlo se do prodloužení.

Do nastavení vlétli lépe Pražané, kteří okamžitě začali útočit na třineckou svatyni. Poté se hra přelila na druhou stranu a Machovský si zapsal první zákroky v prodloužení. Krajíček velkou rychlostí najel před bránu a snažil se prohodit hostujícího gólmana, marně. Na druhé straně ohrozili Hrubce Sill s Buchtelem, jenže ani oni zápas nerozhodli. Hra tři na tři měla spád, avšak o vítězi duelu nerozhodla, proto přišla řada na samostatné nájezdy.

V první sérii ani jeden z nájezdníků neuspěl. Následně už ale brankáři lovili puky ze svých sítí. Nejprve Kudrna čistě prostřelil Hrubce mezi ruku a beton. Poté Bukarts překonal Machovského bekhendovou střelou pod víko. V dalším průběhu hráli prim gólmani a muselo se jít do šesté série. Tu zahájil zprvu úspěšný Bukarts, znovu však neskóroval. Na opačné straně však Andrej Kudrna ano. Nic moc nevymýšlel a nalezl mezírku mezi betony domácího brankáře. Sparta tak v divoké přestřelce zvítězila 5:4 v samostatných nájezdech a poprvé od února 2016 si odváží ze Slezska body.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Dnes jsme viděli výborné utkání, hrálo se ve výborné atmosféře. Od druhé půlky první třetiny jsme hráli náš hokej a ve druhé jsme měli spoustu šancí. Tady se rozhodl zápas. Z našeho obrovského tlaku, který jsme si vytvořili, jsme měli dát více gólů. Naopak z toho, jak moc jsme chtěli, jsme dvakrát propadli a Sparta nás potrestala na 3:3. Je škoda, že po krásném gólu na 4:3 jsme inkasovali několik sekund před koncem druhé třetiny. Ve třetí se už hrálo oboustranně zezadu, nikdo nechtěl udělat chybu. V prodloužení byly šance a bohužel jsme nezvládli nájezdy. S naší hrou jsme ale byli spokojení a tým bychom chtěli za výkon pochválit."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Byl to vzrušující zápas se spoustou gólů. První třetina byla vyrovnaná, hrálo se v tempu. Ve druhé třetině jsme měli několik vyloučených hráčů, domácí využili dvě přesilové hry a dostali se na koně. Ale potěšilo mě, že jsme bojovali, nevzdávali se. Kluci si pořád věřili a vyrovnali. Třetí třetina i prodloužení byly otevřené, oba týmy mohly rozhodnout. V nájezdech jsme měli štěstí, i když jsem udělal chybu. Neuvědomil jsem si, že došlo k úpravě pravidel. Jsem šťastný, že jsme přesto získali druhý bod. Domácí jsou velmi silným týmem, není lehké tu vyhrát."