26., neděle 30. 11. 2014
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Staňa – Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Barinka, Eminger – Réway, Hlinka (A), Rolinek (C) – Sabolič, Pech, Buchtele – Kumstát, Cingel, Klimek – Forman, Volek, Chlapík. Trenér: Josef Jandač.
Třinec: Hrubec – Roth, Linhart, Trončinský, Galvas, Matyáš, Doudera, Foltýn – Hrňa, Rákos, Orsava – Dravecký, Polanský (C), Adamský (A) – Klepiš, Žejdl, Rufer – Chmielewski, Růžička, Matuš. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 7. Sabolič (Buchtele, Mikuš), 11. Hlinka (Ďaloga, Réway), 22. Kumstát (Barinka, Klimek), 24. Pilař (Hlinka, Piskáček) – 21. Adamský (Roth). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:10, navíc Barinka (SPA) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5931. Střely na branku: 27:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Kumstát - Adamský.
Na Oceláře Třinec se sparťanům v této sezoně zatím daří znamenitě! Ze dvou zápasů s extraligovým lídrem už mají na kontě plný počet šesti bodů. Na domácím ledě šla Sparta do vedení díky Saboličovi a Hlinkovi, Třinečtí snížili ve vlastním oslabení. Žádný další gól ale brankář Staňa za svá záda nepustil, Holešovičtí naopak přidali ještě dva zásahy v přesilových hrách zásluhou Kumstáta a Pilaře.

Po druhém Litvínovu čekal Spartu další silný soupeř, tentokrát extraligový lídr z Třince. Duel mezi dvěma týmy z čela tabulky ale začal možná až překvapivě opatrně, prvních pět minut se soupeři pouze oťukávali a žádná větší šance se nezrodila ani na jedné straně. Až v úvodu sedmé minuty přišla první tutovka, a to na straně Sparty, která ji využila a dostala se do vedení. Buchtele nahrával od pravého mantinelu na střed na slovinského forvarda Roberta Saboliče, který se trefil nad rameno gólmana Hrubce.

O chvíli později přišel také první faul zápasu a dopustil se ho sparťan Barinka. S výhodou jednoho muže ale Oceláři hráli jen několik vteřin, než se obsadila zásluhou Draveckého i druhá trestná lavice. A ve hře ve čtyřech se domácí dokázali znovu prosadit! Obránce Ďaloga prostrčil kotouč na Jaroslava Hlinku, který ho pod Hrubcem poslal do branky. Sparťané poté hráli dvě přesilové hry, které jsou v této sezoně jejich silnou disciplínou, ale Třinec dokázal, že jemu jde zase oslabení. Velkou šanci si tak sparťané schovali na hru v pěti, kdy Kumstát nebezpečně tečoval střelu Cingela.

Díky faulu Rákose v samém závěru první třetiny vstupovali sparťané do té druhé v početní výhodě, ale po necelé půlminutě sami inkasovali, když se tečí Rothovy střely prosadil ve vlastním oslabení Martin Adamský. Šlo již o devátý gól Ocelářů v této herní situaci v sezoně. Sparťané si stihli vzít dvougólový náskok nazpět ještě v té samé přesilové hře. Barinka pálil od modré a Petr Kumstát byl ve správný čas na správném místě, takže odražený kotouč backhandem dorazil mezi Hrubcovy betony.

Sparťané poté měli minutu a 37 vteřin přesilovky pět na tři a dokázali ji využít. Z levého kruhu propálil třineckého brankáře Karel Pilař, který se prosadil poprvé v sezoně. V plném počtu se v prostřední dvacetiminutovce nakonec téměř nehrálo. Nejprve měl tři přesilové hry v těsném sledu Třinec. V té první si vytvořil drtivý tlak a při Staňovi stálo chvílemi i štěstí, ve třetí už se sparťané celkem v poklidu ubránili. Následně měli pro změnu početní výhody zase domácí, minutu a 44 vteřin dokonce podruhé v zápase hráli v pěti proti třem.

V úvodu třetí části se hned dvakrát v těsném sledu prosmýkl do šance Pech, ale kotouč v obou případech skončil na výstroji gólmana Hrubce. Dobrý tlak si dokázala vytvořit ještě třetí útočná lajna domácího týmu, jinak bylo šancí pomálu na obou stranách. Výjimkou byla přesilová hra při vyloučení Saboliče, ve které nejprve nebezpečně hrozili hosté a poté ujeli ve dvou na jednoho sparťané Hlinka a Buchtele. První nahrával, ale druhý nedokázal přihrávku trefit, a tak ani z této akce nic nebylo. Pohodlný tříbrankový náskok si sparťané nakonec pohlídali až do konce zápasu, a připsali si tak druhé tříbodové vítězství ze dvou zápasů s extraligovým lídrem.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Úvodní minuty nebyly z naší strany úplně nejlepší, byli jsme pod tlakem, ale potom jsme hru trošku vyrovnali a podařilo se nám vstřelit první gól. Poté jsme se v tom zápase postupně pořád zlepšovali a dovedli zápas celkem bez problémů k vítězství. Klíčové pro nás bylo, že jsme konečně ubránili přesilovky soupeře, které byly velice nepříjemné.

Václav Varaďa (HC oceláři Třinec): Myslím, že dnešní utkání jsme začali výborně. V prvních deseti minutách jsme měli více ze hry a dostali domácí pod tlak v jejich obranném pásmu, ale bez nějaké vážnější šance. Domácí to přežili a poté už jsme po celý zápas tahali za kratší konec. Sparta nám dnes uštědřila lekci z produktivity a jen díky brankáři Hrubcovi zůstalo skóre 4:1, jež je pro nás za hru, kterou jsme odvedli, ještě milosrdné. Ten výkon je pro nás zklamáním, porážka bylo pro nás zasloužená.