11. 8. 2018 | Tomáš Zetek, Tereza Velikovská

SPA - PCE 3:2p - Obrat dokonal Andrej Kudrna

Mountfield Cup (hraje se v Hradci Králové), sobota 11. 8. 2018
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Honzík – Blain, Kalina, Košťálek, Gregorc, Delisle, Piskáček, Dvořák, Voráček (C) – Jarůšek, Klimek, Říčka – Forman, Pech, Kumstát – Kudrna, Černoch, Rousek – T. Jandus, Hanták, Pšenička.
Pardubice: Klouček – Miromanov, Wishart, Trončinský (C), Budík, Holland, Gallet, Nedbal – Machala, Bubela, Mandát – Svoboda, Marosz, Treille – Vracovský, Kratochvíl, Bortňák – Machač, Voženílek, Kusý.
Branky a nahrávky: 45. Košťálek (Jarůšek, Říčka), 50. Kumstát (Pech), 64. Kudrna (Košťálek, Jarůšek) – 13. Miromanov (Bubela, Kratochvíl), 25. Treille (Svoboda). Rozhodčí: Fraňo, Micka – Ševic, Votrubec. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Sparťané vyválčili z druhého utkání na turnaji Mountfield Cup 2018 dva body. Soupeř z Pardubic se prosadil jednou v první a jednou ve druhé třetině, sparťané ale dvougólové manko ve třetí dvacetiminutovce stáhli díky trefám Jana Košťálka a Petra Kumstáta. V prodloužení rozhodl o sparťanské výhře Andrej Kudrna, který si připsal třetí gól ze dvou zápasů na turnaji.

Komentář

Do druhého utkání Mountfield Cupu vstoupila Sparta opět s lehce pozměněnou sestavou. V doposud nejproduktivnější formaci nahradil Petra Vránu na centru Lukáš Klimek, který se postavil do druhého útoku mezi Jarůška a Říčku. Poprvé v nové sezoně zasáhl do utkání Miroslav Forman, a to na svém oblíbeném místě po boku Lukáše Pecha a Petra Kumstáta. Další premiérou pak bylo nasazení obránce Jana Košťálka a také gólmana Davida Honzíka, jenž dostal ve třetím přípravném střetnutí poprvé přednost před parťákem Machovským.


Duel dvou těsně neúspěšných z prvního hracího dne královéhradeckého turnaje začal vyrovnaně. Jako první se v útočném snažení prezentovala čtvrtá formace Pražanů, když prověřil Kloučka v pardubické brance střelou z pravého křídla mladík Tomáš Jandus. První sobotní starost sparťanů vzešla z nešikovného počínání Rouska, jenž za zásah vysokou holí do Mandátova obličeje vyfasoval dvojnásobný menší trest. Dlouhou početní nevýhodu Sparty odskákal nejprve ránou do kotníku při bloku Wishartovy střely Pech a šrámem na sebevědomí následně i gólman Honzík. Po Trončinského svižném taháku jej na odkrytém místě nad pravým ramenem musela zastoupit horní tyč.

Klouček v pardubické brance si rovněž musel odpracovat své, prověřili jej svými střelami Pech a Říčka, jehož pokus ukryl do své lapačky. Ve dvanácté minutě sparťané špatně střídali a přišel za to trest. Nejprve v podobě dvouminutového flastru a následně i první inkasované branky. Puk se dostal zpoza branky na vrchol kruhů k pardubickému bekovi a bylo zle, obránce Daniil Miromanov založil střelou švihem gólovou listinu duelu. Několik vteřin na to mohlo být pro partu kouče Uweho Kruppa ještě hůře, ale Svoboda trefil zblízka jen tyč.

Až faul Vracovského na hbitě se prodírajícího Pecha zbrzdil ofenzivní rej Východočechů. Šanci v početní výhodě měl Forman a v následném počínání pěti na obou stranách se vrhlo do zakončení duo Černoch – Kudrna, ale skóre se neměnilo. Úplný závěr prvního dějství pak poznamenal další zákrok vysokou holí sparťanského hráče. Při trestu Delisleho ale pardubičtí hokejisté žádný výraznější tlak nevyprodukovali, a tak skončila úvodní třetina jednogólovým úspěchem Pardubic při zhruba rovnoměrném poměru střeleckých pokusů.


I ve druhém dějství pokračovala vyrovnaná partie. Honzíka hned zkraje ještě v dohrávané přesilovce ohrozil znovu Trončinský a na druhé straně se pak nebezpečným pokusem prezentoval Delisle. Pátá minuta prostředního dějství pak přinesla druhý posun ve skóre. Pech se v nerovném souboji na vlastním brankovišti dostal do přetahované s výrazně urostlejším Sachou Treillem, což byla předem prohraná bitva. Když se pak ze sevření za Honzíkovou svatyní vymanil Svoboda a našel přesně hůl francouzského útočníka, vedly Pardubice o dvě branky. O rychlou reakci se pokoušel nejprve Klimek, ale v zakončení mu puk utekl, na Jarůškovo nahození o chvilku později zase spoluhráči před Kloučkem nedosáhli.

Těsně po polovině druhé periody se sparťané dostali do ofenzivního tlaku a kolem Kloučka bylo hodně rušno. Největší šanci však Černoch neproměnil. V tu chvíli začal opakovaným soubojem mezi Kudrnou a Hollandem doutnat požár, který se sudí naneštěstí nejali hasit. Emoce začaly bublat a přišlo, co muselo. Rutinní střet ve středním pásmu vyústil v hromadnou potyčku, v níž hrál hlavní roli na straně Pražanů útočník Jarůšek. Následovala přesilová hra, v níž zapsal největší příležitost dorážkou Košťálkovy střely od modré čáry Kumstát. Strážce pardubické svatyně ale úspěšně utěsnil prostor u své pravé tyče.

Sparťané dál zvyšovali aktivitu a o pozornost se opět přihlásila čtvrtá formace mladíků. Byl to znovu Tomáš Jandus, který prudkou střelou nechal vyniknout Kloučka. Když pak přišla další početní výhoda Sparty, tlak ještě zesílil. Říčka pálil do blokujících soupeřů a Kalinovu dělovku od modré odrazil východočeský gólman do ochranné sítě za brankou. Nápaditou herní situaci pěti proti čtyřem uzavřel obránce Košťálek ránou, jíž soupeř opět obětavým způsobem zablokoval. Když se v úplném závěru neujal ani únik Gregorce s Kumstát, jemuž čelil jediný bek soupeře, šlo se podruhé do kabin za stavu 2:0 pro Pardubice.


Do třetího dějství vstoupily oba celky tak, jak z předchozího vystoupily. Pokračovala tedy partie vyrovnaného ražení, v níž se sparťané ze všech sil snažili vstřelit svůj úvodní gól. A povedlo se to ve 45. minutě utkání. Dvojice Říčka – Jarůšek zavezla po levé straně kotouč do útočného pásma, sparťanský vousáč si všiml ze druhé vlny najíždějícího spoluhráče, jímž byl Jan Košťálek. Navrátilec ze zámoří napálil kotouč z první za Kloučkova záda a rozdíl ve skóre už byl jen jednogólový.

Gólový úspěch povzbudil partu německého kouče a Pražané byli i dál nebezpečnějším celkem co se týče ofenzivní činnosti. Při Bučkově vyloučení pálil do boční sítě od modré čáry Blain, když Kudrna podobnou střelou ještě o chvíli před tím sestřelil jednoho ze soupeřů před brankou. Desátá minuta třetího dějství pak přinesla kýžené vyrovnání. Pech svedl v rohu útočného pásma lítý souboj se dvěma soky. Z této situace bleskově těžil Petr Kumstát, který si odvezl puk až do prostoru před brankou a bekhendovým zakončením poslal puk nad lapačku pardubického gólmana. Bylo vyrovnáno.

Od úvodních chvil sobotního odpoledního klání bylo evidentní, že zápasu by po šedesáti minutách slušela remíza. Tenhle scénář nabyl reálných obrysů díky dvěma sparťanským trefám ve třetí třetině, nicméně Pardubičtí se nechtěli vzdát tříbodové výhry. Budíkovu dělovka tečoval sparťanský blok do rohu kluziště a samostatný únik Bubely lapil parádním rozklekem Honzík. Na druhé straně se o rozhodnutí marně pokoušel v obrovském tlaku individuální akcí a následnou ránou Černoch, neujaly se ani dělovky Košťálka a Blaina od modré čáry či dorážka Říčky, a tak duel dospěl za stavu 2:2 do prodloužení.


V tom byli zpočátku aktivnější pardubičtí hokejisté, ale z druhého bodu do tabulky Mountfield Cupu se nakonec radovala Sparta. To když Andrej Kudrna v 64. minutě využil Košťákovu nabídku ránou z pravého kruhu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Hrdina: Věřím, že kluci zažijí, co my v roce 1985

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru