II/11, čtvrtek 27. 1. 2022
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Hambálek - Jakubec, Seidl, Průšek, Macháček, Dvořák, Stromský, Král - Zenker, Rozsíval, Fiala (A), Hois (A), Pérez, Shpilka, Maxin, Janata (C).
Sparta: Přikryl - Hašek, Marton, Šeba, Bartoň (C), Janský, Port - Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Žemlička, Novák, Fábry (A), Skuratov, Poláček, Hrubý, Křišťan.
Branky a nahrávky: 23. Janata (Dvořák), 46. Janata (Hois), 59. Janata (Pérez), 60. Janata (Pérez) - 5. Novák (Křišťan), 6. Žemlička (Poláček, Skuratov), 29. Port (Žemlička), 44. Odehnal (Novák), 56. Odehnal (Novák), 57. Fábry (Port). Rozhodčí: Raška - Kettner, Serbus. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Střely na branku: 43:28. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:6, 4:6.
Dlouhá pauza bez ostrého zápasu skončila. Sparťanští dorostenci po několikadenní přestávce naskočili do zápasu, když zajížděli do Liberce. Náš tým si v průběhu utkání vypracoval několik náskoků, které i přes dva snižující góly soupeře v závěru utkání stačily k vítězství. Sparťané zvládli gólovou přestřelku v poměru 6:4. Dvěma góly se blýskl sparťanský útočník Mikuláš Odehnal, tři kanadské body za jednu branku a dvě asistence zapsal Lukáš Novák.

Důvěru ve sparťanském brankovišti dostal od trenérů gólman Petr Přikryl a v útoku pro změnu nechyběl ani nejlepší sparťanský dorostenec v prosinci Martin Vašíček. Náš celek vstoupil do utkání velmi aktivně, když už po necelých pěti odehraných minutách odskočil do vedení. Lukáš Novák se stal prvním úspěšným střelcem Pražanů na liberecké půdě. Liberečtí hokejisté se nemohli dostat do tempa a už po dalších dvou minutách musel domácí brankář lovit ze své sítě další kotouč. Richard Žemlička svou třetí trefou v nadstavbové části překonal Hambálka podruhé v utkání.

Liberečtí hokejisté stejně jako sparťané si v průběhu první třetiny vyzkoušeli jednu přesilovou hru, ale oba týmy ukázaly svou výbornou hru v oslabení. První třetina byla z pohledu střel velmi vyrovnaná, jelikož domácí tým vyslal dle statistických údajů na sparťanskou branku o jednu střelu více než soupeř. Oba týmy odcházely do kabin za stavu 2:0 pro Spartu.

Tygři věděli, že budou muset v dalších minutách zabrat a ve druhé třetině šlápli do pedálu. Domácí hokejisté na konci třiadvacáté minuty snížili na rozdíl jediného gólu, když se prosadil liberecký kapitán Radek Janata. Talentovaný útočník si připsal svou třetí branku v nadstavbě a pomohl vrátit svůj tým zpět do hry. Liberecký vzestup mohli hokejisté ze severu Čech korunovat jen o pár vteřin později, když dostali příležitost zahrát si přesilovou hru. Tu však liberečtí hokejisté nevyužili.

Sparťané měli i nadále v zádech jednobrankový náskok, který ještě v první polovině základní hrací doby stihli navýšit. Vojtěch Port svým premiérovým gólem v nadstavbové části rozveselil svůj tým. Liberečtí mladíci si ve zbytku druhé části zahráli ještě jednu přesilovou hru po faulu obránce Haška a brankář Přikryl se činil. I díky němu sparťané drželi po čtyřiceti odehraných minutách dvoubrankové vedení.

Gólově bohatá třetí třetina odstartovala vyloučením sparťanského útočníka Stepanchuka. Hostující forvard vyfasoval od sudích dvě trestné minuty za faul kolenem a po třiceti odehraných vteřinách hráli sparťané další oslabení. Domácí tým nabídnutou početní výhodu v gól nepřetavil a gól vsítila Sparta. Mikuláš Odehnal využil přihrávku Nováka a zvýšil sparťanské vedení na tři góly. Holešovičtí hokejisté hráli v dalších minutách už své čtvrté oslabení, ve kterém kapitulovali. Radek Janata využil libereckou početní výhodu a zdramatizoval skóre utkání.

Náš tým držel i v dalších minutách dvoubrankové vedení a diváci v aréně se dočkali dalšího pohnutí skóre necelých pět minut před závěrečnou sirénou. Spolupráce mezi Novákem a Mikulášem Odehnalem měla znovu velmi účinný efekt, když druhý jmenovaný svou pohotovou střelou nedal domácímu gólmanovi šanci zasáhnout. Sparťané hráli v klidu a jen za pár vteřin později navýšil náskok svého týmu Andrej Fábry, jenž využil sparťanskou přesilovou hru. Pro talentovaného útočníka se jednalo o čtvrtou branku v nadstavbové části aktuální sezony.

Když už se utkání chýlilo ke svému konci, liberečtí hokejisté přispěchali s nečekanou zápletkou. Radek Janata v průběhu 59. minuty zkompletoval hattrick a zároveň snížil na rozdíl tří gólů. Domácí tým se ještě nevzdával a vyplatilo se, jelikož v šedesáté minutě hry sparťané nepohlídali znovu útočníka Radka Janatu, jenž svou čtvrtou trefou v utkání zadělal na pořádné drama. Drtivý finiš v závěru celého utkání sparťané přežili bez další inkasované branky a dotáhli zápas do úspěšného konce. Náš tým vyhrál pod Ještědem divokým poměrem 6:4 a odvezl si ze severu Čech velmi důležité tři body.

Milan Plodek (Bílí Tygři Liberec): "Utkání bylo o produktivitě, vypracovali jsme si spoustu šancí. V průběhu týdne jsme se bavili s hráči hlavně o tom, že musíme dávat góly na tréninku a pak to půjde i v zápase. Bohužel se to potvrdilo. Musím pochválit kluky z deváté třídy, kteří od nás dostali prostor. I další naši hráči nepředvedli špatný výkon. Myslím si, že jsme si nezasloužili prohrát takovým skóre, ale Sparta nás porazila v zakončení."

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): "Viděli jsme svižné dorostenecké utkání, hrálo se nahoru dolů. Hráči předváděli výborné bruslení, narazili jsme na velice kvalitního soupeře. Věděli jsme, že předchozí vzájemný zápas jsme doma prohráli 0:7, o to víc jsme chtěli uspět. Do Liberce jsme odjeli v trochu jiné sestavě. V utkání jsme začali výborně, vedli jsme rychle 2:0. Ve druhé třetině soupeř převzal aktivitu a inkasovali jsme snižující gól. Vzápětí jsme ustáli oslabení, brankář tým podržel. V dalších minutách jsme vstřelili důležité góly a zápas kontrolovali. Škoda závěru, vedli jsme vysoko 6:2 a v posledních minutách jsme inkasovali dva zbytečné góly. V koncovce jsme byli konečně důrazní, hráči chodili do branky a byli odvážní. Dali jsme hodně branek, což bylo velice důležité. Myslím si, že po dobrém výkonu jsme zaslouženě vyhráli a zápas dovedli k vítězství."