22. 3. 2014 | Tereza Velikovská

VIT - SPA 2:3p - Velké drama rozhodl Přibyl

ČF3, sobota 22. 3. 2014
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Šindelář - Dudáš, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Kovář - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Kolouch, Němec - Káňa, Szturc, Šedivý. Trenér: Peter Oremus.
Sparta: Pöpperle - Piskáček, Pilař, Krejčík, Polášek, Kubát, Philipp, Sičák - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 43. Kovář (Kolouch, Němec), 50. Káňa (Šedivý) - 37. Ton (Rolinek, Hlinka), 51. Ton (Rolinek, Hlinka), 72. Přibyl. Rozhodčí: Minář, Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 9:11. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8452. Střely na branku: 27:39. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Kolouch - Ton. Stav série: 1:2.
Na první branku atraktivního souboje se čekalo až do závěru druhé třetiny, kdy se prosadil Petr Ton, a odčaroval tak kouzlo gólmana Šindeláře. Domácí dokázali během sedmi minut ve třetí dvacetiminutovce skóre otočit zásluhou Kováře a Káni, vedení jim ale vydrželo jen chvíli, než se podruhé prosadil Ton. Třetí čtvrtfinálový zápas tak dospěl do dlouhého prodloužení. Z jeho dvaceti minut uplynulo dvanáct, když se šťastně prosadil Přibyl, a poslal tak Spartu v sérii do vedení 2:1.

Fotogalerie

Komentář

Do třetího čtvrtfinálového duelu už sparťané naskočili i se středečními marody, do první útočné formace se vrátil kapitán Rolinek. Aktivněji začali domácí a po necelých třech minutách si vynutili faul Pilaře. V přesilovce Pražany svírali, navíc po unáhleném vyjetí Pöpperleho za branku mohli při troše štěstí jen poslat puk do opuštěné klece. Na Burgerovu nabídku si ale nikdo nenajel. Sparťané odpověděli šancí první lajny. Ton si najel po pravém křídle, ze střídačky mu naskočil Hlinka, který ale v přečíslení dvou na jednoho přestřelil.

Oproti druhému souboji sparťané výrazně přitvrdili a nenechali si tentokrát u mantinelů ani obou branek nic líbit. První třetina kromě několika potyček nabídla i festival pohledných šancí na obou stranách. Huna ale dobrou nabídku promáchl, Simon střílel nad. Polášek už sice Šindeláře překonal, ale kotouč se od tyčky odrazil ven. V přesilovce zahrozili i Ton a Pilař, jejich rány od modré vítkovický gólman pokryl. Největší příležitost Ostravanů promarnil Svačina, který po Dudášově pasu ujížděl sám na Pöpperleho, ale vůbec netrefil branku.

125:37
tak dlouho trvalo, než PETR TON odčaroval kouzlo gólmana Šindeláře

Do druhé třetiny vstoupily náporem opět Vítkovice, které si brzy vynutily faul. Početní výhoda se jim vůbec nevydařila, po jejím skončení se ocitl v obrovské příležitosti sám před Pöpperlem Kolouch. Sparťanský gólman však zasáhl skvěle. To Pražané si se svou další početní výhodou poradili o poznání lépe, ale dvě minuty souvislého tlaku nedokázali přetavit v gól, jejich střely ze střední a delší vzdálenosti pokryl Šindelář. Krátce nato přišel další domácí faul, tentokrát ale Vítkovičtí soupeře do tlaku nepustili.

Druhá polovina prostředního dějství nabídla hokej v neskutečném tempu, šance střídala šanci na obou stranách. Nejprve Ostravané hráli více než minutu ve čtyřech proti třem, sparťanům Přibylovi a Ivanu Rachůnkovi se povedlo ujet, nikoliv už překonat výtečného Šindeláře. Ten nakonec kapituloval v sérii po více než 120 minutách, a to znovu z hole Petra Tona. K tomu v přesilovce propadl puk od Rolinka a sparťanský sniper ho pohotově uklidil do branky, čímž odčaroval kouzlo Šindelářovy svatyně.

V úvodu třetí části tempo na několik desítek sekund polevilo, poté se strhující podívaná opět rozjela. Vyloučení Pecha potrestal Lukáš Kovář, jehož střela z vrcholu kruhu Pöpperlemu nešťastně propadla. Vítkovické oslavy ještě opepřila potyčka Philippa s Vandasem, který do obránce Pražanů po vstřelení branky zbytečně najel. O chvíli později si to na středovém kruhu rozdali i Kumstát a Kovářem. V 50. minutě se Vítkovičtí dočkali druhé branky, ihned po buly se prosadil Jan Káňa.

38
tolik branek už má v této sezoně na kontě PETR TON

Radost jim vydržela pouze necelé dvě minuty, než z rychlého protiútoku střelou z vrcholu kruhů dorovnal skóre Petr Ton. Za bouřlivé atmosféry se pokračovalo v hokeji plném šancí i nedovolených zákroků. Jen za pomoci podražení zastavil Piskáček unikajícího Szturce. Nejprve se sparťané celkem v poklidu bránili, poté ale při šanci domácích fauloval Polášek a Vítkovice hrály 25 sekund v pěti proti třem. Kritickou situaci Holešovičtí přežili, stejně jako následnou zkrácenou klasickou přesilovku domácích.

Následovalo dlouhé dvacetiminutové prodloužení. Po čtyřech odehraných minutách už domácí zvedali ruce nad hlavu, ale Němcovo doklepnutí do odkryté části branky zastavil Pöpperleho beton. Další velkou šanci si připsal Káňa, sparťané se naopak k Šindelářově bráně nemohli dostat. Až v polovině prodloužení se zničehonic před Šindelářem zjevil osamocený Buchtele, ale Poláčkovu střílenou nahrávku tečoval nad vítkovickou brankou. V 72. minutě rozhodl dramatický souboj Daniel Přibyl, který procpal kotouč s pomocí teče domácího hráče až za Šindeláře.

Ohlasy trenérů

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Věděli jsme, že to bude těžké utkání, což se v průběhu hry i potvrdilo. Byli jsme odolní, vytvářili jsme si šance, jen mě trochu mrzí, že jsme byli málo agresivní v brankovišti soupeře. Proto byly naše střely méně efektivní. A to dnes rozhodlo.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Viděli jsme dramatické utkání s mnoha šancemi na obou stranách a se souboji muž proti muži, jak tomu je v play off. Poté, kdy jsme vstřelili úvodní gól, jsme ve třetí třetině chtěli jít do trháku a získat zápas v normální hrací době. To se bohužel nepovedlo, ale v prodloužení jsme kýžený druhý bod urvali. A za to jsme rádi.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Posezonní autogramiáda s hráči Sparty

Řepík: Chtěli jsme finále, ale cíl jsme nesplnili

Krejčík: Vždycky nám chyběl kousek

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila