SPA - MLB 1:0 - Dorost jde do čela tabulky!

II/9, sobota 12. 2. 2022
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Hrabal – Vrabec, Marton, Šeba, Bartoň (C), Byakov, Janský – Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Potoma, Jakab, Žemlička, Novák (A), Skuratov, Žmola, Křišťan
Mladá Boleslav: Hora – Skok, Sypecký, Křivánek, Vochvest, Hlinský, Kubíček, Vlasák (A) – Šachl, Hasman, Hradec (C), Havránek, Steklý, Král, Vítek, Gron, Šindelář, Lisler
Branky a nahrávky: 52. Stepanchuk (Žmola, Jakab). Rozhodčí: Žižka – Dědek, Jurak. Vyloučení: 5:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Střely na branku: 13:31. Průběh utkání: 1:0.
Dorost Sparty porazili dosavadního lídra tabulky Mladou Boleslav 1:0 a posouvají se do čela skupiny A! I přes silně negativní poměr střel dokázali sparťané ukořistit veledůležité tři body, když se v brance čistým kontem zaskvěl Michael Hrabal a vítězství vystřelil jediným gólem v zápase Bogdan Stepančuk.

Úvod zápasu větší šance ani na jedné straně nepřinesl, kotouč měli na holích po většinu času hráči Boleslavi, tato výhoda se jim ale dlouho nedařila přetavit v zajímavější moment. První větší šance přišla až poté, když Vítkovu střelu do Hrabalova protipohybu tečoval bránící Marton, brankář Sparty si ale i tak dokázal s nastalou situací poradit.

Oba týmy si následně zažili první zápasovou početní nevýhodu, při vyloučení Stepanchuka se o změnu skóre střelou od modré snažil Vlasák, tomuto i následujícím pokusům však Sparta dokázala odolat. O něco více horké chvíle si Pražané paradoxně zažili při vlastní přesilovce, nejprve musel Hrabal pro uhašení situace vyjet z brankoviště, následně jeho špatnou komunikaci s obránci mohl potrestat Hradec, brankář Sparty svůj omyl ale k jeho smůle jistým zákrokem odčinil.

Na začátku druhé části to byla opět povedená, tentokrát zamýšlená teč mladoboleslavského hráče, která vyděsila domácí publikum, Hrabal ovšem opět ukázal své mistrné reflexy a Spartu opět podržel. Bruslaři svůj tlak nadále stupňovali, nahrávala tomu i často velmi nepřesná rozehrávka domácích hráčů, kteří tak soupeři hned po zisku nabídli možnost dalšího tlaku.

Většina mladoboleslavských střel postrádala potřebnou přesnost či razanci, z nadějného prostoru mezi kruhy střílel Šindelář, avšak pouze doprostřed domácí branky. Jeden výraznější moment nakonec opravdu přišel, po vyloučení Žemličky se kotouč k jednomu z hostů dostal již před odkrytou branku, to by ale nesmělo být brankáře Hrabala, který až neuvěřitelným reakčním zákrokem Pražany zachránil. Mladá Boleslav tak i přes poměr střel 15:1 v této třetině první gól zápasu vstřelit nedokázala.

V uplynulých dvou třetinách značně odevzdaně působící Sparta se svému osudu vzepřela a síly na ledě se tak v posledních dvaceti minutách minimálně vyrovnaly. Při vlastním oslabení po vyloučení Stepanchuka ujel hostující obraně Žemlička, k dokonalosti chybělo pouze efektivnější zakončení. Již v plném počtu si pak Pražané vypracovali další tutovou šanci, Odehnalovo bekhendové zakončení brankář Hora svou vyrážečkou doslova tahal z čáry. Pasáž velkých nevyužitých příležitostí ani ne minutu na to zakončili tentokrát Mladoboleslavští, když jejich akci díky rychlému přesunu po brankovišti zlikvidoval Hrabal.

Na rozdíl od svých soupeřů v předchozích dvou třetinách byli Pražané za své snažení v poslední části gólově odměněni, Žmola do samostatného úniku vyslal Bogdana Stepanchuka a ten si v nastalé situaci již mazáckým způsobem poradil. Na domácí lavičce mohlo být již o chvíli poté ještě veseleji, nařízené trestné střílení po faulu na jeho osobu však Odehnal proměnit nedokázal. Sparta využívala rozhození soupeře, který se evidentně těžce vzpamatovával z toho, že v zápase ztrácí, v dalších šancích se tak mohli prosadit třeba Vašíček či Žmola, ani jeden z nich ale neuspěl. Při závěrečné mladoboleslavské hře bez brankáře ještě mohl prodloužení po rychlé souhře vystřelit Šindelář, brankář Hrabal si však čisté konto již vzít nenechal a Spartě tak vychytal důležité vítězství 1:0.

Václav Pletka (BK Mladá Boleslav): „Co k tomu říci, porazil nás jeden hráč v bráně. Měli jsme třicet jedna střel a soupeř třináct, přesto jsme nedali góly, jejich brankář byl fantastický. Jinak jsme podali dobrý výkon, klukům nelze nic vytknout, co se týká herně, akorát jsme jednoduše nevstřelili gól a to nás stálo zápas.“

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): „Na tuto věkovou kategorii netradiční vítězství 1:0, samozřejmě nám dnes výborně zachytal gólman, Hraboš (Michael Hrabal, pozn. red.) nás podržel a vlastně nás k tomuto vítězství dotáhl. Myslím si, že jsme si to dnes ne úplně zasloužili, bohužel to musím takto říci, Mladá Boleslav byla jasně aktivnější hlavně ve druhé třetině, ale je to hokej a nakonec jsme z toho ulovili dobré tři body.“