20. 2. 2006 Vojtěch Gibiš

Situaci nám komplikují nemoci a zranění, říká Výborný

Sparťané šli do olympijské přestávky s tím, že se tým dá zdravotně dohromady. Avšak další komplikace a nemoci dostali Spartu do problémů. Trenér František Výborný dával těžko dohromady sestavu na utkání proti Litvínovu. Nakonec však Holešovičtí do utkání nastoupili a po nepříznivém vývoji v první třetině dokázali zápas třemi brankami otočit.
Litvínov zbývající část sezony dohraje již bez ambicí na postup do play-off, ale přesto Chemici předvedli na Spartě sympatický bojovný výkon, díky kterému vedli po první třetině 2:0. “Je pro nás velmi pozitivní, že sem Litvínov nepřijel zápas odevzdat. Bylo pro nás i “dobré“, že Litvínov vedl a my jsme měli modelovou situaci, kdy jsme potřebovali zápas otočit,“ pochvaloval si po vítězném utkání hlavní trenér Sparty.

Vrásky na čele mu však dělá zdravotní stav jeho mužstva. Sestava Sparty byla dost neobvyklá, útočné řady hrály v nezvyklém složení. “Máme mnoho zraněných a nemocných hráčů, ale mysleli jsme si, že se o olympijské přestávce dáme dohromady. Skutečnost je ovšem jiná. Každým dnem jsme čekali, že naskočí zpátky do sestavy Michal Sivek, ale místo toho bohužel dostal opět sádru. Takže nám bude zřejmě několik týdnů chybět.“

“Podobně je na tom Tomáš Netík, který také dostal sádru. Jemu by ji však mohli za pár dní sundat a pak se uvidí. Marek Černošek nemůže na led a nemůže ani pořádně trénovat. Nemocní jsou Jan Marek a Ján Tabaček, s teplotou do zápasu s Litvínovem nastoupil Jakub Langhammer. Milan Toman včera poprvé trénoval. Petr Ton stále marodí se zlomenou rukou. Je toho hodně, v neděli jsme dokonce uvažovali i o tom, že bychom ten zápas odvolali. Máme tedy těžkou situaci, ale věříme, že se nám čtyři zbývající zápasy v extralize povedou a my se dostaneme do play-off,“ rozhodně říká trenér, který dovedl Spartu v roce 2000 k titulu.

Velmi výrazně k výhře nad Chemopetrolem přispěl brankář Marek Schwarz. Sympatický mladík hodnotil utkání jako vždy s úsměvem. “Myslím si, že jsme měli celý zápas optickou převahu. Nepovedla se nám jen ta jedna minuta, kdy jsme dvakrát inkasovali. Udělali jsme dvě malé chybičky a Litvínov je dokázal potrestat. Kluci ale ve zbytku zápasu makali. Na to, že to byl přátelák, tak se hrál slušný hokej,“ složil poklonu svým spoluhráčům juniorský reprezentant.

Ve druhé třetině se na sparťanskou branku řítil sám kapitán Litvínova a specialista na nájezdy Robert Reichel, na Schwarze však nevyzrál. “Vůbec jsem nevěděl, kdo to na mě jede, nestačím to vnímat. Robert Reichel se snažil udělat kličku na můj levý beton a ještě potom střílel od mantinelu. Já jsem si tu jeho druhou střelu málem srazil do brány. Takže jsem měl i kus štěstí,“ hodnotil celou situaci Schwarz. Litvínov se ještě v posledních sekundách odhodlal k power play a Chemici se dostali do velké šance, ale jeden z litvínovských hráčů sám před brankou nedokázal přehodit ležícího Schwarze. “Měl puk blízko mého betonu, to nemohl zvednout. Takže to tak hrozné nebylo,“ s úsměvem dodal Marek Schwarz.

Dobrým výkonem a nakonec vítězným gólem se prezentoval dravý útočník Martin Růžička. Ten prozradil, jak nahlíží na přátelská utkání hráči Sparty. “Bereme tyhle zápasy jako přípravu, ale samozřejmě chceme vyhrát. Prvotním cílem je ale dobře se připravit na zbývající zápasy v extralize, které rozhodnou o účasti v play-off. Proto jsme k utkání s Litvínovem přistupovali úplně stejně jako k normálnímu extraligovému zápasu,“ osvětlil forvard se zkušenostmi ze zámoří.

Sparta dostala ve druhé třetině příležitost hrát dvojnásobnou přesilovku, a to dokonce skoro na minutu a půl. Pražané se však k ohrožení litvínovské branky prakticky nedostali. “Můj názor je, že jsme měli více střílet. Vystřelili jsme tak třikrát, což je hrozně málo.“ Že by však svůj názor prezentoval již na střídačce, to Růžička s úsměvem popírá. “Já tam od toho nejsem. My se na střídačce snažíme hlavně povzbuzovat. I když si občas také řekneme, kde jsme udělali nějakou chybu. Ale taktiku samozřejmě určuje trenér, ne já.“

Sparta v osmapadesáté minutě obrátila vývoj zápasu, když třetí trefu Holešovických zajistil právě mladý forvard. “Kašpi vyhrál buly, Milan Toman puk zavezl, naznačil střelu a nahrál mi krásně na hokejku. Já jsem už jen vystřelil k tyči,“ popsal vítězný gól jeho autor. Růžička je v této sezoně hokejový cestovatel, pendluje mezi Spartou, její juniorkou a prvoligovým Berounem. “Takový je hokejový život. Tam kde zrovna hraji, tam se vždy snažím odvést maximum. Uvidíme jak to bude, ale zatím to vypadá, že asi dohraji tady v "A" týmu. Pan Výborný mi vždy zavolá nebo řekne, kde budu hrát,“ uzavřel Martin Růžička.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!