Sparta otočila přípravný zápas s Litvínovem

přát., pondělí 20. 2. 2006
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Schwarz - Ptáček, Toman, Vykoukal, Hanzlík, Stehlík, Pilař - Chabada, Kašpařík, Štrba - Kratěna, Straka, Hlinka - Špaňhel, Langhammer, Dragoun - Růžička.
Litvínov: Jarina - Pošusta, Hranáč, Poživil, Ťupa, Punčochář, Skuhrovec, Kočí, Kuncl - Kubinčák, Reichel, Jánský - Bednařík, Sklenička, Šaffer, Zadina, Závada, Rindoš - Švejda, Martinec, Gombár.
Branky a nahrávky: 38. Štrba (Straka, Chabada), 54. Chabada (Kratěna, Straka), 58. Růžička (Toman, Kašpařík) - 18. Poživil (Jánský, Kubinčák), 18. Šaffer. Rozhodčí: Nečas - Bejček, Chabourek. Vyloučení: 3:7. Využití: 0:1. Diváci: cca 500.
V rámci přípravy na závěr extraligy se na ledě T-Mobile Areny potkala Sparta s Litvínovem. Chemici šli do vedení v osmnácté minutě střetnutí, když se krátce za sebou trefili Poživil a Šaffer. Sparta snížila ve druhé třetině Štrbou a na konci poslední části otočila vývoj zápasu brankami Chabady a Růžičky. Sparta porazila Litvínov celkově 3:2.

Lépe do utkání vstoupil Chemopetrol, kterému v extralize takříkajíc o nic nejde. Na soupisce se tedy objevilo hned sedm juniorů, jedním z nich byl obránce Kuncl, jenž hosty v úvodu střetnutí oslabil. V početní nevýhodě se Litvínovu dařilo, když zahrozil kapitánem Reichelem, který těžil z příhry hbitého Kubinčáka. Domácí se ale zahanbit nenechali a brzy odpovídali parádní akcí na jeden dotek, na konci pohledné souhry byl Kratěna, střelou bez přípravy však na Jarinu nevyzrál. Stejný hokejista se poté rychlou stahovačkou zbavil Hranáče, pod padajícím brankářem ale mezi tyče znovu nezamířil. Otevřený hokej s mnoha šancemi pokračoval dravým průnikem uzdraveného Kašpaříka, který tísněn obráncem nezvládl dostatečně zvednout touš. V následné přesilovce domácí rozehráli kombinaci, v níž se mohli radovat hned dvakrát, ale pokaždé ztroskotali v koncovce. Nejprve Kratěna šikovně do rány Vykouakla vložil hůl, puk ovšem proletěl těsně vedle levé tyče. O pár vteřin později Hlinka v samotném nájezdu neuspěl kličkou do bekhendu. Chemopetrol dal o sobě vědět Zadinou, který nikým nehlídaný ostřeloval Schwarze z levého křídla. Další souhra z 18. minuty už ale byla pro Severočechy úspěšná. Zpoza branky v ponechané výhodě namazal Jánský touš mezi kruhy Poživilovi, ten se neunáhlil a bekhendem poslal puk nad rameno domácího brankáře. Za pětačtyřicet vteřin prošel individuelně podél levého mantinelu Šaffer, zbavil se Tomana a kličkou do bekhendu oklamal také bezmocného Schwarze. V početní výhodě ukončil třetinu ťukec, který načal Vykoukal, Kratěna vybídl u tyče nepokrytého Straku přesnou příhrou ke střele do odkryté klece, ten ale ve vyložené šanci selhal.

Politi živou vodou vstoupili Holešovičtí do prostředního dějství. Dragoun s Langhammerem předvedli kus české chytrosti, když si několikrát vyměnili puk mezi bruslemi bránících beků, jenže koncovka je opět zradila. Štrbova teč si cestu za Jarinova záda také nenašla. Sparta byla hokejovější, hravější a snažila se hodně kombinovat, ovšem bez gólového efektu. Neprosadil se rovněž Hlinka, když měl před Jarinou dostatek času pro zakončení. Parádičkou skóre nezměnil ani kapitán Chabada, jenž těžil z dobré práce Straky v útočné polovině. Schwarze, který se chvílemi mezi tyčemi nudil, protáhl až Skuhrovec. Kubinčák prudkou ranou donutil talentovaného mladíka ukázat ochozům rychlý švih lapačkou. Posléze oba soupeři opustili rychlý a pohledný hokej, když zabředli do tuhého boje typického pro duely s odvěkým soupeřem z Litvínova. Střelecké trápení skončilo Pražanům ve 38. minutě. Chabada vybojoval touš v rohu kluziště, Straka jej zpoza branky poslal Štrbovi, který nekompromisní ranou nad lapačku snížil. Vrátit hostům vedení o dva góly mohl sám kapitán Reichel ze samostatného nájezdu, dlouho ale rozmýšlel kudy by Schwarze nachytal, až zvolil forhendovou kličku, se kterou si domácí mladíček poradil pohotovým rozklekem.

Stoprocentní příležitosti ke srovnání skóre si Sparta vytvořila hned v úvodu poslední třetiny. Chabada se natlačil před Poživila, ale zblízka nedokázal zvednout puk do sítě. Následně se na aktivnějších Pražanech vyfaulovali Reichel se Skleničkou a domácím se naskytla téměř minutu a půl dlouhá přesilovka pět na tři. Jenže ani takovou příležitost nepřetavili Holešovičtí v druhou branku, ve výhodné přesilovce nic nevymysleli. Ke slovu se tedy dostali znovu hosté, kterým pomohl hrubicí Ptáček, Jánský jeho zaváhání ale nepotrestal. Zadinovu dělovku od mantinelu zastavil levým betonem mrštný Schwarz. Vykoukalovu ránu následně tečoval šikovně Hlinka, Jarina se blýskl skluzem. Podobně kvalitní zákrok už ale litvínovský strážce svatyně nevytáhl z rukávu v 54. minutě, kdy podruhé inkasoval. Po milimetrové žabičce Kratěny si Jarinu vychutnal Chabada precizně provedeným blafákem do forhendu. Po vhazování unikl zadákům Dragoun, mířil zápěstím mezi betony, ty však brankář hostí dokázal sklapnout včas. Sparta v závěru přitlačila na pilu ještě o trochu více a v 58. minutě šla poprvé v zápase do vedení. Po příhře Tomana doplachtil puk na hůl Růžičky, ten krátkým obloučkem přehodil beton Jariny, který ležel a nemohl zasáhnout. Chemopetrol si vyžádal oddechový čas a zkusil power play. Vyrovnání měl na holi Jánský, ale Schwarz chrániči jeho stoprocentní šanci zneškodnil. Sparta před domácími příznivci nezklamala, když zvítězila po strhujícím závěru 3:2.