23. 3. 2005 | Ivana Paulová

Junioři porazili Kladno a jsou ve finále!

SF3, středa 23. 3. 2005
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Valent - Cunik, Kanov, Míka, Protivný, Vojta, Kučera - Culka, Olesz, Dušátko, Fišer, Handlovský, Hertl, Krätzer, Schejbal, Voříšek, Řepík, Drak.
Kladno: Pavelec (49. Schwanberger) - Čížek, Fiala P., Hořava, Růžička, Vedral, Cafourek - Diviš, Čurilla, Fiala O., Frolík, Tlustý, Hluchý, Hlusička, Hudíček, Ibl, Klaus, Kos, Rudovský.
Branky a nahrávky: 15. Handlovský (Schejbal, Míka), 21. Schejbal (Vojta, Fišer), 38. Handlovský (Olesz, Culka), 39. Dušátko (Řepík, Voříšek), 49. Fišer (Culka) - 18. Klaus (Fiala O.), 41. Klaus (Fiala O., Diviš). Vyloučení: 3:5 . Využití: 2:0. Diváci: 418. Střely na bránu: 32:27. Rozhodčí: Rejthar – Kalivoda, Pešek. Nejlepší hráči zápasu: 1. Michal Valent (SPA), 2. Lukáš Handlovský (SPA), 3. Rostislav Olesz (SPA).
Až třetí zápas musel rozhodnout, jestli dostane šanci obhájit titul Jaromír Šindel nebo junioři Kladna. Obě mužstva srdnatě bojovala, nakonec rozhodla větší střelecká produktivita Sparty a také výborný brankář Michal Valent. Sparta zvítězila 5:2 a v sobotu jí čeká první finálový zápas proti Vsetínu.

Komentář

Rychlý a agresivní, přesně takový hokej charakterizoval sérii mezi Spartou a Kladnem. Od začátku to byl vyrovnaný zápas, ale v 6. minutě fauloval Protivný a Kladno zamklo Spartu v její třetině. Valent si nemohl stěžovat na nedostatek práce. Sparta hrála na tři lajny, v první formaci si zahrál i bronzový medailista z mistrovství světa do dvaceti let, Rostislav Olesz. Spolu s Lukášem Handlovským a kapitánem Petrem Culkou vytvořili úderný útok. V 15. minutě při přesilové hře vybruslil Handlovský okolo kruhu a švihem poslal puk přesně do víka – 1:0. Obranná hra Sparty byla velice pozorná a zodpovědná, ale to pouze do 18. minuty. Jakub Vojta chyboval v rozehrávce, puku se zmocnil Ondřej Fiala. Ten po mantinelu zavezl puk až za bránu, odtud nahrál mezi kruhy, kde byl Václav Klaus – 1:1. Kladno dostalo chuť hrát a Sparta byla ráda, že si brzy odpočine v kabině.

Odpočinek Spartě prospěl. Hned po deseti vteřinách se trefil Miloš Schejbal – 2:1. Kladno rychlý gól zaskočil. Sparta byla útočnější a především Olesz hrál s velkým přehledem. Ve 27. minutě hrálo Kladno přesilovou hru a znovu Spartu tlačilo, ovšem Valent chytal ve velké pohodě. V tu dobu se fanoušci Sparty, kteří dorazili na zápas v hojném počtu, přesunuli do svého tradičního kotle. Svým fanděním hnali hráče Sparty do útoku. Při početní nevýhodě vybojoval puk Olesz. Spolu s Culkou ujížděli směrem na Pavelce. Olesz měl neustále hlavu nahoře, viděl že Culka je v lepší pozici a nahrál mu, ten ale poslal puk jen do Ondřeje Pavelce. Ve 32. minutě pálil Jiří Tlustý, který před začátkem série tvrdil, že svým gólem rozhodne, ale pouze do Valentovy masky. Nakonec se Tlustý netrefil ani jednou a může se těšit na boj o třetí místo. Ve 35. minutě ujel Fišer se Schejbalem, ale Fišer zakončil akci střelou, která se otřela o tyč. V čase 37:17 do pásma zavezl puk po pravé straně Olesz, poslal před bránu na Culku a ten v pádu ještě přistrčil puk na druhou stranu k Handlovskému a ten pálil k levé tyčce – 3:1. Ve 39. minutě poslal Luboš Voříšek puk z rohu křižně na Jana Dušátka a ten dával do odkryté brány – 4:1.

Sparta šla do kabin v klidu. Ale hráči možná byli až moc v klidu a toho Kladno využilo hned na začatku třetí třetiny. Po přihrávce Fialy se trefil znovu Klaus – 4:2. Kladno moc chtělo zápas otočit, ale Sparta hrála aktivní hokej. Šance se střídali na obou stranách. Olesz znovu předváděl své zkušenosti, v klidu podržel puk, dával přesné nahrávky a zodpovědně se vracel. Ve 49. minutě při přesilovce Sparty se poprvé v play off trefil Václav Fišer – 5:2. Místo Pavelce přišel do brány Vít Schwanberger. Kladno se ještě nevdávalo a hráči se snažili střílet ze všech pozic. Sparta hrála dobře do obrany, ale aktivním forechackingem rozbíjela kladenskou rozehrávku. V 56. minutě se na Vojtu řítili Michael Frolík a Milan Hluchý, druhý jmenovaný ale trefil jen připraveného Valenta. Z protiútoku přihrával na druhou Luboš Voříšek, ale Michal Řepík nechal vyniknout Schwanbergra. Sparta kontrolovala hru a zápas se v klidu dohrál. Diváci mohutně skandovali „Jarda Šindel“, „Lepší než áčko“, „Finále“ a „Michal Valent“, hráči jim za to upřímně poděkovali. Finálová série začne v sobotu v T-Mobile Areně v 17:00, soupeřem je Vsetín.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší

​Speciální zápas! Sparta vyzve zámořský tým

Gross: Nechci žádnou one man show, jsme tým