SPA - KOM 4:2 - Skvělý obrat proti Kometě

12., neděle 21. 10. 2018
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Machovský – Piskáček, Dvořák, Blain, Kalina, Gregorc, Delisle, Pavelka – Smejkal, Černoch, Pšenička – Říčka, Vrána, Kudrna – Kumstát, Pech, Forman – Buchtele, Sill, Beran.
Kometa Brno: Vejmelka – Barinka, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Mikuš, Bartejs – Zaťovič, Holík, Mueller – Kašpar, Čermák, Köhler – Plášek ml., Hruška, Mallet – Dočekal, Süss, Zohorna.
Branky a nahrávky: 10. Delisle (Smejkal, Dvořák), 34. Smejkal (Černoch), 37. Blain (Kalina, Vrána), 39. Kumstát (Forman, Pech) – 3. Köhler (Mikuš, Štencel), 9. Mueller (Zaťovič, Holík). Rozhodčí: Hribik, Šír – Špůr, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 15 471. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 0:2, 4:2. Nejlepší hráči: Jiří Smejkal - Peter Mueller.
Sparťané se ve 12. kole Tipsport extraligy proti Kometě Brno mohli spolehnout na skvělou atmosféru, když do O2 areny dorazilo více než 15 tisíc fanoušků. Přestože svěřencům trenéra Kruppa nevyšel úvod a po devíti minutách prohrávali 0:2, čtyřmi góly v řadě domácí vývoj otočili a po vítězství 4:2 slaví tříbodové vítězství.

První třetina začala pěkně zostra. Hned po 25 vteřinách se po zákroku Machovského strhla menší strkanice mezi Černochem a jedním z brněnských hokejistů. A dlouho se nečekalo ani na úvodní branku. Po 56 sekundách zamířil na trestnou lavici domácí Kudrna a z následné přesilovky se tečí prosadil Bedřich Köhler. Mohlo být ale velmi rychle srovnáno. Sparťanský bek Blain vyslal z pravého kruhu jedovatou střelu švihem, trefil ovšem pouze tyč. Správnost verdiktu sudích muselo ještě potvrdit video. V sedmé minutě vyvrcholil tlak Sparty, když Piskáček obkroužil branku Vejmelky a našel na středu volného Říčku. Říčkovi ovšem rána nesedla. Domácí z tlaku kýženou trefu nakonec nevytěžili, naopak podruhé zaúřadovala Kometa. Po rychlém protiútoku uklidil puk do prázdné brány Peter Mueller.

Sparťané ale rychle zmobilizovali síly a do minuty snížili na 1:2. Smejkal nabil na modrou čáru Stevenu Delisleovi a kanadský bek přesnou bombou vymetl pravý růžek Vejmelkovy klece. V 15. minutě sparťanská obrana zapomněla na Mikuše, jenž naskočil do hry z trestné lavice. Brněnský zadák dostal dlouho přihrávku, v souboji tváří v tvář s Machovským ale vyhořel. Sparťanský brankář si na Mikuše dobře počkal, zavřel všechny škvíry a nechal se trefit do hrudi. Na konci zahajovací dvacetiminutovky mohl srovnat mladík Pšenička, jeho prudký projektil ale zneškodnil betonem Vejmelka. A v O2 areně to jen zahučelo.

O první větší šanci prostřední periody se postaral Beran. Z pravého kruhu vypustil rychlou střelu zápěstím a Vejmelka musel hbitě vytasit své rameno, aby ji vytěsnil mimo branku. Jinak se ale hrálo do poloviny zápasu více méně bez šancí, mírnou převahu si vytvořila Kometa. Výjimkou byla nebezpečná střela Dočekala z pravého křídla a Muellerova rána ze středu. Obě ale Machovský zneškodnil. Okolo 30. minuty tlak Komety vrcholil a sparťanský gólman musel být v pozoru.

Nejblíže ke vstřelení gólu se ale dostali paradoxně domácí, když Forman pelášil sám na Vejmelku. S pukem se ale nakonec dostal do velkého úhlu a brněnský brankář vykryl jeho zakončení betonem. Poté už ale Vejmelka kapituloval. Jiří Smejkal obkroužil bránu, bekhendem poslal puk do brankoviště a brněnský bek Štencel si kotouč nasměroval bruslí do vlastní branky. Srovnáno na 2:2. Netrvalo dlouho a Sparta dostala k dispozici přesilovou hru. Vytvořila si v ní několik dobrých příležitostí, ale gól ne a ne padnout. Až to nakonec vzal na sebe Jeremie Blain a z modré čáry přesnou střelou trefil pravý horní roh Vejmelkovy svatyně.

Za 72 vteřin šla Kometa znovu do čtyř, provinila se příliš mnoha hráči na ledě. A sparťané opět udeřili, navíc po nádherné akci. Forman udržel puk na modré čáře, posunul Pechovi na mantinel, ten mu kotouč vrátil do jízdy, Forman se vyhnul nastraženým hokejkám soupeře a naservíroval nahrávku Petru Kumstátovi před poloprázdnou bránu. Zkušený forvard už neměl s ležícím Vejmelkou problém a s jistotou zavěsil pod břevno. Sparta tak šla do vedení 4:2.

Závěrečná třetina začala stejně jako druhá - na jistotu bez větších šancí. Vzrušení přišlo až ve 45. minutě, když za hákování putoval na trestnou lavici Buchtele. Brněnské skvadře se ale početní výhoda vůbec nepovedla, nevypracovala si jedinou, alespoň trochu nebezpečnou šanci. Nicméně Brno si po přesilové hře udrželo tlak, který vygradoval velkou příležitostí Petra Holíka. Sám před Machovským se ale bekhendovým zakončením neprosadil. A z následného buly naopak zahrozili domácí. Gulašimu na modré čáře sjela nahrávka a na rychlou steč se vydal Buchtele. Celá akce ale skončila jeho nepovedenou zadovkou.

Nápor Komety ovšem trval dál a Machovský se musel mít na pozoru. Sparťané hrozili z rychlých protiútoků. Do jednoho takového se dostal Sill. V 52. minutě přišlo další vyloučení Sparty, ani tentokrát ale Kometa rozvlnit síť nedokázala. Brněnští pokračovali v těžké ofenzívě, ale chyběla jim překvapivá finální přihrávka, takže se Sparta bránila bez vážnějších problémů. Několikrát pomohl domácí obraně dobrým zákrokem Machovský. Jinak si ale sparťanská obrana počínala dobře a Kometu nenechala vytvořit si ani jednu vyloženou brankovou příležitost. Nic na tom nezměnila ani závěrečná hra bez brankáře, a Sparta tak zvítězila 4:2.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Zápas měl skvělou atmosféru. Bylo krásné hrát před tolika diváky a vidět spoustu emocí na obou stranách. V první třetině to bylo vyrovnané, Brno dalo dva góly a dostalo nás do nepříjemné pozice. Ale věděli jsme, že ještě zbývá hodně času. A já jsem cítil, že hráči zůstali pozitivní a drželi se herního plánu. Ve druhé třetině jsme hráli velmi dobře. Spousta hráčů hrála výborný zápas a samozřejmě Machovský odchytal velmi dobrý zápas. Třetí a čtvrtá lajna nám hraje celou sezonu dobře, opět odvedli skvělou práci. Trošku jsem se obával, jak to bude vypadat ve třetí třetině, protože jsme hráli druhý zápas ve dvou dnech, ale hráči cítili tu velkou energii v hale."

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Ve vyrovnané první třetině se nám podařilo jít do dvoubrankového vedení a výsledkově jsme zápas rozehráli velice dobře. Ve druhé třetině nastal obrovský zlom v tom, že jsme měli pěti nebo šestiminutový úsek, kdy jsme měli tři gólové šance a ty jsme nevyužili. Naopak Sparta poté, co byla pod tlakem, srovnala na 2:2. Pak využila dvě přesilovky a rozhodla zápas. Ve třetí třetině se snažili kluci s výsledkem něco udělat, měli jsme tlak i šance, abychom se dostali zpátky do zápasu. Ale gól jsme bohužel nedali, což je momentálně náš velký problém."