8. 1. 2010 | David Lukeš, Lukáš Krupička

CEB - SPA 3:7 - Sparta deklasovala domácí Budějovice

38., pátek 8. 1. 2010
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Turek - Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, Kotaška, Melichar - M. Hudec, Vak, Veselý - Gulaš, Mikeska, Květoň - Melichárek, Šimánek, Sailer - Hřebejk, Mertl, Kotrla - Micka. Trenéři: F. Výborný, Kupka a Gula.
Sparta: Chábera - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Černošek, Vydarený, Macholda - Netík, Broš, Koreis - Kratěna, D. Výborný, Hromas - Látal, Langhammer, Ručinský - Kafka, Hrdel, Podlešák. Trenéři: Volek a Holaň.
Branky a nahrávky: 6. Hudec (Veselý, Gřegořek), 15. Mikeska (Melichar), 23. Gřegořek (Vak) - 9. Broš (Koreis), 12. Broš (Vykoukal), 29. Ručinský, 33. Netík (Gulaši), 43. Netík (Broš, Hanzlík), 57. Broš (Netík), 58. Kafka (Podlešák). Rozhodčí: Minář, Zubzanda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:8, navíc Turek (CEB) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 5338.
Sparta si na jihu Čech řádně zastřílela. Zápas nabídl úctyhodných deset branek. Ve 23. minutě domácí po třetí využité přesilovce vedli 3:2. Srazila je vlastní branka, kterou si dali v polovině utkání. Poté hosté dokonali obrat a nasázeli další góly do Turkovy klece. Nejvíce ze sparťanských útočníků vyčníval Michal Broš, který vstřelil tři branky a jednu připravil.

Komentář

Pro Spartu jsou České Budějovice oblíbenou štací. Většinou se z jižních Čech nevrací zpátky domů s prázdnou a v duelu týmů, pro které i tři body jsou málo, se těšila na další důležitý bodový zisk. Úvod zápasu ale přinesl poměrně rychlé vedení MOUNTFIELDU. Jen sedm vteřin stačilo Michalu Hudecovi, aby potrestal vyloučení POdlešáka - 1:0. Z vedení se ale domácí neradovali dlouho. V 9. minutě dalekonosnou střelou vyrovnal Michal Broš - 1:1. Zkušený hostující forvard se dnes dobře vyspal, neboť ve 12. minutě z pozice pravého beka od modré čáry další raketou dlouhého doletu strhnul vedení na stranu Pražanů a to v přesilovce - 1:2.

Ale ani Středočeši nejásali dlouho. Následná série dvou jejich vyloučení přinesla vyrovnání, když Melicharovu křížnou přihrávku přes útočné pásmo přetavil v gól ranou z první Michal Mikeska - 2:2. Přestože se teprve psala 15. minuta, bylo to z první třetiny de facto vše. Jen o 63 vteřin později totiž došlo k poruše vrátek na střídačce a zatímco technici Budvar Arény se dali do práce, hráči si naopak šli odpočinout do kabin.

Druhá třetina tak začala netradičně už v čase 15:32 a nebyl to poslední kuriozní moment zápasu! Než přišel ten druhý, užil si budějovický zimní stadión podruhé a naposled v utkání vedení. Docílil jej ve 23. minutě, tedy už v regulerním čase prostředního dějství, Petr Gřegořek ranou z levého kruhu, a to za trvání trestu Reného Vydareného, dlouholeté ex-opory Jihočechů - 3:2.

Budějovičtí měli našlápnuto k tříbodovému vítězství, na které čekají už hodně dlouho. Po třetí brance měli opticky více ze hry a s chutí se tlačili k pojištění vedení. Zlomil je ale kuriozní moment číslo dva. Ve 29. minutě přišla rána od modré čáry, sic jen do zadního mantinelu. Od toho se kotouč odrazil na síťku Turkovy klece. V ten moment se mohla hra přerušit a vhazovalo by se před domácím brankářem. Jeho spoluhráči ale netrpělivě sklepli touš zpátky na led, a to tak nešťastně, že kus černé gumy se zatoulal před brankoviště. Tam zazmatkoval Martin Tůma a ve snaze přihrát Turkovi na jeho zalehnutí, poslal puk do vlastní branky. Regulerní vlastenec, chtělo by se říci. Střelcem ale podle hokejových pravidel nemůže být hráč vlastního týmu, a tak jedna z nejlacinějších branek kariéry byla připsána Martinu Ručinskému - 3:3.

Nešťastné vyrovnání Jihočechům na pohodě nepřidalo. Navíc další ťafku inkasovali ve 33. minutě. A byl to podobný moment - Gulašiho rána do zadního mantinelu se odrazila jen před branku MOUNTFIELDU. Tam při souboji dvou hráčů upadl Roman Turek a z leže mohl sledovat, kterak jeho svatyni dobývá Tomáš Netík - 3:4. Zřejmě zlomový okamžik přišel ihned vzápětí. Budějovičtí hráli 101 vteřin přesilovku pět na tři. Ta ale odrazila jejich psychické rozpoložení. Zbrklost a nepřesnost znamenala, že si připsali vážnější šanci až na jejím konci.

Třetí dějství se se pak hrálo už podle sparťanských not. Hned ve 43. minutě přidal Tomáš Netík akrobaticky svou druhou branku a byl to gól hodně důležitý, neboť Sparta poprvé v zápase odskočila na dvoubrankový rozdíl. Sedmnáct minut před koncem se dá již hovořit jako o vedení strategickém. To si Pražané nejen pohlídali, ale v závěru po brankách Michala Broše a Petra Kafky navýšili na konečných 3:7. Pro Michala Broše to byl prémiový třetí zásah v utkání a docílil tak hattricku. Jeho tým se díky výhře dobře naladil na strastiplnou cestu zasněženou republikou.

Ohlasy trenérů

Milan Kupka (České Budějovice): "Do poloviny utkání jsem hráli vyrovnanou partii, ale vlastní gól na 3:3 nás zlomil. Soupeře jsme tím posadili na koně, Sparta byla od té chvíle lepší a přehrávala nás ve všech činnostech."

Miloš Holaň (Sparta): "Vývoj zápasu nebyl tak jednoduchý, jak vypadá výsledek. Na začátku jsme byli trochu ospalí, hodně nám pomohl gól na 3:3. Velký kus práce jsme odvedli v oslabení tří proti pěti. Mužstvo, které z takové přesilovky nedá gól, si nezaslouží vyhrát, což platilo pro domácí. Pochválit musím všechny naše hráč, prosadila se i čtvrtá pětka a zápas splnil všechny atributy, které jsme potřebovali."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!