42., pátek 31. 1. 2020
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Štěpánek – M. Doudera, Zahradníček, D. Musil, Galvinš, Roth, Gernát – Martin Růžička (A), P. Vrána, Wolski – Hrňa, Marcinko, M. Stránský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Hrehorčák – Dravecký (A), Novotný, Adamský (C) – Chmielewski.
Sparta: Machovský (41. Wolf) – Blain, Kalina, Jeřábek, Koistinen, M. Jandus, Tomáš Dvořák, Poizl – Řepík (C), Smejkal, Rousek – Říčka, Sukeľ, Kudrna – Forman, Pech (A), Buchtele (A) – Dvořáček, Vitouch, Pšenička.
Branky a nahrávky: 5. M. Stránský (Wolski, Roth), 15. P. Vrána (Wolski, Roth), 35. M. Stránský (Marcinko, P. Vrána), 37. P. Vrána (Zahradníček, M. Doudera), 53. Hrňa (M. Stránský, Marcinko) – 45. Říčka (Vitouch). Rozhodčí: Mrkva, Stano – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:3. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 33:37. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1. Nejlepší hráči utkání: Petr Vrána - Robert Říčka.
Sparta nastoupila na ledě Třince pod vedením dočasných trenérů Petra Tona a Jaroslava Hlinky, kteří při své premiéře museli skousnout porážku 1:5. O vítězství Ocelářů rozhodly přesilovky, protože zatímco domácí proměnili všechny tři a položili základní kámen úspěchu, sparťané jich nedokázali využít sedm včetně početní výhody pět na tři. Třetí třetinu odchytal brankář Adam Wolf, jenž si připsal extraligový debut.

Sparta se musela už úvodu zápasu ohánět, protože ve druhé minutě Matěj Machovský zlikvidoval gólovou dorážku Tomáše Marcinka. O necelé tři minuty později fauloval Lukáš Pech, ale na trestné lavici si kvůli trefě Matěje Stránského poseděl jen šest vteřin. Krátce nato putoval za katr domácí hráč, jenže sparťané jeho faul nepotrestali, a když se z dorážky neprosadil Jeremie Blain, stav se neměnil. Našemu týmu se nedařilo dostat do hry, zatímco Ocelářům dodala vstřelená branka klid na hokejky.

Když už oba týmy dostaly do zakončení, brankáři byli pozorní, změnu však přineslo Blainovo vyloučení. Kanadský zadák strávil na trestné lavici o něco více času, přesto z ní putoval brzy. Už po 32 vteřinách skóroval Petr Vrána. V závěrečných minutách ještě nebezpečně pálil Robert Říčka, ale neuspěl a lépe se nevedlo ani domácím při přečíslení dvou na jednoho.

Sparta si do druhé části přenesla přesilovku ze závěrečných vteřin první části, leč po chybě sparťanské defenzivy zakončoval Martin Adamský. Vzápětí fauloval Tomáš Marcinko a před naším týmem stála výzva v podobě přesilovky pět na tři. Jiřího Smejkala s Andrejem Kudrnou však vychytal Jakub Štěpánek a Sparta nedokázala proměnit aktivitu v branky. Její střelecké trápení neukončily ani další dva navazující tresty Třince.

Pražané ve své výrazné převaze pálili šance včetné té z hole Lukáše Rouska z pravého kruhu a i nadále prohrávali o dvě branky. Za polovinou zápasu fauloval pro změnu Jiří Smejkal a Oceláři sparťanům opět ukázali, jak využít přesilovku. V čase 35:00 se v početní převaze prosadil podruhé útočník Matěj Stránský, na kterého o sto vteřin později navázal Petr Vrána. Sparta mohla inkasovat i popáté, jenže v závěru prostřední periody Matěj Machovský vychytal Aarona Chmielewského svou lapačkou.

Do třetí třetiny sparťané vystřídali brankáře, když Adam Wolf nahradil Matěje Machovského a připsal si extraligový debut. A náš tým vstoupil do třetí třetiny velmi aktivně. V páté minutě za to byl celý tým odměněn, když se do samostatného úniku dostal Robert Říčka, který uspěl střelou mezi Štěpánkovy betony. Pražané se nevzdali a vyslali střely Jana Buchteleho a Petra Kaliny, ty však gólové parametry neměly a na ledě se pokračovalo v tuhém boji.

Spartu vstřelený gól povzbudil, tlačila se do útoku, jenže jí chybělo lepší zakončení. V polovině zápasu jim dodalo naději vyloučení Tomáše Marcinka, při němž vyslal nebezpečnou skákavou střelu Michal Řepík - bez úspěchu. Tlak sparťanů pokračoval, jenže jejich trápení prohloubil volný Erik Hrňa. Více než pět minut před koncem dostali sparťané sedmou početní výhodu v utkání, ale přesilovkové trápení neukončili ani autor dvou střel Michal Řepík a jeho parťák Miroslav Forman. Sparta tak padla počtvrté v řadě, ale v následujících pěti domácích duelech bude chtít nastartovat vítěznou šňůru.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Vstoupili jsme do utkání dobře. Věděli jsme, že mají nějaké problémy, chtěli jsme hrát aktivně. Kluci si vynutili fauly a hodně jsme si pomohli přesilovkami, které nám v poslední době nešly. Hodně jsme je zjednodušili, nabádali jsme kluky, aby více stříleli, a vyplatilo se. Dali jsme z přesilovek tři góly, to zápas rozhodlo. Prvních deset minut druhé třetiny jsme hráli ve třech, ve čtyřech, a tam se Sparta dostala na koně, přehrávala nás. Pomohli jsme si ale zase přesilovkou. Za tři body jsme rádi."

Jaroslav Hlinka (HC Sparta Praha): "Hned z první přesilovky jsme inkasovali, z druhé taky. Od třineckých přesilovek jsme tahali v zápase za kratší konec. Bylo vidět, že Třinec hraje v tuhle dobu výborný hokej a na rozdíl od nás jsou v pohodě. Na našem výkonu bylo znát, že máme trošku problémy s hlavou a že naši kluci nejsou úplně v nejlepší fazoně, a to se projevilo. Vážíme si toho, že jsme ale zápas nezabalili. Třetí třetina byla naše nejlepší, ikdyž jsme si samozřejmě vědomi, že za daného stavu si to už domácí víceméně hlídali a zaslouženě brali tři body."