4. 2. 2024 | Matyáš Smola

SPA - KLA 5:3 - Vítězná přestřelka s Kladnem

43., neděle 4. 2. 2024
HC Sparta Praha - Rytíři Kladno SPA - KLA
HC Sparta Praha: Kořenář – Kempný (A), Mozík, Beaudin, Irving, Němeček, Mikliš, Krejčík – Forman, Lajunen, Řepík (C) – Buchtele, Horák, Chlapík (A) – Konečný, O. Najman, P. Kousal – Hrabík, D. Vitouch, Kassian.
Rytíři Kladno: Mitens – Ticháček, Hejda, Slováček, Nemčík, Martenet, Veber – Sideroff, Klepiš, Tralmaks – Smoleňák (C), Melka (A), M. Procházka – Frolík, Jarůšek, Bláha – Vimmer, Babka, Strnad.
Branky a nahrávky: 13. P. Kousal (Konečný), 14. Mozík (Kempný, Řepík), 20. Forman (Kempný, Irving), 25. D. Vitouch (Krejčík, Hrabík), 58. Horák (Krejčík, Buchtele) – 22. Martenet (Bláha, Smoleňák), 35. Tralmaks (Smoleňák, Klepiš), 48. Klepiš (Sideroff, Hejda). Rozhodčí: Šindel, Sýkora – Hynek, Svoboda. Vyloučení:3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 11 902. Střely na branku: 32:21. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:3, 5:3. Hráči utkání: Pavel Kousal - Jakub Klepiš.
Do třetí reprezentační přestávky jdeme se sérií výher! Fanoušky ještě před startem utkání proti Kladnu potěšila zpráva o dvouletém prodloužení smlouvy s Michalem Kempným, jehož dvě asistence přispěly ke skvělé první třetině. Ačkoliv jsme v utkání dvakrát vedli o tři góly, Rytíři se nevzdali a dokázali snížit. Drama rozsekl až závěrečný pátý gól z hole Romana Horáka, který Středočechy definitivně položil.

Komentář

Úvodní akci nedělního utkání připravil Horák, jenž si sjel podél pravého Horák a poslal puk do mezikruží Chlapíkovi, který mířil o kousek vedle. Frolík na druhé straně v podobné akci také netrefil branku, naopak Kempného projektil ze slotu skončil na Mitensově hrudi. Krátce nato dostal Forman nabídku do pravého kruhu, zpracoval si puk a vystřelil na rameno brankáře. V přečíslení 2 na 1 ujeli Horák s Beaudinem, první jmenovaný zvolil přihrávku, kterou Kanaďan usměrnil vedle tyčky.

Ve třinácté minutě jsme se už mohli poprvé radovat, Konečný našel zpoza branky volně najíždějícího Pavla Kousala a ten z prostoru před brankou trefil horník růžek. Na druhý gól jsme nečekali ani minutu, od modré napálil puk Vojtěch Mozík a prostřelil vše, co měl směrem brance před sebou. Náš dominantní výkon pokračoval, měli jsme herně navrch a vše korunovali v závěru třetiny. Kempný naznačil střelu od modré, odkud ještě šikovně posunul puk na Miroslava Formana, jenž z levého kruhu náramně trefil nad Mitensovu lapačku.


Na začátku druhé části mohlo být veseleji, jenže Forman poslal z otočky Řepíkovu přihrávku jen do betonu kladenského gólmana. Fanoušci Kladna si ulevili, ale vzápětí přišla první euforie. Vydařenou kombinaci Rytířů završil střelou nad lapačku pohotový Christhopher Martenet, který tak zužitkoval chytrou Bláhovu přihrávku zpoza branky. Odpověď však na sebe nenechala dlouho čekat, jelikož se do puku opřel Krejčík a jeho dělovku tečoval David Vitouch, jemuž se podařilo skórovat poprvé po svém návratu z marodky.

Vedení mohl navýšit ještě Chlapík, proti němuž stihl Mitens sklapnout betony včas, naopak proti střele Najmana ho zachránila tyčka. Kdo by čekal, že čtvrtý gól hosty zlomí, pletl by se. Dění na ledě se totiž vyrovnalo, Kladenští využili mírného polevení našeho týmu, které nepotvrdilo skvělá čísla na oslabení. Právě v početní nevýhodě našel Smoleňák na pravém kruhu Eduardse Talmakse, který poněkolikáté v sezoně dokázal, že tohle umí! V závěru mohl ještě zareagovat Buchtele, ale na brankovišti trefil jen Mitensův beton.


Scénář hry se nezměnil ani po přestávce. Kladenští ucítili šanci a chtěli zabojovat o konec porážek, která čítala třináct utkání. Třetí gól mohl přidat Klepiš, stejně jako Mozík na druhé straně však neuspěl. Ke gólu byl o něco blíže exsparťan Jarůšek, jenž se podél pravého mantinelu dostal až před Kořenáře, ale puk do branky neprotlačil. O pár minut později jsme ale přeci jen kapitulovali, když Sideroff chytrou přihrávkou o mantinel našel Jakuba Klepiše, který zadělal na drama.

Rytíři ožili, zatímco sparťané jim svými chybičkami v defenzivě situaci usnadňovali. Když ale bylo potřeba, Kořenář dokázal v případě potřeby zasáhnout a udržet hubené vedení. Utkání zlomila až signalizovaná výhoda, při níž naši hokejisté předvedli parádní ťukec, na jehož konci dostal Roman Horák krásnou Krejčíkovu přihrávku a na zadní tyčce jen uklidil puk do sítě. ¨

Středočeši bez nemocného Jágra sáhli po hře bez brankáře, a přestože se snažili s výsledkem ještě něco udělat, náš tým nakonec slavil další vítězství před slušně zaplněnou O2 arenou.

Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "My jsme věděli, že nás tento víkend čekají dva zápasy, které jsou velmi rozdílné. Po výhře v Pardubicích jsme byli nadšení a trochu jsme se obávali, aby to dneska kluci nepodcenili. Myslím si, že si s tou situací poradili skvěle. Na zápas byli výborně nastavení a především první třetinu odehráli opravdu dobře. Jsem rád, že jsme víkend před reprezentační pauzou zakončili šesti body."

Otakar Vejvoda (Rytíři Kladno): "V první třetině byl na ledě jen jeden tým. Minutu před koncem jsem byl rád, že to je pouze 0:2, nakonec jsme ale inkasovali ještě jednou. V druhé části jsme začali hrát jednodušší hokej a dostali jsme se zpět do zápasu. Pomohlo nám dobře odehrané oslabení a manko jsme trochu stáhli. Do třetí třetiny jsme šli s vědomím, že když dáme jeden gól, tak to můžeme zdramatizovat. To se povedlo, ale tři minuty před koncem nás Sparta rozebrala a rozhodla."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu