ČF1, pátek 4. 3. 2005
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle (10. Bříza) - Richter, Jan Hanzlík, Dobroň, Řezníček, Melichar, Majeský, Schnábel - Marek, D. Výborný, Hlaváč - Ton, Sivek, Chabada - Havlát, P. Nedvěd, Broš - Kašpařík, od 10. navíc Netík, Olesz.
Vítkovice: Pinc - Kubina, Philipp, Hudec, Malík, Černošek, Dresler - Vůjtek, J. Štefanka, Varaďa - Irgl, Šimíček, P. Hubáček - M. Tomášek, Burger, Turek - Peterek, R. Procházka, Krenželok.
Branky a nahrávky: 34. Broš (Řezníček) - 2. Burger (Turek), 8. Vůjtek (Kubina, R. Procházka), 10. Vůjtek, 46. R. Procházka (Peterek), 56. Krenželok (R. Procházka, Peterek). Rozhodčí: Minář, Turčan - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:12, navíc Schnábel (Sparta) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 6105. Stav série: 0:1.
Vstup do play off hokejistům Sparty vůbec nevyšel. Mladík Pöpperle inkasoval během deseti minut třikrát a přenechal své místo zkušenějšímu Břízovi. Pražané se ze studené sprchy již neoklepali a zaslouženě po tristním výkonu podlehli Vítkovicím 1:5.

K riskantnímu tahu se odhodlal trenér Lener, když k úvodnímu klání play off poslal do branky mladíka Pöpperleho. Ten lovil puk ze sítě hned ve 2. minutě, když jej prostřelil Burger z pravého kruhu. V 8. minutě se skóre měnilo podruhé. V přesilové hře napřáhl na modré čáře obránce Kubina a po dvojité teči Procházky a Vůjtka proplachtil kotouč mezi betony domácího gólmana do sítě. Vzápětí sparťanský brankář musel řešit náhlý výpad Malíka a tvrdou ránu Kubiny. Ostuda se rýsovala již v 10. minutě. Vůjtek se probil mezi dvěma beky domácích a slabou střelou bekhendem vsítil třetí gól, kterým vyhnal Pöpperleho z brány. Náhradník Bříza se ihned zapotil při šancích Varadi a Štefanky, švih Turka zazvonil na levé tyči. Vítkovice ovládaly hru a domácí celek od začátku zápasu předčily ve všech herních činnostech. Sparta svůj nezmar korunovala v přesilových hrách, když jen stěží hledala recept na bránící čtveřici hostí.

Druhou třetinu odstartovala Varaďova dělovka z křídla, která nadělala nejistému Břízovi obrovské problémy. Ton přiťukl touš Chabadovi, ten mezírku mezi betony Pince netrefil přesně. Přečíslení Tona a Marka vzal na sebe prvně jmenovaný, ale neuspěl. Pohlednou akci Olesze a Hlaváče nepřetavil v branku Výborný. Na ledě se začalo značně jiskřit zejména poté, co Hlaváč zblízka nedorazil ránu Richtera. Účty si mezi sebou pěstně vyřizovala dvojice Chabada – Vůjtek. Ve 34. minutě v přesilové hře vystřelil švihem Řezníček a Pincem vyražený kotouč doklepl za brankovou čáru pohotový Broš. Procházka vyjel z rohu hřiště až před klec domácích, kde jej rychlým skluzem vychytal mrštný Bříza. Kubinovu ránu nepříjemně tečoval Krenželok, dělovku Chabady vyrazil Pinc jen se štěstím. Závěr třetiny okořenila roztržka Šimíčka s Řezníčkem.

Aktivní Vítkovice, vědomy si svého náskoku, začaly lépe také poslední dějství. Štefankovu příležitost ukryl v lapačce Bříza a poradil si také s dobrými šancemi Vůjtka a Irgla. Na druhé straně usměrnil Havlátovu příhru zpoza branky Výborný pouze do tyče. Ve 46. minutě obranná dvojice Melichar – Majeský zapomněla před brankou osamoceného Procházku, který po přihrávce Peterka zblízka nedal Břízovi střelou nad vyrážečku žádnou šanci. V početní výhodě mohl utkání alespoň symbolicky zdramatizovat Nedvěd, ale nepřetavil pas Havláta v gól. V 56. minutě zpoza branky v početní výhodě vybídl Procházka ke skórování Kranželoka, jenž se nemýlil. Úplný závěr zápasu se odehrál v režii hostujících hráčů, kteří si výsledek s přehledem uhlídali a zaslouženě vyhráli.

Slavomír Lener (Sparta): "V zápase byly tři důležité momenty. Hned v první minutě Honza Marek nedal vyloženou šanci, pak Vítkovice celkem snadno získaly vedení 3:0, a potom v úvodu třetí třetiny, kdy jsme mohli snížit na 2:3. Tam se ještě dalo to utkání zlomit, ale my jsme střelecky zklamali. Věříme, že se na sobotu připravíme lépe. Pöpperle byl nejlepší brankář základní části, ale ten dnešní zápas mu nevyšel, to se stává. Kratěna a Pilař mají chřipku."

Miloš Holaň (Vítkovice): "Musím pochválit všechny naše hráče za enormní úsilí, vůli po vítězství a za všechny malé momenty z taktiky, které dokázali v utkání použít. Vyšel nám vstup do zápasu a od toho se odvíjela asi celá hra. Uteklo nám asi deset minut v druhé třetině, kdy jsme trošku ztratili agresivitu a průbojnost. Pak už jsme hru měli zase ve své moci, výborně zachytal Pinc a dařily se nám přesilové hry."