SPA - VIT 5:3 - Tři body vystřelil mladík Vitouch

35., pátek 10. 1. 2020
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Jurčina, Piskáček (A), Tomáš Dvořák, Košťálek, Poizl – Smejkal, Tomášek, Řepík (C) – Kudrna, Rousek, Pšenička – Říčka, Pech (A), Forman – Vitouch, Sukeľ, Dvořáček.
Vítkovice: Mi. Svoboda – Výtisk (C), Trška, Štencel, D. Krenželok, Kvasnička, R. Černý, L. Kovář – Roberts Bukarts, O. Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský (A), Indrák – Dej (A), R. Veselý, Mallet – Razgals, Werbik, T. Kubalík.
Branky a nahrávky: 31. Říčka (Forman, Pech), 38. Řepík (Blain), 40. Říčka (Forman, Pech), 50. Vitouch (Košťálek, Dvořáček) – 15. Roberts Bukarts (O. Roman), 36. Š. Stránský (Indrák), 51. Indrák (O. Roman, Trška). Rozhodčí: Hradil, Šindel – Hlavatý, Špringl. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 064. Střely na branku: 28:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Robert Říčka - Peter Trška.

Druhý domácí zápas v řadě zvládli sparťané vítězně, když v pátečním utkání zdolali Vítkovice 5:3. Svěřenci Uweho Kruppa proti Ostravanům dvakrát ztráceli krok, přesto dokázali v závěru druhé třetiny otočit průběžný stav a ve třetí třetině navýšil náskok David Vitouch, jehož první extraligová trefa byla zároveň vítěznou. Vítkovice už se zmohly jen na snížení a definitivní pátou trefou korunoval triumf Jan Košťálek. V neděli čeká sparťany další domácí duel, tentokrát přivítají Kladno.

Fotogalerie

Do branky Sparty se tentokrát postavil Matěj Machovský, který musel už ve druhé minutě zasahovat proti střele Vítkovic. Na druhé straně naopak neuspěli Jeremie Blain s Michalem Řepíkem a prvních deset minut od branky k brance gól nepřineslo. Výraznější šanci nabídla soupeři sparťanská defenziva, jež nechala ve svých řadách okénko, leč Peter Trška pobídku Stránského nasměroval z mezikruží jen do Machovského.

O necelé dvě minuty později už ale domácí fanoušci v O2 areně schovávali hlavu do dlaní, protože Ondřej Roman vyhrál vhazování a pobídl exsparťana Robertse Bukartse, jenž dělovkou z kruhu otevřel skóre. Vítkovicím dodala vedoucí branka chuť a přispělo tomu i vyloučení Davida Vitoucha. V oslabení však domácí obrana pustila k zajímavé střele jen neúspěšného Ondřeje Romana. Zbytek třetiny už se dohrával v plném počtu na obou stranách, a když Lukáš Pech nezachytil v zajímavé pozici Formanovu přihrávku, šli sparťané do kabin za stavu 0:1.

Ztrátu si náš tým uvědomoval a už v úvodu druhé třetiny na soupeře vlétl. Tři střelecké pokusy Řepíka, Smejkala a Říčky gólem neskončily, navíc si šel odpykat trest Tomáš Dvořák. Obrovskou šanci po šikovném úniku Šimona Stránského ovšem Matěj Machovský pokryl a na druhé straně zachránil Vítkovické jeden z obránců při zakončení Jiřího Smejkala. Obě mužstva se následně střídala v držení kotouče, sparťané se tlačili do zakončení, jenže bohužel pro ně bez gólového efektu, který by přinesl vyrovnání.

V polovině zápasu ale Daniel Krenželok ztratil trestuhodně puk u své branky, a přestože Lukáš Pech neuspěl, dojíždějící Miroslav Forman našel zadovkou volného Roberta Říčku, jenž přesnou trefou rozvlnil síť. Sparta chytila dech a Svobodu prověřili postupně Michal Řepík, David Tomášek a Jan Piskáček - bez úspěchu. Kýžený obrat nepřinesla ani první přesilovka zápasu, při které se Ostravané dobře ubránili. Aby toho nebylo málo, domácí tým za jeho střeleckou nemohoucnost potrestali druhým gólem.

Jeden z obránců Sparty si najel do rohu obranného pásma pro puk, jenže ten se odrazil nešťastně přes jeho hokejku až k brance, kde stál pohotový Miroslav Indrák a po jeho přisunutí mířil Šimon Stránský přesně do levého horního růžku. Sparta i přes druhou ztrátu odpověděla bleskově, když Jeremie Blain udržel modrou čáru a pobídl rozjetého Michala Řepíka, na jehož kličku do bekhendu byl Miroslav Svoboda krátký. Výborný závěr prostředního dějství korunovali sparťané při vyloučení Robertse Bukartse, při němž zasypali hostující branku střelami, z nichž gólem skončila až dělovkama Miroslava Formana z hranice kruhu.

Do třetí třetiny už autor třetí sparťanské branky nevstoupil zrovna ideálně, protože po necelé minutě putoval na trestnou lavici. Parťáci ho ale nenechali ve štychu a Moravany k ničemu závažnějšímu nepustili, navíc ještě před vypršením trestu fauloval Rastislav Dej. Ve vyrovnaném počtu hráčů se nic zajímavého neudálo, až ve zkrácené přesilovce ujel po levé straně Andrej Kudrna a vyslal střelu do Svobodovy lapačky. Vzápětí střílel z první na hranici kruhu Michal Řepík, jehož pokus mířil těsně vedle pravé spojnice tyček.

V dalších minutách hry výraznější šance nepřicházely, čemuž přispěla také nepřesnost kombinací i častá přerušení. Hluchou část ukončil až David Vitouch, jenž na útočné modré vyhrál dostih se soupeřem, prosmýkl se kolem něho a podél Miroslava Svobody zasunul puk do branky. Pro sparťanského mladíka se jednalo o první extraligovou trefu kariéry. Domácí radost však netrvala dlouho, jelikož sudí signalizoval vyloučení a Rastislav Dej vyslal od modré čáry přesnou dělovku, kterou vrátil Vítkovice na dostřel.

Po snížení byli hosté na koni, ale když už se dostali do zakončení, naše mužstvo podržel brankář Matěj Machovský. V posledních minutách si sparťané zkomplikovali situaci trestem pro hráčskou lavici za špatný postup při vhazování, přesto defenziva Sparty tlak soupeře ustála. K vyrovnání nevedla ani vítkovická power-play už čtyři minuty před koncem, při které se navíc do prázdné branky prosadil Jan Košťálek a arénou zněla "Pátá". Navýšit mohl ještě Jiří Smejkal, jehož samostatný únik a bekhendové zakončení vychytal parádním zákrokem Miroslav Svoboda. Sparta už si dvoubrankový náskok pohlídala a dokráčela k vítězství 5:3.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): „Na začátku byl soupeř lepší a jednoznačně hladovější, protože bojuje o bytí a nebytí, zatímco my, v komfortní zóně, jak se dlouhodobě pohybujeme nahoře, jsme hráli z ruky a nebylo to ono. V první třetině jsme měli čtyři střely na branku. O první přestávce jsme si k tomu něco řekli a ve druhé třetině se to projevilo. Hra se vyrovnala a i díky přesilovkám jsme soupeře chvílemi přehrávali. Nevytvořili jsme si ale výrazný náskok, soupeř šel do toho na risk a výsledek jsme bránili. Pro diváka zajímavý zápas, pro nás trenéry stresující. Za nás se šťastným koncem. Určitě si k tomu něco řekneme a na něco se podíváme, protože náš výkon celých 60 minut nebyl ono. Byly části, kdy jsme hráli dobře a naopak kdy nás soupeř přehrával."

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Ridera): „Náš tým bojoval, dřel. Vůbec to nevypadalo, že bojuje tým z prvního místa tabulky proti týmu, který je na spodku. Věřili jsme, že můžeme vyhrát a i průběh zápasu ukázal, že by to tak mohlo být. V podstatě tři asistence u branek soupeře znemožnily to, abychom nějaký bod získali. Domácí takhle získali tři body."