23. 12. 2009 | Tereza Velikovská, Michal Pavlík

SPA - KVA 1:2 - O těsné výhře Západočechů rozhodl Jakub Čutta

34., středa 23. 12. 2009
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Přikryl - Vydarený, Macholda, Bolf, Gulaši, Hanzlík, Cunik, Mrázek - Látal, Broš, Kratěna - Ton, Koreis, Výborný - Ručinský, Netík, Langhammer - Hrdel, Podlešák, Hromas. Trenéři David Volek a Miloš Holaň.
Karlovy Vary: Mensator - Parýzek, Němec, Čutta, Dobroň, Tribuncovs, Mucha, Prošek, Loginov - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Pletka, Pech, Melenovský - Dej, Kristek, Zjuzin - Zaťovič, Kuběna, Zucker. Trenéři: Pavel Hynek, Václav Baďouček a Pavel Kněžický.
Branky a nahrávky: 29. Gulaši (Ton, Langhammer) - 29. Zjuzin (Dej), 50. Čutta (Melenovský, Pletka ). Rozhodčí: Mikula, Souček - Pavlovič, Rozlílek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5971.
Praha - Rána karlovarského Jakuba Čutty z 50. minuty rozhodla o těsné porážce Sparty ve 34. kole O2 extraligy na domácím ledě. Energetici tak poprvé v sezoně sparťany porazili i přesto, že Holešovičtí v utkání vedli po přesilovkové ráně Michala Gulašiho, jenže za 21 vteřin vrátil utkání na začátek svou první extraligovou trefou nováček západočeské kabiny Dmitrij Zjuzev.

Fotogalerie

Komentář

Ve vánočním utkání s mistrovskými Vary se do první výraznější šance dostal Petr Ton, který byl při svém úniku nedovoleně zastaven Tribuncovsem. Následná přesilová hra se domácím nezdařila, k Mensatorovi neprošla jediná střela. Krátce po návratu karlovarského obránce na led dostali výhodu přesilové hry po Hrdelově faulu i hosté, ani jim se ale v početní výhodě nevedlo. Do největší šance třetiny se dostal po nenápadném průniku ve 12. minutě Jakub Langhammera, který orazítkoval tyčku Mensatorovy branky. Po přerušení hry se prohlížel záznam hry, branky ale nebylo dosaženo ani podle rozhodčího u videa.

V 16. minutě putoval na trestnou Čutta, po necelé minutě připravil Spartu o zbytek přesilové hry Kratěna. Ve zkrácené přesilové hře si Karlovy Vary vytvořily silný tlak, ani v něm ale branka nepadla. V poslední minutě se ještě dostali do šancí Kratěna, který prováhal správný okamžik pro střelu, a Ton, který nebezpečně střílel v poslední minutě první části.

Do druhého dějství vstoupili lépe domácí, v dobré příležitosti se ocitla dvojice Ton-Výborný. Finální přihrávka ale mířila Výbornému na brusle. Na začátku 29. minuty střílel v přesilovce od modré čáry Michal Gulaši a jeho rána po zemi prošla až za záda Mensatora. O 21 vteřin později přišla blesková odpověď Varů, odraženou střelu Rastislava Deje dorážel do prázdné branky nováček v karlovarském dresu Dmitrij Zjuzin.

Krátce nato rozpoutala trojice Výborný-Koreis-Ton smršť v obranném pásmu hostů, ostřelování Mensatora v druhý gól nevyústilo. Tlak si v přesilové hře po vyloučení Langhammera vytvořily i Vary, Sparta se vysvobodila vyhozením až po více než minutě. Následující minuty patřily Langhammerovi, který nejdříve nebezpečně objížděl branku a poté zamkl s Netíkem a Ručinským soupeře v jeho obranném pásmu. Energie se vysvobodila jen za cenu faulu na Ručinského. Při přesilovce byla Sparta blízko k vedoucí brance, ani jedna střela ale nebyla gólová.

Do třetí třetiny nastoupily oba celky možná až přemotivovaně, hra se přelévala ze strany na stranu. Do šancí se opět dostával aktivní Langhammera, branka mu ale nebyla souzená. Ve 49. minutě byla Sparta na ledě v šesti, trest za hráčskou lavici šel odpykat Cunik. Karlovarští nabídnutou výhodu muže v poli využili, po přihrávkách Melenovského a Pletky se trefil Jakub Čutta. Závěrečná snaha domácích o vyrovnání přinesla možnosti přečíslení pro hosty, v poslední minutě byl blízko třetímu gólu Rastislav Dej, který zakončoval únik dva na jednoho. Tápající Vary si tak z Prahy odvážejí všechny tři body.

Ohlasy trenérů

Miloš Holaň (trenér HC Sparta Praha): "Výsledek je pro nás obrovské zklamání. Začali jsme velice dobře, hráli jsme aktivně, vynutili jsme si v první třetině fauly, měli jsme přesilovky, ale nezatlačili jsme v nich soupeře, kromě jedné přesilovky, kdy jsme dali hned po buly gól. Jinak byly naše přesilovky tragické. V těchto momentech zklamali klíčoví hráči, kteří by tyto zápasy měli rozhodovat. Je čas začít něco pořádně dělat. Vymlouvat se na to, že jsme neměli štěstí a dali jsme tyčky, to jsou řeči pořád dokola. Na to není momentálně prostor. Svátky asi až tak veselé mít nebudeme."

Pavel Hynek (trenér HC Energie Karlovy Vary): "Jsme rádi za vydřené tři body. Sparta byla dneska nebezpečná hlavně v přesilových hrách, kdy nás dokázala dostat pod tlak a zmáčknout. I když nepadlo moc branek, utkání mělo svou kvalitu. Není podstatné, jak jsem se na Spartu těšil nebo netěšil. My jsme potřebovali tři body. V situaci, v které jsme, musíme bodovat a nekoukat na to, jestli hrajeme doma, venku nebo proti komu to je."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Posezonní autogramiáda s hráči Sparty

Řepík: Chtěli jsme finále, ale cíl jsme nesplnili

Krejčík: Vždycky nám chyběl kousek

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila