35., pátek 6. 1. 2023
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Kovář – Kempný, Krutil, Němeček, Jandus (A), Moravčík, Mikliš, T. Tomek – M. Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – E. Thorell, Horák, Tomášek – Buchtele, D. Vitouch, Safin – Konečný, G. Thorell, Kousal.
Liberec: Kváča – Balinskis, Nedomlel, Ivan, Melancon, Kolmann, Štibingr, Šedivý – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Ordoš, A. Najman, Flynn – Vlach, Jelínek (C), Rychlovský – Jenčovský, Šír (A), Dlouhý.
Branky a nahrávky: 7. Mikliš (Forman, Sobotka), 16. Jandus (Horák) - 24. Balinskis (A. Najman, Faško-Rudáš), 38. Birner (Filippi, Ivan), 43. Birner (Melancon, Ordoš), 47. Filippi (Faško-Rudáš, Melancon), 54. Filippi (Faško-Rudáš). Rozhodčí: Jaroš, Pražák – Frodl, Lhotský. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 833. Střely na branku: 27:27. Průběh utkání: 2:0, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Ondřej Mikliš - Martin Faško-Rudáš.
I přes prvotní dvougólové vedení nakonec Sparta prohrává v domácím utkání s Libercem v poměru 2:5, náš tým tak zapisuje první domácí porážku po šesti vítězných utkáních v řadě. V zápase si premiéru ve sparťanském dresu odbyl útočník Pavel Kousal, jedinými úspěšnými střelci byli z naší strany Ondřej Mikliš a Martin Jandus.

K první větší příležitosti se v utkání dopracoval náš tým, Řepík se dostal k nebezpečnému zakončení z levého kruhu, které se Kváčovi podařilo vyrazit pouze před sebe a následná dorážka sparťanského kapitána z otočky nadělala libereckému brankáři nemalé starosti. Hned ve svém druhém střídání v rámci nového působiště se prosadit mohl Kousal, poté co se rychlonohý útočník prohnal do útočného pásma však zamířil svou střelou nepřesně.

Následně se náš tým přece jen dočkal, po vyhraném vhazování v soupeřově obranné třetině nejprve ještě dokázal proti Formanovi zasáhnout Kváča, když ovšem posléze právě Forman posunul kotouč na modrou čáru Ondřeji Miklišovi, propálil sparťanský obránce vše, co mu stálo v cestě. Ihned po vedoucí brance festival vyložených šancí Sparty pokračoval, prudkou střelu Tomáška z nebezpečného prostoru mezikruží zvládl Kváča vytěsnit pohotově betonem.

Za Liberecké zahrozil poprvé až důrazný Šír, ani ze dvou dorážek v bezprostřední blízkosti Kováře ale vyrovnávací gól pro své mužstvo nevytěžil. Další možností pro tým zpod Ještědu se stala rána Birnera poté, co dostal nabito na pravý kruh, Kovář se avšak k jeho smůle dokázal skvěle přemístit a zasáhnout. Po vyloučení Balinskise jsme se dočkali také první sparťanské přesilové hry zápasu, touto možností náš tým neopovrhl. Z levého kruhu nalezl Horák na modré čáře Martina Janduse, jehož následná střela nejspíše i kvůli teči jednoho z bránících hráčů doplachtila za Kváčova záda.

První přesilové hry v zápase se po vyloučení Kousala dočkali také Liberečtí, Spartu v rámci vlastního oslabení podržel Kovář, když bleskově zakročil lapačkou proti střele Filippiho od modré čáry. Liberec se těsně po skončení přesilové hry snížení nakonec dočkal, chytrou nahrávkou nalezl z levého kruhu Najman do pravého kruhu najíždějícího Uvise Janise Balinskise, který střelou z první prostřelil přesouvajícího se Kováře. Bílí Tygři mohli dokonce skóre vyrovnat, na levém křídle se netradičně vytočil Melancon a vyslal nebezpečnou polostřelu, Kovář kotouč naštěstí pro Spartu zavčas zpacifikoval.

Na druhé straně naopak zahrozil Řepík, nádherným individuálním průnikem se dostal až před Kváču, k zakončení se ovšem dostat nedokázal. Prudkou ranou z prostoru pravého kruhu Kováře počastoval Melancon, brankář Sparty i s pomocí své výstroje skvěle zasáhl. Liberecké vyrovnání přišlo ke konci druhé části, Michal Birner využil Němečkova špatného vystoupení a střelou z úhlu do pravého horního rohu branky nedal Kovářovi šanci zakročit. Sparta se v úplném závěru třetiny mohla dočkat opětovného zisku vedení, po nebezpečné přihrávce Řepíka před soupeřovu branku však ani jeden ze spoluhráčů kotouč za Kváčova záda zamést nezvládl.

Na úvod třetí části se Bílí Tygři dočkali další početní výhody, na trestnou lavici zamířil za podražení Řepík. V té následně dokonali velký obrat, střelu Melancona od modré čáry pro Kováře nechytatelně tečoval a podruhé se tak v zápase prosadil Michal Birner. Pro Liberecké mohlo být ještě lépe, Ordoš se šikovně natlačil před Kováře, kterého ale nepřekonal, sparťanský maskovaný muž se zaskvěl i proti následné Najmanově dorážce. Především velice aktivní hra Liberce vyústila čtvrtým vstřeleným gólem, po přihrávce od Faška-Rudáše na před brankou nikým nehlídaného Tomáše Filippiho, liberecký útočník udělal rychlou kličku do strany a přízemní střelou Kováře překonal.

Oba jmenovaní si obdobnou situaci vyzkoušeli posléze ještě jednou, Faško-Rudáš hledal zpoza branky původně na střelu připraveného Birnera, kotouč však propadl nečekaně až k Tomáši Filippimu, který tak měl již jednoduchou práci a stejně jako právě Birner si připsal druhou trefu v zápase. Blízko snížení byl v závěru utkání Thorell, po jeho střele z levého kruhu zazvonila arénou levá tyčka Kváčovy branky. Dalších příležitostí jsme se v utkání již nedočkali a Sparta si tak připsala první domácí porážku od příchodu nového trenérského dua.

Hans Wallson (HC Sparta Praha): "Co k tomu říct? Myslím, že jsme hráli dobře prvních dvacet minut, ale pak mi přišlo, že s prvním gólem Liberce jsme úplně ztratili energii. Liberec byl pak ve zbývajících 40 minutách lepší a myslím, že si zasloužil vyhrát. Ten výsledek odpovídá a já mohu soupeři jen pogratulovat. Tomášek nedohrál, ale abych byl upřímný, teď nevím, co s ním přesně je. Uvidíme zítra."

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Jsme samozřejmě spokojení s výsledkem i předvedenou hrou, hlavně ve druhé a třetí třetině. V té první na nás soupeř vlítnul, dostal nás pod tlak a odskočil na dva góly i trošku šťastnými střelami, což nás malinko zabrzdilo. Ale ve druhé třetině jsme do toho šli s tím, že to utkání můžeme obrátit, což se nám nakonec také podařilo. Líbil se mi náš pohyb, naše nasazení, myslím, že jsme dělali soupeři velké problémy forčekinkem. V posledních deseti minutách se to všechno odráželo k nám, jak to tak v těchto utkáních chodí. Jsme spokojení s výhrou."