23. 8. 2018 | Martina Nová

SLA - SPA 2:3p - Sparta slaví výhru v derby

přátelské utkání (hraje se na ZS Eden), čtvrtek 23. 8. 2018
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Polívka – Hrdinka, Novák (C), Drtina (A), Saňa, Barák, Antoš, Hejda, Valík – Doležal, Veselý, Šmerha – Panna, Šagát, Kubica – Ondráček, Kohút, Krejčík – Šteiner, Furch, Matějka – Jaša.
Sparta: Honzík (31. Neužil) – Blain, Kalina (A), Dvořák, Gregorc, Piskáček, Delisle, Voráček, M. Jandus – Pšenička, Vrána, Jarůšek – Rousek, Klimek, Kudrna – Kumstát, Pech, Hanták (A) – T. Jandus, Sill (C), Černoch.
Branky a nahrávky: 28. Šmerha (Veselý), 51. Šagát (Barák, Kubica) – 39. Kumstát (Pech), 46. Kumstát (Pšenička, Pech), 64. Kudrna. Rozhodčí: Battěk, Bejček - Marek, Klouček. Vyloučení: 8:10, navíc Blain (SPA) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 148. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
K již tradičnímu prázdninovému derby se sešly v pražském Edenu týmy Slavie a Sparty. Hra nabídla napínavou bitvu, kdy nejprve vedli domácí, poté hosté, nakonec ostrý souboj musel dospět až do nastavení. V tom po roce opět vyhrála Sparta, která drží stále šňůru výher nad svým sokem, vítězným gólem na 3:2 se blýskl Andrej Kudrna a dvěma trefami se ve hře představil Petr Kumstát.

Fotogalerie

Komentář

Od prvních sekund byla skvělá atmosféra jak na tribunách, tak na hrací ploše, hráči si nedarovali zhola nic. Do zápasu však vlétla o něco lépe Sparta, která hned v první minutě vybojovala faul. Brankář Polívka si ale poradil s početní převahou hostí, jeho spoluhráči se dokonce ke konci oslabení dostali do útoku, vedení z toho nebylo. Síly na ledě se otočily, když šli do čtyř sparťané a Slavia začala být důraznější. V dobré příležitosti se ocitl domácí Ondráček, jenže při číhání u poloodkryté klece mu přihrávka zlomila hůl.

Narůstající tlak slávistů vyústil v další faul hostů a Honzík se musel opět v bráně ohánět, nicméně si poradil i s nepříjemnou zadovkou Veselého. Sparta se postupně oklepávala z tlaku a začala více napadat. Ke konci úvodní dvacetiminutovky v přesilové hře nadělal několik vrásek Polívkovi Klimek, který urputně posílal každý kotouč na slávistickou svatyni, stav ale zůstal beze změn. V závěrečné minutě rozhodčí museli na ledu krotit vášně, kdy Pšenička fauloval a Doležal hned vyřizoval účty, rozhodčí tak raději oba poslali na trestnou lavici.


Úvodem druhé třetiny zahrozil střelou zblízka Pech při hře čtyři na čtyři, jenže Polívka nenechal u tyčky ani mezírku. Vzápětí na svého spoluhráče navázal Rousek, nicméně ani jeho nepohlídaná střela z mezikruží nezměnila skóre. Nátlak hostí vyústil ve faul domácích, přesilovku mohl využít nejprve Pšenička z předbrankového prostoru a následně ještě Vrána, jenže i na jeho dorážku si Polívka vyšlápl. Vášně na ledě neutichly, s vyloučením Pecha se strhla šarvátka mezi Kumstátem a Furchem, celá situace byla nepříznivá pro Spartu. Krátce po startu přesilovky čistým průstřelem z levého kruhu poslal Slavii do vedení 1:0 Tomáš Šmerha.

Nicméně Pražané se nevzdali a byli mnohdy aktivnější než domácí. Vyrovnat mohl v úniku Klimek, Polívka však padl do střely. Po výměně sparťanských brankářů v polovině zápasu se ve vlastním oslabení se ocitl v brejku Pšenička, tentokrát domácího gólmana zachránila tyč. Neužila pak v oslabení ohrozilo nahození Baráka před bránu a následné nepříjemné dorážky, sparťanští hráči však svému maskovanému muži pomohli uhasit situaci. V závěru druhé třetiny měla přesilovku ještě Sparta a nezůstala nevyužita. Na Pechovu přihrávku číhal před bránou Petr Kumstát a precizně zasunul puk za Polívkova záda.


Sparta odstartovala třetí dějství ve zbývající početní výhodě, jenže záhy se síly vyrovnaly, když byl vykázán na trestnou lavici Sill. Již v přesilové hře Slavie Šmerha mohl zakončit do prázdné klece, ale Neužil vyjel proti němu, zabrzdil puk a rychle ho zakryl. Následně začala silně tlačit Sparta, která si lámala zuby na gólmanu Polívkovi, který odolal veškerým dorážkám a střelám oslabení. Krátce po konc i slávistického trestu ale kapituloval podruhé v zápase. Po zákroku zůstal roztažený na zemi a do odkryté klece skóroval Petr Kumstát a poslal svůj tým do vedení 2:1.

Následně mohl zvýšit na 3:1 Hanták v úniku, snažil se bekhendem prohodit puk pod betony, ale kotouč šel mimo. Naopak se z gólu radovali domácí. Martin Šagát proklouzl obraně a překvapil Neužila střelou z vrcholu mezikruží, vyrovnal tak na 2:2. Rozvíření gólových vod probudilo oba fanouškovské tábory i sestavu Slavie, která převzala dominanci. Neužil však podržel svůj tým a sparťané se z tlaku oklepali. Pohlednou akci předvedl v oslabení Pšenička, jenž obkroužil bránu a chtěl zasunout puk k tyči, Polívka ale opět pohlídal veškerý prostor. Po úspěšném oslabení se kormidla ujali znovu hosté, kteří byli do konce třetiny o něco aktivnější, nicméně rozhodující gól nepadl.


V dobré příležitosti se ocitl sparťan Blain, jeho střela z kruhu ale Polívkovi příliš vrásek neudělala. Více ze hry měli i nadále hosté, nicméně ani Jarůškova či Sillova střela neuspěla. Slavie při hře tři na tři nedokázala příliš ohrozit Neužila, což se jí vymstilo. V 64. minutě rozhodl Andrej Kudrna, který zpečetil neporazitelnost sparťanů nad Slavií v letních derby.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!