Junioři prohráli svou nedisciplinovaností

5., sobota 17. 9. 2005
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Neuvirth - Lukačovič, Bolf, Klouček, Procházka, Ton M., Kanov, Jobb, Sem - Handlovský, Krätzer, Voříšek, Bezouška, Drak, Rybecký, Burian, Mrňa, Martinec, Hertl, Růžička.
České Budějovice: Kovář - Předota, Zíb, Parýzek, Baran, Mrázek, Klíma, Hlavatý - Slavík, Navrátil, Hanzal, Vach, Burian, Marušak, Černý, Ficek, Hájek, Ježek, Rod, Matušík, Gulaš.
Branky a nahrávky: 5.Krätzer (Herlt), 25.Růžička (Handlovský, Voříšek), 37.Krätzer (Martinec, Hertl), 45.Růžička (Lukačovič) - 8.Vach (Předota), 12.Hanzal (Gulaš, Vach), 27.Hanzal (Gulaš, Předota), 43.Gulaš (Matušík, Hanzal), 53.Gulaš (Hanzal). Vyloučení: 8:8. Využití: 1:4. Diváci: 111. Střely na bránu: 27:38. Rozhodčí: Hodek - Bláha, Bejček.
Junioři Sparty a Českých Budějovic předváděli v T-Mobile Areně pohledný rychlý hokej. Spartu sužuje velká marodka a na pomoc byli povoláni Martin Růžička a Lukáš Bolf z A týmu. I přes tyto posily se Sparta nevyvarovala faulů, čtyři z pěti branek hostí padlo v přesilových hrách a domácí prohráli 4:5.

V dresu juniorů se pro zápas s Českými Budějovicemi představili dva hráči A-týmu Sparty, útočník Martin Růžička a obránce Lukáš Bolf. Důvodem je velká marodka. Juniory zasáhla hnisavá angína, kterou mají útočníci Radek Meidl, Martin Kupec a Karel Ton. „Podle slov oddílového lékaře se mohou nakazit i další hráči. Navíc léčení si vyžádá několik týdnů, v případě, že se nepřidají komplikace,“ popisuje vzniklou situaci hlavní trenér juniorů Zdeněk Pavliš. V zápase s Kladnem utrpěl zranění další útočník, Václav Fišer. „Má luxaci ramene,“ sdělil Pavliš. Slovenský obránce Matěj Cunik je po operaci slepého střeva a přidali se mu k tomu komplikace, „Jeho start je v nejbližší době vyloučen,“ dodal trenér. Pro duel s Jihočechy by tak Sparta měla k dispozici jen 15 hráčů, „ Nechtěl jsme riskovat, že by se něco stalo a mi nemohli střídat. To byl jediný důvod proč dnes nastoupili mladí hráči z A týmu Bolf s Růžičkou,“ řekl Pavliš.

Sparta začala náporem. A hned v 5.minutě své snažení zúročila, když se po přihrávce Tomáše Hertla trefil Jakub Krätzer – 1:0. Nedlouho na to odpověděly České Budějovice. V 8.mintuě při přesilové hře ztratil bránící Jiří Drak hokejku, přes něj šla nahrávka od Ondřeje Předoty na Karla Vacha a ten jen doklepl puk do brány – 1:1. Hrál se důrazný a rychlý hokej. V dresu Sparty hrál velmi dobře Martin Růžička, „Náš první útok se s jeho příchodem zvedl. Je to výborný bruslař a hraje agresivně,“ chválil trenér, „Ale musíme si takového hráče vychovat v naší juniorce sami.“ Ve 12.minutě měli Jihočeši další výhodu přesilové hry. Vach nahrával z levého rohu na modrou čáru na Milana Gulaše, ten z první přiťuknul puk na pravou tyč na Martina Hanzala a ten už dával do prázdné brány – 1:2. Inkasovaná branka Spartu znovu vybídla k aktivitě. Vlastně až do konce třetiny obstřelovali domácí českobudějovickou branku. Opakovala se scéna kdy vystřelí obránce, brankář Jakub Kovář vyrazí puk před sebe nebo do strany, ale žádný Sparťan ho nedokáže doklepnout do odkryté brány. Vinou množství neproměněných šancí prohrála Sparta úvodní třetinu.

I druhou třetinu začala Sparta lépe. Ve 25.minutě měla početní výhodu. Po přihrávce Lukáše Handlovského puk na dvakrát dopravil do brány Růžička – 2:2. Vyrovnaný stav dlouho nevydržel. Nejdříve byl vyloučen Jan Kanov a za nedlouho si k němu na trestnou lavici přisedl spoluhráč Lukačovič. Přihrávkami na jeden dotek se Budějovice lehce dostávaly do dobrých střeleckých pozic. V čase 26:18 dal po křižném pasu od Gulaše gól Martin Hanzal – 2:3. Hrálo se nahoru dolů, i když domácí se dokázali častěji usadit v pásmu soupeře. Sparta měla trochu smůly v koncovce, ale i tak budějovický brankář chytal výborně. Ve 37.minutě dobře vybojoval puk Jiří Martinec, zavezl ho do pásma. Na druhém křídle mu najížděl Krätzer, který také přihrávku dostal, se štěstím obešel obránce a poslal puk Kovářovi mezi betony – 3:3. „Tady nám složení nové útočné formace vyšlo dobře. Hetrl, Martinec a Krätzer si dobře rozumí,“ pochválil lajnu hlavní trenér Sparty. Do kabin se tak šlo za nerozhodného výsledku, ještě v závěru byl vyloučen Tomáš Klouček.

České Budějovice dostaly na úvod od Sparty další možnost ke skórování. Klouček dostal na trestnou lavici společnost. Kanov vrazil soupeře na hrazení a Budějovice tak hrály další přesilovku pět na tři. Tu hosté nevyužili, ale ještě pokračovali v normální přesilové hře. Gólem skončila až akce po ose Hanzal – Matušík – Gulaš, poslední jmenovaný střelou švihem vrátil hostům vedení – 3:4. O dvě minuty později, v čase 44:53 přišla chvíle Martina Růžičky, kdy ukázal své umění. Na obranné modré převzal přihrávku od Lukačoviče. Pak už jen našlápnul, obkličkoval všechny hráče, co mu stáli v cestě, a nakonec si lehce poradil i s gólmanem – 4:4. Vyrovnaný výsledek reflektoval i dění na ledě. Bohužel pro domácí osudnou chybu udělali právě oni. V 53.minutě při hře čtyři na čtyři vystřelil z kruhu Milan Gulaš a brankář Neuvirth jeho střelu neviděl – 4:5. Sparta nedokázala znovu odpovědět a České Budějovice si tak z T-Mobile Areny odvezly 2 body. „Hráli jsme nedisciplinovaně. Čtyři z pěti branek jsme dostali v oslabení,“ zlobí se Pavliš. „V oslabení nám chybí, hlavně tedy u obránců, nasazení na 110%. Ten chybějící hráč se musí nahradit obrovskou vůlí a nasazením. Jinak se to ubránit prostě nedá,“ pokračuje. Navíc v minulém domácím zápase s Plzní čtyři góly na vítězství bohatě stačily, dnes čtyři vstřelené branky znamenaly prohru. „Jestliže na domácí půdě vstřelíme soupeři čtyři branky musíme vyhrát. Naší prohru vidím v nedisciplinovanosti a vyvodíme z toho důsledky,“ uzavírá trenér Pavliš.