SPA - LIB 2:6 - Sparta nestačila na lídra

41., středa 29. 1. 2020
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Koistinen, Piskáček, Dvořák, Jandus, Poizl – Rousek, Smejkal, Řepík – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Buchtele, Pech, Forman – Pšenička, Vitouch, Dvořáček.
Liberec: Hrachovina – Šmíd, Knot, Derner, Hanousek, Kunst, Graborenko, Havlín – Birner, Hudáček, Lenc – Musil, Marosz, Zachar – Krenželok, Jelínek, Ordoš – Rychlovský, Špaček, Valský.
Branky a nahrávky: 13. Piskáček (Řepík, Rousek), 42. Smejkal (Koistinen, Rousek) – 6. Krenželok (Zachar, Marosz), 10. Lenc (Knot), 12. Valský, 21. Hudáček (Lenc, Birner), 49. Hudáček (Birner, Šmíd), 58. Hudáček (Birner, Šmíd). Rozhodčí: Hradil, Lacina – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 606. Střely na branku: 27:31. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:6. Nejlepší hráči utkání: Jan Piskáček - Libor Hudáček.

V rámci 41. kola Pražané hostili na domácím ledě vedoucí celek extraligové tabulky liberecké Bílé Tygry. Sparta se zejména v první polovině utkání nevyvarovala chyb, které dokázal soupeř potrestat a vybudoval si vysoké vedení. I když se domácí pokoušeli ještě výsledek otočit na svou stranu, Dominik Hrachovina v tygří kleci jim povolil jen góly Jana Piskáčka a Jiřího Smejkala. Sparťané tak na první tým tabulky nevyzráli ani napočtvrté v sezoně a po porážce 2:6 prohráli poprvé v sezoně tři zápasy v řadě.

Domácí vstoupili do utkání aktivněji, v dobré šanci se blýskl například Pšenička, nicméně Liberečtí brzy začali testovat pozornost Matěje Machovského. Sparťanský maskovaný muž kapituloval na začátku šesté minuty. Nejprve zneškodnil pokus Zachara, jenže poté dorážel do odkryté sítě Lukáš Krenželok. Ten na kotouč sice nedosáhl, nicméně s pomocí obránce Kaliny, který ho zezadu atakoval, dostrčil puk za brankovou čáru bruslí.

Pražané, zaskočeni libereckým vedením, začali ztrácet dech na ledové ploše, Bílí Tygři kousali více a více. Sparťanům nevyšla rozehrávka z rohu hřiště, puk zachytil Knot na modré čáře a jeho dělovku dokázal přesně tečovat za Machovského záda Radan Lenc. Netrvalo dlouho a domácí ztráceli již 0:3. V útočné třetině ztratili puk, jeden z hostů vyhodil kotouč do středního pásma, Jakub Valský se touše ujal, prokličkoval do pásma Sparty a zavěsil do levého růžku.

Trenér Uwe Krupp si vyžádal oddechový čas, aby uklidnil své hráče a zastavil libereckou kanonádu. Povedlo se. Již za 24 vteřin Řepík vybojoval v rohu útočné třetiny kotouč, posunul se do mezikruží, chytře nalezl k odkryté pravé tyčce najíždějícího Jana Piskáčka, ten se nemýlil a snížil na 1:3. V závěru třetiny si Pražané zahráli přesilovou hru, ve které pořádně Hrachovinu v brance podusili, další touš za svá záda ale nepustil.

Liberečtí úspěšně vlétli do druhé třetiny. Zachytili rozehrávku sparťanů v nájezdu do útočného pásma a v přečíslení Lenc nahrál Liboru Hudáčkovi, jenž překonal bezmocného Machovského – 1:4. Sparta následně nezažila příjemné chvilky, když Dvořák usedl na trestnou lavici. Při svém návratu ale dostal urostlý bek šanci vše odčinit, Hrachovina ho vychytal.

V dalším průběhu prostředního dějství byly k vidění ještě dvě přesilové hry, nicméně ani Sparta, ani Liberec se při hře pět na čtyři neprosadili. Hra byla koncentrovanější, domácí nenabídli další chyby, kterých by Tygři mohli využít k navýšení skóre. Zároveň tak liberecká obrana nedovolila Pražanům překonat Hrachovinu.

Na startu třetí dvacetiminutovky zavelela Sparta k obratu. Jiří Smejkal ukořistil puk poté, co před sebe Hrachovina vyrazil střelu od modré čáry. Smejkal obkroužil s kotoučem na hokejce branku a propálil libereckého gólmana – 2:4. V následné početní výhodě mohli domácí ještě umazat své manko, nicméně Hrachovina opět ukázal své kvality a stav zůstal nezměněn.

Jenže další přesilovou hru si zahrál také Liberec, který ji ztrestal. Na konci série přihrávek stál Libor Hudáček, který tak podruhé během večera překonal Machovského. Pátý gól v síti sebral sparťanům zbytek sil a dominantnější na ledě začali být Liberečtí. Ve vlastním oslabení sice ještě zahrozil Miroslav Forman, jenže pak Libor Hudáček zkompletoval hattrick, když dorazil zblízka puk do branky. Pražané tak i počtvrté v sezoně prohráli s Libercem, tentokrát výsledkem 2:6.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „První třetina hodně ovlivnila zápas. Dostali jsme tři góly a dva jsme Liberci darovali. Za stavu 1:3 jsme byli zpátky v zápase. Ale Liberec trestal chyby, které jsme udělali. Hned v prvním střídání ve druhé třetině nastala další nešťastná situace a Liberec z toho dal důležitý gól. Ztratili jsme pak ve druhé třetině energii. Vrátila se nám na začátku třetí třetiny, dali jsme na 2:4. Ale Liberec opět dokázal skórovat v pravou chvíli a gól na 2:5 rozhodl. Je to pro nás teď těžké, dovolujeme soupeřům snadno dávat góly. Nikdo nám s tím ale nepomůže a musíme se s tím sami poprat.“

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Jsme spokojení s předvedenou hrou i s výsledkem. Odehráli jsme tady velice dobré utkání. V první třetině jsme si pomohli třemi brankami, což udalo ráz utkání. A když se soupeř vždycky malinko nadechl prvním nebo pak druhým gólem, tak jsme se dokázali zkoncentrovat a vrátit do hry. Velice dobře jsme ubránili oslabení za stavu 4:2 a dotáhli jsme utkání do vítězného konce. Libor Hudáček nás v tuto chvíli táhne. Je to skvělý hokejista. Od začátku jsme věděli, že pozice centra mu sedí lépe než křídlo. Teď je situace taková, že je náš první centr. A dokazuje to každý zápas.“