přát., úterý 9. 8. 2022, Sportovní hala Fortuna
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Kořenář – Moravčík, Mikliš, M. Jandus, Da. Němeček, Krutil, Polášek, Kulhánek – Řepík, Horák, Sobotka – Forman, Přibyl, Buchtele – E. Thorell, G. Thorell, Konečný – Dvořáček, D. Vitouch, Safin.
Slavia: Málek (41. Pittr) – Szathmáry, Hejda, Matyáš, Žovinec, Barák, Klikorka, Do. Němeček – Růžička, Žejdl, Poletín – Mrňa, Knotek, Všetečka – Brož, Pšenička, Kern – Houška, Havrda, Strnad.
Branky a nahrávky: 5. Horák (Polášek, Sobotka), 25. Sobotka (Přibyl, Řepík), 56. Přibyl (Mikliš) – 33. Houška (Klikorka), 42. Knotek (Mrňa). Rozhodčí: Jaroš, Květoň – Hnát, Štěpánek. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6835. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
V prvním utkání letní přípravy jsme v pražském derby zvítězili nad Slavií 3:2. Ve fantastické atmosféře, kterou v Holešovicích vytvořilo téměř sedm tisíc diváků, jsme nastoupili v plné sestavě a po gólech Romana Horáka s Vladimírem Sobotkou vedli. Na vyrovnání Slavie ve třetí třetině zareagoval krásným gólem Daniel Přibyl, který se za Spartu trefil po šesti letech.

Sparťané vstoupili do pražského derby aktivně a už od úvodních minut si šli za vedoucí brankou. První zajímavé střely měli Forman s Krutilem, ale Málek v hostující bráně je dokázal zneškodnit. Jen o pár desítek vteřin později už ale mohla holešovická hala vybouchnout nadšením. Střelu Adama Poláška od modré čáry vyrazil Málek pouze před sebe, kde byl nejrychleji Roman Horák a uklidil kotouč do odkryté branky.

Bylo vidět, že se hraje první zápas v sezóně, a i když nešla ani jednomu z týmů upřít snaha, ve hře bylo plno nepřesností v rozehrávce. Zhruba v polovině první části se znovu tvrdou ranou připomenul Adam Polášek, ale pouze rozezvonil tyčku hostující branky. Vzápětí byl za faul vysokou holí vyloučen Michael Krutil a hráči Slavie dostali výhodu čtyřminutové přesilovky. Díky výborné defenzivní práci celého týmu ale Josef Kořenář mnoho práce neměl, až v závěru oslabení musel předvést pár skvělých zákroků.

Už při hře pět na pět ale přece jen mohlo být vyrovnáno, když tvrdě z levého křídla vypálil Poletín, orazítkoval ale jenom pravou Kořenářovu tyčku. Z následné protiakce nezůstal pozadu ani Honza Buchtele, který po pěkné akci Míry Formana trefil konstrukci branky i na druhé straně. Po naší špatné rozehrávce se do výborné příležitosti dostal Pšenička, jeho zakončení z bezprostřední blízkosti ale Kořenář zastavil. Do kabin jsme tak odcházeli s jednobrankovým náskokem.

První šanci druhé třetiny měl Míra Forman, který se dostal do rychlého brejku, jeho pohotové zakončení z otočky ale fantasticky vychytal Málek. Netrvalo dlouho a už počtvrté v utkání zazvonila konstrukce jedné z branek, když Havrda střelou z pravého křídla jen o centimetry nevyrovnal skóre. Pokračovala hra nahoru dolu a z jednoho z rychlých protiútoků jsme udeřili podruhé. Daniel Přibyl skvěle našel před brankou volného Vláďu Sobotku, který si s Málkem zkušeně poradil.

Sparťané rozhodně nepolevili a na několik desítek vteřin zavřeli slávisty do obranného pásma. Žádná velká šance z toho ale nakonec nebyla. Osmělili se i hosté a na pár minut nás zatlačili, největší příležitost měl Houška, ale jeho bekhend z mezikruží vytáhl Kořenář vyrážečkou. Jen o pár chvil už se ale Vladislav Houška radoval, když si dojel nahození Klikorky do útočného pásma a střelou tahem propálil Kořenáře. Slavii snížení namotivovalo k dalšímu útočnému snažení a měla více ze hry.

Po několika zakázaných uvolněních se ale sparťanům konečně podařilo dobře rozehrát a hned z toho byla branková příležitost. Do úniku dva na jednoho se dostal Michal Řepík s Romanem Horákem, prvně jmenovaný ale se svým zakončením neuspěl. V závěrečné minutě jsme ještě sledovali zajímavý únik Jaroslava Brože, Kořenář ale předvedl další jistý zákrok. Na druhé straně se pak neprosadili ani Safin s Dvořáčkem a před třetí třetinou jsme stále drželi těsný náskok.

Hosté vstoupili do třetí části se změnou v brankovišti, když Málka nahradil Pittr. Pořádně uvítat ho chtěla elitní sparťanská formace, ale z tlaku si nic nebezpečného nevytvořila. Naopak na druhé straně se do přečíslení dostal Pavel Mrňa s Tomášem Knotkem, který skvělou pobídku na ránu z první využil a vyrovnal stav zápasu. Po vyrovnání se hra hodně otevřela a oba týmy se hnali za vítězstvím. Po krásné individuální akci byl faulován Buchtele a při následné výhodě jsme hosty dostali pod drtivý tlak. Ale ani velký počet sparťanských střel Pittra nepřekonal.

I přes neustálý tlak se nám první početní výhodu využít nepodařilo, největší šanci měl hned v úvodu Řepík, ale ranou z voleje neuspěl. I nadále jsme sledovali velmi atraktivní útočný hokej a hosté se dostali kousek od obratu. Knotek dorážel z brankoviště, ale Josef Kořenář předvedl fantastický zákrok a udržel vyrovnaný stav.

Ten protrhl až necelých pět minut před koncem Dan Přibyl, když nádherně projel mezi dvojicí obránců a bekhendovou kličkou vykoupal Pittra. Po vyloučení Baráka jsme ještě mohli vedení pojistit, druhou přesilovku v utkání se nám ale bohužel využít nepodařilo. Slávisté odvolali brankáře, ale vyrovnat se jim nepodařilo, a tak jsme se mohli radovat z vítězného derby.