22. 9. 2013 | Lukáš Šonský, Tereza Velikovská

LIB - SPA 6:5 - Drama se smolným koncem

4., neděle 22. 9. 2013
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Schwarz - Hunkes, Ulrych, Voráček, Čakajík, Výtisk, Kolmann, Říha - Pospíšil, Nedvěd, Valský - Bartek, Filippi, Bulíř - Jass, Vampola, Víšek - Urban, Zacha, Špaček. Trenér: Pavel Hynek.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Krejčík, Švrček, Gřegořek - Pacovský, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Klimek - Ton, Přibyl, Buchtele - T. Rachůnek, Simon, I. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 11. Bartek (Bulíř, Voráček), 22. Bulíř (Filippi, Pospíšil), 29. Valský (Pospíšil, Nedvěd), 34. Nedvěd (Vampola, Hunkes), 56. Pospíšil (Bulíř, Filippi), 57. Pospíšil (Nedvěd) - 29. Pech (Kumstát), 31. T. Rachůnek (Piskáček, Pilař), 37. Buchtele (Ton), 41. Ton (Hlinka, Rolinek), 60. Buchtele (Rolinek, Hlinka). Rozhodčí: Hrubý, Wagner - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4362. Střely na branku: 37:45. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 6:4, 6:5. Nejlepší hráči utkání: Pospíšil - Ton.
L i b e r e c - Na ledě Bílých Tygrů měli sparťané dlouho šanci na body. Po většinu utkání se drželi na dostřel díky snižujícím trefám Pecha, Tomáše Rachůnka a Buchteleho, v úvodu třetí třetiny dokonce Petr Ton srovnal na 4:4. Závěr utkání ale patřil domácím hráčům a především Tomáši Pospíšilovi, který dvěma brankami během necelé minuty utnul sparťanské naděje na bodový zisk z atraktivní přestřelky. Nic na tom nezměnilo ani Buchteleho snížení deset vteřin před koncem.

Komentář

Sparta přicestovala pod Ještěd v roli mírného favorita, Pražané v minulém kole zdolali mistra z Plzně a aktivně začali i v Liberci. Domácí už po čtyřiceti vteřinách hry špatně vystřídali, hráli v šesti a nabídli soupeři přesilovku. Kubát měl na spodní části kruhu slibnou šanci, ale trefil jen hůl přesouvajícího se gólmana.

Bílí Tygři zahrozili vzápětí. Bulíř byl sám v mezikruží a protihráč mu sekl do hole, přesto dokázal liberecký útočník zakončit a Pöpperle se blýskl parádním zákrokem. Po letícím puku skočil a odložil domácí oslavy. Ty totiž přišly až v jedenácté minutě, když se Martin Bartek dostal do samostatného úniku a střelou po ledě propálil brankáře. Hosté měli v úvodní části střeleckou převahu, ale jistý Schwarz úspěšně odolával.

Severočeši navýšili své vedení v úvodu druhé části po parádní souhře. Pospíšil zavezl puk do pásma a nabil na kruh Filippimu, jenž místo střely kotouč podržel a pasem před brankoviště oslovil Michala Bulíře. Ten už měl před poloprázdnou klecí snadnou práci. O pár minut později se za libereckou obranou zjevil Hlinka, ale zadák Výtisk mu při kličce kotouč vypíchl. Spartě se ale vzápětí přeci jen povedlo přelstít domácí obranu. Lukáš Pech si v pravý čas sjel mezi kruhy a poprvé pokořil Schwarze.

Na pět gólů se musí venku vyhrát, dnes jsme šestkrát inkasovali. To se nesmí stát. Při gólu na 0:2 jsem udělal chybu, ztratil jsem puk, pak nás přečíslili. Těch přečíslení měl dnes soupeř ale až moc, toho se musíme vyvarovat a hrát zodpovědně zezadu.
- Lukáš Pech

Za třiatřicet vteřin si však Liberec vzal náskok dvou branek zpět. Jakub Valský prostrčil z kruhu puk mezi Pöpperleho betony. Jenže hosté si znovu připravili rychlou odpověď, Tomáš Rachůnek doklepl kotouč za brankářova záda a bleskově korigoval. Domácí toužili po dalším zásahu, ale Bartek neuspěl z těsné blízkosti a ležícího Pöpperleho nepřelstil ani u brankoviště kličkující Pospíšil.

Až v čase 33:58 hostující muž s maskou počtvrté kapituloval, Petr Nedvěd využil přesilovku. Kotouč poslal do sítě prudkou střelou švihem z pravé strany. Prostřední část nenudila, oba týmy ve svižném tempu otevíraly hru. Liberečtí nedotáhli do zdárného konce nadějné přečíslení, zato Sparta z protiútoku svoji příležitost zužitkovala. Jan Buchtele utekl obráncům, trefil se do horní části branky a Tygři po druhé části odcházeli do kabin s vedením 4:3.

Ve třetí třetině ukrojila časomíra pouze dvacet dva vteřin a Pražané se radovali z vyrovnání. Trefil se Petr Ton, jemuž v útočné třetině přenechal kotouč Hlinka. Hostující ostrostřelec přitloukl svůj ostrý projektil přesně pod břevno. Sparťané po čtvrtém úderu diktovali tempo hry, ovšem skórovat mohl soupeř. Bulíř nejprve z výhodné palebné pozice trefil jen dobře postaveného Pöpperleho a posléze neuspěl ani Jass, kterého na levé straně brankoviště včas od kotouče odklidil protihráč.

Slavil až Tomáš Pospíšil, když doklepl do sítě odražený puk a Liberec čtyři minuty před koncem základní hrací doby znovu vedl. Tomáš Pospíšil se prosadil také o chvilku později, když poslal puk do sítě po průniku Nedvěda. Tým z Holešovic ještě dokázal snížit, hosté odvolali brankaře a hráli přesilovku v šesti proti čtyřem. Jan Buchtele trefil z těsné blízkosti přesně pod břevno, ale víc už Sparta nestihla. Bílí Tygři vyhráli v parádním utkání 6:5 a připsali si první domácí vítězství, soupeř naopak ani ve druhém venkovním střetnutí nebodoval.

Ohlasy trenérů

Pavel Hynek (Liberec): Byl to divácky velice atraktivní zápas, padlo jedenáct gólů. Jsem rád, že jsme zvítězili doma za tři body, musím hráčům za výkon poděkovat. Velice důležité bylo, že jsme stále vedli a Sparta tak musela dotahovat, což bere síly. Klíčová byla také první třetina, kterou se nám podařilo vyhrát, i když v ní Sparta měla více šancí.

Zdeněk Moták (Sparta): Udělali jsme mnoho chyb v obraně a Liberec je dokázal potrestat. I přesto se nám podařilo vstřelit pět branek, nicméně obranná činnost nefungovala, a proto odjíždíme s prázdnou.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu