KLA - SPA 2:5 - Kladno zdoláno i podruhé

20., pátek 15. 11. 2013
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Chábera - Doudera, Kaberle, David Růžička, Majeský, Procházka, P. Hořava, Černošek - Tenkrát, Patera, M. Hořava - Treille, Dragoun, Rudovský - Bajaruns, Dalecký, Hlaváč - Strnad, Machač, Havlíček. Trenér: Zdeněk Vojta.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 35. Hlaváč (Dalecký, Bajaruns), 54. M. Hořava (Patera) – 1. Kumstát (Přibyl, Buchtele), 21. Rolinek (Ton, Hlinka), 22. Ton (Hlinka, Pilař), 36. Přibyl (I. Rachůnek), 60. Rolinek (I. Rachůnek). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:6, navíc Philipp (SPA) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3697. Střely na branku: 31:24. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Bajaruns - Přibyl.
I druhý vzájemný zápas s kladenskými Rytíři vynesl sparťanům tři body. Do vedení se zásluhou Kumstáta dostali už po 59 sekundách, další dvě trefy přidali v úvodu druhé třetiny Rolinek a Ton. Kladno sice dvakrát snížilo, ale Přibylův gól a posléze Rolinkův zásah do prázdné branky definitivně potvrdily výhru Pražanů.

Sparťané vykročili za vítězstvím v utkání na kladenském ledě ukázkově. Už po 59 sekundách se z pravého kruhu trefil za záda Chábery Petr Kumstát. Rytíře ale inkasovaný gól nezmrazil, ba právě naopak. Miloslav Hořava s Tenkrátem nebezpečně doráželi u Pöpperleho, před kterým se následně strhla potyčka končící desetiminutovým osobním trestem pro Philippa, Majeského dělovka od modré se zastavila až v klubku těl před brankovištěm.

Nepříjemné chvilky čekaly Holešovické při souběžném vyloučení Švrčka a Kubáta, Rytíři měli před sebou plné dvě minuty dvojnásobné početní výhody. Ta se jim ale zrovna nevyvedla, v jediné tutové šanci Patera po příhře od modré čáry netrefil před odkrytou brankou puk. Navíc 35 sekund před návratem sparťanský beků na led hráli v šesti a vykoledovali si také menší trest. V závěru prvního dějství se až před Pöpperleho prokličkoval Bajaruns, ale neměl dostatek času na zakončení.

2
hned dvakrát se na kladenském ledě prosadil kapitán Sparty TOMÁŠ ROLINEK

Vstup do druhé dvacetiminutovky se Spartě povedl ještě lépe, než do té první. Tentokrát se totiž trefili už po 25 vteřinách. Tomáš Rolinek se po nabídce Tona protáhl mezi obránci a backhandem zasunul puk mezi Cháberovými betony po ledě do branky. Po zásahu Pecha vysokou holí si navíc domácí Růžička vysloužil trest na dvě plus dvě minuty a přišel třetí sparťanský zásah. Hlinka našel na levém kruhu Petra Tona, který jeho nabídkou nepohrdl.

O chvíli později mohl Rolinek přidat další trefu, ale z mezikruží střelou z první vysoko přestřelil. V 35. minutě se domácí tým dočkal alespoň čestného úspěchu. Finální přihrávku úniku dvou na jednoho sice obětavě v pádu zastavil Švrček, ale puk se nakonec přece jen po zásahu Jana Hlaváče dostal do branky. Sparta si tříbrankový náskok vzala rychle zpět. Po minutě naservíroval Ivan Rachůnek, jenž se zbavil obránce soupeře, puk na stříbrném podnose Danielu Přibylovi, který měl poměrně jednoduchou práci.

Úvod třetí části přinesl opět velkou šanci Sparty, tentokrát v podání Buchteleho. Na druhé straně odpověděl průnikem po levé straně Růžička, ale na Pöpperleho si nepřišel. Rytíři se snažili s nepříznivým vývojem zápasu ještě něco udělat, ale většinou naráželi na výborně chytajícího Pöpperleho, který si poradil s pokusy Bajarunse i Tenkráta. Na druhé straně vyzkoušel Cháberovu pozornost Švrček, ale kladenský brankář jeho pokus od modré čáry moc dobře viděl.

Naděje pro domácí přišla sedm minut před koncem třetí třetiny, kdy se v přesilové hře dorážkou pod břevno prosadil Miloslav Hořava, který hrál teprve druhý zápas po svém návratu do sestavy po doléčení zranění. A do té doby nadšený hlouček sparťanských fanoušků o chvíli později málem zmrazil Dalecký, proti kterému hodně vyjetý Pöpperle udržel puk s velkým štěstím. To při Spartě stálo až do konce zápasu, i když Kladno v závěru hodně tlačilo v power play šest na čtyři. Do prázdné branky nakonec z hole Tomáše Rolinka inkasovalo i popáté.

Jiří Kopecký (Kladno): Po kolapsu s Libercem jsme chtěli s mužstvem něco udělat. Zdálo se nám, že jsme odhodlaní. Začali jsme tlakem, ale bohužel z první akce soupeře přišla hned chyba v naší obranné třetině a Sparta dala branku. Nemůžeme dnes hráčům vytknout, že by nechtěli. Um byl prostě na straně Sparty vyšší. Dali jsme sice na 1:3, ale puk se odrazil od mantinelu nebo odkud přímo na hůl sparťanovi a rozebrali nás do prázdné branky. Pouze snaha a velké nasazení na současnou formu Sparty nestačí.

Zdeněk Moták (Sparta): Stěžejními body byly dobrý vstup, kdy jsme záhy vedli, a ubráněné dlouhé oslabení ve třech. Bránění oslabení bylo z naší strany výborné. Také samozřejmě celá druhá třetina, kterou jsme vyhráli 3:1. Ve třetí třetině už jsme nechtěli inkasovat a tomu jsme podřídili taktiku.