SPA - TRI 4:2 - Vítězný návrat na domácí led

50., neděle 26. 2. 2023
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Kovář – Mikliš, Kempný, Krutil, Němeček, Jandus, Polášek (A) – E. Thorell, Horák, Tomášek (A) – M. Forman, Kaše, Řepík (C) – Buchtele, D. Vitouch, P. Kousal – Safin, G. Thorell, Konečný – Vauhkonen.
Třinec: Kacetl (13. Mazanec) – Marinčin, Smith, J. Jeřábek, Kaňák, Mar. Adámek, M. Doudera – M. Růžička (A), Vrána (C), Daňo – Voženílek, Hudáček, Nestrašil – Dravecký (A), Marcinko, Chmielewski – Hrňa, M. Roman, Buček – Kurovský.
Branky a nahrávky: 4. Tomášek (Horák, Mikliš), 4. Kaše (M. Forman, Řepík), 13. M. Forman (Kaše, Kempný), 57. Buchtele (Kousal) – 8. Daňo (M. Růžička, Vrána), 41. Marcinko (Růžička, Jeřábek). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Rampír, Špůr. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 102. Střely na branku: 23:20. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči utkání: David Kaše - Tomáš Marcinko.
Návrat na domácí led po třech týdnech nám vyšel na jedničku, když jsme před více než dvanácti tisíci diváky zdolali Třinec 4:2! Za výhrou jsme nakročili dvěma bleskovými góly v prvním dějství, a přestože hosté odpověděli a dvakrát dohnali náš tým na dostřel, tuhou bitvu rozsekl ve třetím dějství útočník Honza Buchtele.

Začátku zápasu předcházela vzpomínka na ledaře Vladimíra Nováčka, který nás v pátek opustil v 86 letech po více než padesátiletých službách v Holešovicích. Opatrný začátek bez chyb odšpuntoval David Tomášek, jenž si ve čtvrté minutě najel od modré až mezi kruhy a bekhendovým zakončením trefil horní část branky!

Domácí fanoušci ještě ani nedoslavili vedoucí trefu, když Třinec zaváhal v rozehrávce a přečíslení dvou na jednoho po třinácti vteřinách zužitkoval střelou do odkryté branky David Kaše! Oceláři odpověděli nebezpečnou střelou Erika Hrni z pravého kruhu, načež přelévanou okořenila pěkná akce hostů z osmé minuty. Kanonýr Martin Růžička vyvezl puk mezi kruhy, našel na levé straně Marka Daňa a ten překonal Jakuba Kováře.

Útočné akce Arona Chmielewského, Michala Řepíka a Tomáše Marcinka po levé straně skončily jen střelou do boční sítě, další šance nepřicházely. Ve třinácté minutě však Třinečtí znovu propadli na pravé straně, kam si najel Miroslav Forman a pěknou střelou do horní části vyhnal Ondřeje Kacetla z branky. Výraznější šance nepřibyly ani na jedné straně, v závěru třetiny sparťané třikrát prověřili novice Marka Mazance lehkými střelami ze stran.

Začátek druhého dějství vyšel opticky lépe sparťanům, kteří několikrát v krátkém sledu pálili mio. Tlak v útočném pásmu ukončil pro změnu nešťastný souboj, při němž si Tomáš Marcinkov přisedl koleno a s bolestivým výrazem se skácel k ledu. Slovenský bojovník nakonec nepříjemnou bolest rozchodil a pokračoval ve hře, která se však předchozímu dějství podobala jen velmi vzdáleně.

Až na povedenou střelu Michala Řepíka z levého kruhu diváci viděli spíše chyby v rozehrávce a nepřesnosti v kombinacích, které však ani jeden tým netrestal. Erik Thorell pro změnu v zajímavé šanci pálil z hranice kruhu nad branku, načež si hosté vybojovali první přesilovku, ale skvěle bránící sparťané nepustili Slezany k žádné výraznější šanci. Dokonce mohli udeřit, leč dvě přečíslení Jakuba Konečného s Davidem Vitouchem zakončení nepřinesly.

Ve zbytku třetiny Třinec doplácel na chyby v defenzivě, jenže náš tým nedokázal zakončit. Na druhé straně si hezkou šanci vytvořil Erik Hrňa, proti jehož střele z mezikruží Jakub Kovář zasáhl pohotovou lapačkou! Závěrečné vteřiny ještě poznamenal faul Davida Kašeho, ale Třinečtí si výraznou část početní výhody přenesli do třetí třetiny.

Početní výhoda přišla Třinci v úvodu třetího dějství vhod. Střelu Marka Daňa ještě Jakub Kovář skvěle vychytal ramenem, načež pokryl i pokus Martina Růžičky z kruhu betonem. Nedůrazný Adam Polášek neuhlídal na zadní tyčce dorážejícího Tomáše Marcinka, který dorazil puk do sítě. Vzápětí mohli sparťané odpovědět z hole Davida Kašeho, který z hranice kruhu trefil jen pravou tyčku! Náš tým byl nadále aktivní, ale třinecká defenziva úspěšně odrážela jeden útok za druhým, a když bylo potřeba, Marek Mazanec byl v brance Ocelářů pozorný.

V polovině třetiny pomohl našemu týmu faul Miloše Romana, díky němuž jsme se dostali do první přesilovky. Zajímavý tlak zejména v první polovině početní výhody však žádnou gólovou šanci nenabídl. V závěrečných minutách neudržel nervy Marko Daňo, jehož sekání poslalo hosty opět do čtyř. Rána Martina Janduse však zaplula jen do lapačky, načež jsme měli optický tlak, jemuž chyběla střelba a hosté se udrželi ve hře.

Když však byli v pásmu, obránce Třince nešťastně upadl na modré čáře a nastartoval tím Davida Vitoucha, jenž dohnal puk a přečíslení završil přihrávkou před branku, kde Jan Buchtele usměrnil puk do sítě! Necelé tři minuty před koncem šly oba týmy do čtyř, načež Oceláři odvolali gólmana a zkusili hru v šesti. Obětaví sparťané s jistým Jakubem Kovářem v zádech však nepříjemný závěr ustáli a dokráčeli pro zasloužené vítězství 4:2.

Hans Wallson (HC Sparta Praha): „Bylo to dobré utkání proti dobrému soupeři. Mám radost, že jsme získali tři důležité body. Povedl se nám začátek, vstřelili jsme dva rychlé góly, což nám dodalo energii. Třinec nás začal nahánět. Povedený start byl pro nás výhodou do zbytku utkání. Bylo to velké týmové vítězství, jsem opravdu spokojený.“

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): „Od stavu 2:0 pro Spartu to bylo vyrovnané utkání, byli jsme kvalitním soupeřem. Utkání bylo celkově na vysoké úrovni s mnoha šancemi na obou stranách. Bohužel jsme je neproměnili. Bohužel po snížení na 3:2 jsme byli dvakrát vyloučeni a ty čtyři minuty nám chyběly ve hře pět na pět, kde jsme mohli být úspěšní a třeba jít do remízy. V posledních dvou utkáních základní části půjde o získání sebedůvěry. Potřebujeme ji získat, abychom si věřili a tyto hraniční zápasy dokázali překlopit na naši stranu.“