SPA - LIB 5:4p - Maratónský postup do semifinále!

ČF5, pondělí 28. 3. 2022
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Machovský (29. Hudáček) – Matuškin, Němeček (A), Polášek, Pavelka, Moravčík, Dvořák, Jurčina – Forman, Tomášek, Řepík (C) – Buchtele, Chlapík (A), Doležal – Thorell, Horák, Šmerha – Strnad, Vitouch, Dvořáček.
Liberec: Kváča – Šmíd (C), Ivan, M. Rosandić, Štibingr, Kolmann, Melancon, Aubrecht – Ordoš, Filippi (A), Klepiš – Vlach (A), Šír, Klapka – Dlouhý, Gríger, Zachar – Rychlovský, Najman, Faško-Rudáš.
Branky a nahrávky: 7. Tomášek (Forman, Pavelka), 14. Polášek (Dvořáček, Strnad), 25. Buchtele (Chlapík, Dvořák), 30. Polášek (Forman), 104. Pavelka (Tomášek, Řepík) – 4. Ordoš (Klepiš, Filippi), 7. Dlouhý (Gríger, Zachar), 29. Filippi (Šmíd, Klepiš), 29. Šír. Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 287. Střely na branku: 60:44. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Adam Polášek – Petr Kváča. Konečný stav série: 4:1.
O vítězi maratónského pátého čtvrtfinále muselo poprvé v sérii rozhodovat až prodloužení. A to dokonce až třetí, když druhé nejdelší utkání v historii Extraligy rozhodl ve 104. minutě Tomáš Pavelka. Velkou měrou se pod vítězství zapsal také dvougólový Adam Polášek. Sparťané tak postupují do semifinále, kde se utkají s českobudějovickým Motorem.

Fotogalerie

Hosté vstoupili do pátého čtvrtfinále hodně aktivně a hned po minutě hledal Klepiš nikým nehlídaného Grígera, který ale před naší brankou minul kotouč. Za malou chvíli ale přišlo další zaváhání sparťanské obrany a Jakub Klepiš tentokrát našel naprosto přesně Jana Ordoše, který neměl problém z bezprostřední blízkosti prostřelit Matěje Machovského.

Náš tým zareagoval na obdrženou branku výborně a hned se vrhl do útoku. Okamžitě se mu na několik minut podařilo zamknout soupeře v obranném pásmu, a nakonec z ofenzivní snahy přišlo kýžené vyrovnání, když se David Tomášek skvěle zorientoval před brankovištěm a z dorážky trefil odkrytou branku. Bohužel ale rovnovážný stav netrval dlouho, protože se hned vzápětí dostal v přečíslení ke střele z pravého kruhu Adam Dlouhý a trefil přesně skulinku mezi Machovského betony.

Velmi blízko k rychlé reakci měl Kuba Strnad, ale svůj průnik po levé straně zakončil pouze bombou do horní tyčky Kváčovy branky. Úspěšnější už byl ale Adam Polášek, který se k velkému překvapení všech dostal po Dvořáčkově přihrávce do samostatného úniku a nedal Kváčovi přízemní střelou šanci. Další branka v divoké první dvacetiminutovce i přes velké množství střel už nepadla a oba týmy tak šly do kabin za vyrovnaného stavu.

Druhá část začala o poznání opatrněji a jediným vzrušením v prvních minutách byl ukázkový hit Milana Jurčiny. Po necelých pěti minutách se ale do velké šance dostal Filip Chlapík, který sice neuspěl, perfektní postavení na brankovišti se však podařilo využít Honzovi Buchtelemu, který bez problému zametl kotouč do prázdné liberecké svatyně a poprvé v zápase nás poslal do vedení. Gól nás nakopl a mohlo být ještě veseleji, po obrovském závaru před Kváčou ale nedokázal Roman Horák propasírovat puk za čáru. O chvilku později byl vyloučen Buchtele a bohužel bylo rychle vyrovnáno, Tomáš Filippi napřáhl od modré a trefil se přesně mezi Machovského nohy.

Neuběhla ani minuta a Bílí Tygři si vzali vedení zpět. Jan Šír se dostal do rychlého brejku a prostřelil Matěje Machovského, který odjel na střídačku a nahradil ho Július Hudáček. Bláznivý zápas ale pokračoval a o chviličku později jsme se znovu mohli těšit z vyrovnání! Adam Polášek tvrdě napřáhl a i díky skvělé cloně Míry Formana kotouč propadl až za záda Petra Kváči. V závěru třetiny měl ještě slušnou šanci Michal Řepík, ale z mezikruží těsně netrefil horní růžek liberecké branky. V prostřední části jsme tak opět viděli po dvou zásazích na každé straně a před třetí třetinou bylo stále vše otevřené.

V úvodních minutách třetí periody jsme sledovali velmi obětavý výkon od obou týmů a brankáři mnoho starostí neměli. O něco více práce měl sparťanský Hudáček, ale všechny nebezpečně vypadající závary dokázal s přehledem vyřešit. My jsme pořádně zahrozili v přesilové hře, když byl za zdržování vyloučen hostující Ivan, ale Filip Chlapík ani David Tomášek libereckého gólmana překonat nedokázali. Oba týmy i nadále spíše bojovaly o střední pásmo a hra plynule rychle bez častého přerušování.

Obraz hry se rozhodl změnit kapitán Sparty Michal Řepík, jeho střele z pravého kruhu ale chyběly centimetry, a tak pouze orazítkovala břevno. Jen o pár vteřin později se po krásné kombinaci k bekhendovému zakončení z prostoru mezi kruhy dostal Zdeněk Doležal, ale i on těsně minul. I nadále jsme se tlačili za vítězstvím a Petr Kváča předváděl jeden zákrok za druhým. Rozhodnout mohl necelé tři minuty před koncem i na druhé straně Tomáš Filippi, když ujel po pravém křídle, Július Hudáček mu ale nedovolil zasunout kotouč za beton. Do sirény už branka nepadla, a tak poprvé v sérii zápas dospěl do prodloužení.

První nebezpečné zakončení nastavené části měl na svědomí Tomáš Šmerha, z ostrého úhlu ale trefil pouze vnější stranu tyče Kváčovy branky. Posléze fauloval Matuškin a Liberec dostal výhodu přesilové hry, Július Hudáček ale předvedl několik důležitých zákroku a oslabení jsme ustáli. Poté sparťani svého soupeře přitlačili v obranném pásmu a zejména Adam Polášek několikrát velmi tvrdě vypálil, Kváča však zůstával velmi jistý. Rozhodnout mohl Michal Řepík, který se objevil úplně sám na pravém kruhu, vymíchat libereckého strážce svatyně se mu ale nepodařilo.

I nadále jsme byli aktivnějším celkem, ale ani Horák s Tomáškem síť nenalezli. Postupem času jsme měli čím dál drtivější tlak a Liberec se dlouhé minuty nemohl dostat z vlastního pásma. Obrovskou příležitost měl po skvělém průniku Davida Němečka Erik Thorell, ale trefil pouze ležícího Kváču. I přes obrovskou herní převahu se nám tak v prvním prodloužení skórovat nepodařilo.

Druhé prodloužení zahájil David Tomášek rychlým únikem a byl zastaven pouze za cenu faulu, přesilovku jsme si tak mohli zahrát i my. Chlapík ani Tomášek ale z dobrých pozic netrefili a Tygři se ubránili. Na druhé straně naopak ujel Filippi, udělal kličku Hudáčkovi a jen těsně nedokázal zasunout do prázdné branky. Filip Chlapík si poté pěkně najel na střed hřiště a prudkou střelou na zadní tyč donutil Petra Kváču k těžkému zákroku.

Faško-Rudáš měl velkou šanci Liberce, když ujel naší obraně, Hudáčka ale blafákem nedokázal překonat. Sparťanský gólman se musel ohánět ještě při jedovce Melancona, ale branka ani po 100 minutách stále nepadla a v tuto chvíli jsme tak sledovali druhé nejdelší utkání v historii české nejvyšší soutěže. Oba už velmi unavené týmy tak popáté odjely do kabin.

Ve třetím prodloužení už to ale konečně vyšlo! Tomáš Pavelka po skvělé přihrávce Davida Tomáška dovezl kotouč až do branky a rozhodl o našem postupu do semifinále play off, které odstartuje v neděli na domácím ledě proti Českým Budějovicím!

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Začátek byl divoký, přelévalo se to, padlo spoustu gólů. Pak se to zklidnilo a dlouho se čekalo na rozhodující gól. My jsme ho dali, byli jsme šťastnější. Jsme rádi, že postupujeme a máme čas na přípravu na semifinále. Hudáček to neměl jednoduché, dlouho nechytal, naskočil poprvé do série, ale potvrdil svoji zkušenost.“

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Viděli jsme výbornou sérii, která vygradovala tímto fantastickým utkáním. Byla to skvělá show pro diváky, všichni se museli bavit. Myslím si, že odcházíme se vztyčenou hlavou. Byli jsme Spartě důstojným soupeřem a asi jsme jí vzali trošku sil do dalších zápasů. Respekt před hráči. Klobouk dolů za to, co vydrží.“