SPA - OLO 3:4sn - Dva góly Buchteleho a bod

32., neděle 12. 12. 2021
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Machovský – Matuškin, M. Jandus, Polášek (A), Mikliš, Jeřábek, Pavelka, Dvořák – Buchtele, Sobotka (A), Chlapík – Thorell, Horák, Řepík (C) – Forman, Konečný, Doležal – Strnad, Vitouch, Dvořáček.
Olomouc: Lukáš – Ondrušek (C), Černý, Rašner, Švrček, Řezníček, Dujsík – Káňa, Krejčí (A), Tomeček – Klimek, Knotek (A), Kusko – Strapáč, Kolouch, Kunc – Burian, Nahodil, Bambula – Navrátil.
Branky a nahrávky: 1. Buchtele (Pavelka, Sobotka), 27. Buchtele (Mikliš, Sobotka), 60. Pavelka (Chlapík, Matuškin) – 4. Bambula (Černý, Nahodil), 34. Burian (Bambula, Nahodil), 43. Bambula (Nahodil, Burian), roz. nájezd Káňa. Rozhodčí: Horák, Hejduk – Ondráček, Hynek. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 40:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Jan Buchtele - Jan Bambula.
V posledním extraligovém utkání před reprezentační přestávkou naše mužstvo přivítalo houževnatou Olomouc, proti které dvěma góly Jana Buchteleho dvakrát vedlo. Hanáci však dokázali pokaždé vyrovnat, ve třetím dějství dokonce otočili, ale při závěrečné hře bez brankáře zachránil Tomáš Pavelka prodloužení. V něm jsme i přes řadu šancí neskórovali, načež v nájezdech rozhodl o vítězství soupeře dvougólový Jan Káňa.

Na vedoucí gól nečekali sparťané dlouho, jelikož se už po 31 vteřinách hry odrazil puk od zadního mantinelu na hůl Jana Buchteleho, který ho uklidil do sítě. Olomouc odpověděla rychle, když Jan Bambula hezky vletěl do útočného pásma a trefil horní růžek Machovského branky.

Nátlak našeho týmu podpořilo vyloučení Tomáše Černého, ale když už se sparťané dostávali do zakončení, Jan Lukáš v olomoucké brance byl pozorný a ve zbytku třetiny se stav neměnil.

Už v úvodních vteřinách prostředního dějství se Jan Lukáš vytasil parádním zákrokem hokejkou. Ačkoliv Hanáci náš tým následně zatlačili, podruhé udeřil Jan Buchtele, jenž před brankou šikovně tečoval Miklišovu střelu od modré.

Sparta následně dostala soupeře pod velký tlak, při němž Maksim Matuškin pálil jen nad. Místo třetího gólu však přišel brejk Olomouce, který úspěšně zakončil Vilém Burian a podruhé vyrovnal stav utkání. Vyrovnaný boj bez větších šancí tak stále nabízel nerozhodný stav.

Na začátku třetí části sparťané nevyužili samostatný únik, za což byla potrestána. Olomouc dokázala vytvořit zmatky v brankovišti, čehož využil důrazný Jan Bambula. Naše mužstvo mělo ve vyrovnaném boji mírně navrch, ale nedařilo se mu dostat soupeře pod tlak a vytvořit si šance na vyrovnání.

Výjimkou bylo Kuncovo vyloučení v závěru, při němž však sparťané stříleli jen mimo, Zdeněk Doležal zlomil na levém kruhu hůl a Maksim Matuškin se na sebe zlobil po střele nad. Sparta zkoušela v závěru ještě hru bez brankáře, vzala si oddechový čas a propukla euforie, protože 24 vteřin před sirénou Tomáš Pavelka vystřelil prodloužení.

V prodloužení měli sparťané herně navrch, zasypali branku Jana Lukáše nepříjemnými střelami, ale ani jedna se neujala. V závěru nenašel Roman Horák při samostatném úniku skulinku mezi betony, a přestože měl náš tým i další pokusy, o výhře nerozhodl.

Samostatné nájezdy otevřel přesným zásahem Jan Káňa, na jehož pokus dokázal zareagovat Jan Buchtele. Za nerozhodného stavu se hrálo na náhlou smrt, a když Michalu Řepíkovi nevyšla klička do bekhendu, dokázal Jan Káňa druhou nájezdovou trefou rozhodnout.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "My jsme do zápasu vstoupili poměrně dobře. Bohužel soupeř naše vedení dokázal pokaždé smazat. Věděli jsme, že to bude urputný zápas, což se i potvrdilo. Góly v naší síti pramenily z vlastních chyb. Naštěstí se nám podařilo vyrovnat a poslat to do prodloužení, kde jsme si sice vytvořili nějaké šance, ale nedali jsme je. Co se týče nájezdů, tak ty nám zatím vůbec nejdou."

Jan Tomajko (HC Olomouc): "Dneska to byl vyrovnaný zápas. Dostali jsme rychlý gól, ale dokázali jsme na to rychle odpovědět. Stejně tak se nám povedlo vyrovnat po druhém gólu domácích, dokonce jsme pak utkání i otočili. Škoda jen, že jsme vedení neudrželi. Nájezdy jsou loterie a my v nich byli dnes lepší. Smeknout chci hlavně před Honzou Lukášem, který podal v brance fantastický výkon."