KAR - SPA 0:1p - Postup vystřelil Forman!

ŠF2, úterý 11. 10. 2016
Kärpät Oulu - Sparta KAR - SPA
Kärpät Oulu: Aittokallio - Kukkonen (C), Heshka, Niemelä, Hakanpää, Mikkola (A), Mäkelä, Ronkainen, Kestilä - Olausson, Pyörälä, Lehtonen - Ruohomaa, Kalapudas, Kähkönen - Leskinen, Humaloja, Sailio - Koblížek, Metsävainio, Välimaa. Trenér: Kai Suikkanen.
Sparta: Pöpperle - Čajkovský, Nedomlel, Mikuš, Kalina, Gernát, Piskáček, Eminger, Barinka - Vrána (A), Ružička, Ihnačák - Černoch Hlinka (C), Forman - Pech, Kumstát (A), Safin - Cingel, Kudrna, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 64. Forman (Vrána). Rozhodčí: Sjöqvist (SWE), Fonselius – Thomann, Perämäki (všichni FIN). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 392. Střely na branku: 16:32. Průběh utkání: 0:1.
Sparťané postupují do osmifinále Champions Hockey League! Po zápase v Praze, který skončil 1:1, se na ledě Kärpätu Oulu hrálo šedesát minut bez branek. Sparťané byli po celý zápas jasně lepší, ale postupového gólu se dočkali až v prodloužení. Petr Vrána naservíroval ideální přihrávku Miroslavu Formanovi, kterému stačilo jen nastavit čepel. Poslal tak Spartu mezi nejlepších šestnáct týmů a vrátil Kärpätu prohru z minulého ročníku Ligy mistrů.

Fotogalerie

Sparta vstoupovala do odvetného utkání po výsledku 1:1 z Prahy, a postupové šance obou týmů tak byly zcela vyrovnané. Dlouhou dobu se hráči na obou stranách spíše zahřívali v ponurém polárním nečasu, přesto byl k vidění hokej svižného charakteru. V úseku mezi pátou a desátou minutou se hrálo dokonce bez přerušení, ale šancí bylo poskrovnu. Tu první si vypracoval domácí Pyörälä, ale Pöpperle byl na místě. Sparťani zahrozili chvíli nato, když Kumstátovo nahození dorážel na brankovišti Gernát.

Největší šance hostů přišla paradoxně ve vlastním oslabení, když při Formanově trestu vypíchl puk na obranné modré Pech a v přečíslení dvou na jednoho jej předložil Kumstátovi. Sparťanský dlouhán však stihl za pukem jen natáhnout hůl a jeho pokus domácí gólman pokryl. Do konce třetiny se ještě blýskl svižnou ránou švihem Ihnačák, ale minul. Když se neujal v závěru ani na druhé straně pokus Lehtonena, šlo se do kabin za bezbrankového stavu. Na střely na branku ale Pražané vyhráli 12:4 a jednoznačně měli více ze hry.

Hned v úvodu druhé části hráli sparťané v šesti, a nabídli tak Kärpätu přesilovku. Tu bez problému ubránili a ve vlastním oslabení naopak zahrozil Vrána. Domácí kontrovali šancí Pyöräläho, po které ještě do Pöpperleho nepěkně sekl Lehtonen. Rozhodčí ale nevylučoval. Následně si poprvé v zápase zahrála v početní výhodě také Sparta, ovšem bez gólového efektu. Největší šanci Ružičky s Pechem totiž na poslední chvíli překazil domácí bek, který vložil hokejku do finální prihrávky.

Největší šanci druhého dějství měli sparťané paradoxně opět ve vlastním oslabení. A tentokrát to byl Cingel, který si najel po prvavém křídle a prudkou střelou orazítkoval tyčku Aittokalliovy branky. Hned z rychlého protiútoku proti obraně, která nestihla vystřídat, se málem prosadil Metsävainio. Další dobrou šanci si těsně před pestávkou vypracoval opět Pyörälä, ale puk se mu zamotal mezi brusle a Pöpperle ho stihl vypíchnout do bezpečí ke svému spoluhráči.

Ani druhá přesilovka v zápase, i tentokrát po prohřešku Mikkoly, se sparťanům nevydařila. Už po jejím skončení pálil z otočky Forman, ale bohužel pro Pražany jen těsně vedle. Pöpperle se musel celý zápas potýkat zejména s elitní formací Oulu ve složení Olausson – Pyörälä – Lehtonen. Ta si vytvořila obrovský závar, po střele Olaussona ještě nebezpečně dorážel Pyörälä, ale sparťanský gólman i tentokrát odolal. V dalších minutách ale moc práce neměl, naopak Aittokallio se činil. Nejprve se zaskvěl proti Vránově teči Mikušovy střely, poté udržel čisté konto i proti Hlinkovi s Černochem.

Dvojzápas s Kärpätem tak došel po výsledcích 1:1 a 0:0 až do desetiminutového prodloužení. Výhodu domácího prostředí měli v základní skupině lépe umístění hráči Oulu. Ti zahrozili v prodloužení hraném ve třech na obou stranách jako první, když se pokus Humaloji jemně otřel o Cingela a Pöpperle musel vytáhnout skvělý zákrok lapačkou. Ještě větší šanci měl na druhé straně Uher, který se řítil úplně sám na Aittokallia, ale jeho forhandový blafák gólem neskončil.

Další šance už přinesla první a jediný gól utkání a přišla na straně Sparty. Vrána našel v při přečíslení dvou na jednoho ideální přihrávkou na brankoviště Miroslava Formana, který nastavil čepel a poslal Spartu zaslouženě do osmifinále.