SPA - LIB 1:3 - Střelecká převaha nestačila

32., neděle 3. 1. 2021
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Machovský – Piskáček (A), Košťálek, Polášek, Kalina, Němeček, M. Jandus – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Rousek, Tomášek, Buchtele – Říčka, Pech (A), Šmerha – Dvořáček, Sukeľ, Zikmund.
Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Kolmann, Havlín – Birner (A), A. Musil, Lenc – T. Rachůnek, P. Jelínek (C), Průžek – J. Vlach, Hrabík, R. Pavlík – D. Špaček, Šír, Pekař.
Branky a nahrávky: 44. Němeček (Sobotka, Horák) - 4. P. Jelínek, 9. Lenc, 60: R. Pavlík (Vlach, Derner). Rozhodčí: Pražák, Šindel – Lhotský, Zíka. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 37:15. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
Vstup do nového roku našemu mužstvu výsledkově nevyšel, přestože sparťané proti Liberci střelecky dominovali. Severočeši si vytvořili náskok dvěma góly v úvodní desetiminutovce, na které ve zbytku utkání zareagoval jen David Němeček. I přes velkou aktivitu už se našemu týmu vyrovnat nepodařilo, proto si v prvním domácím utkání roku 2021 body nepřipsal.

Sparta vstoupila do utkání aktivněji, přesto inkasovala jako první. Už po čtyřech minutách potrestal chybku v rozehrávce přesnou ranou Petr Jelínek, na kterého navázal v úvodu deváté minuty Radan Lenc, jenž využil pro změnu zaváhání Petra Kaliny. Domácí se i přes svou aktivitu nedostávali do slibných zakončení, naopak je musel po polovině třetiny podržet Matěj Machovský.

Čerstvou krev do sparťanských žil vlilo vyloučení Ronalda Knota, při němž neuspěl s dorážkou Roman Horák a Lukáš Pech pálil mimo branku. Tlak Sparty pokračoval i nadále, načež si domácí zahráli zkrácenou přesilovku pěti proti třem, při níž Petr Kváča vychytal v nejzajímavější šanci Michala Řepíka.

Liberec i díky skvělému Petru Kváčovi zvládl zbytek oslabení a vzápětí si zahrál přesilovou hru po faulu Lukáše Pecha. Bílí Tygři však byli při své premiérové přesilovce neškodní a nevyslali jedinou střelu. Sparta naopak pokračovala v aktivitě, až se ve velké šanci objevil David Tomášek, jehož šanci v polovině utkání vychytal jistý Petr Kváča. Krátce nato sparťanům zatrnulo, protože po tvrdém souboji za libereckou brankou zůstal ležet Michal Řepík, který však úder do hlavy rozdýchal.

Náš tým pokračoval ve střelecké převaze, jenže Jan Buchtele z mezikruží minul a Tomáš Šmerha poslal Pechovu přihrávku vedle pravé tyčky. I přes řadu střeleckých pokusů výrazné šance nepřicházely, a když už k nějakým došlo, jistý Petr Kváča byl na místě. V závěru třetiny se činil také Matěj Machovský, jenž pokryl střely Radovana Pavlíka i Petra Kolmanna.

V aktivním úvodu třetího dějství sparťané zavřeli libereckou defenzivu pod zámkem. Vladimír Sobotka fantastickým pasem na zadní tyčku pobídl pohotového Davida Němečka, který přesnou střelou do horní části branky snížil. Otevřená hra na obou stranách výrazné šance nenabídla, gólem neskončil ani individuální průnik Roberta Říčky po levé straně.

Ke slovu se dostal také Liberec, jenže Radovan Pavlík pálil nad a Jelínkova dělovka mířila do vyrážečky Matěje Machovského. Sparta se i nadále tlačila do útoku, leč Severočeši důsledně bránili hubený náskok. Závěr utkání připomínal spíše přetahovanou, ve které korunoval liberecké vítězství Radovan Pavlík trefou do prázdné branky.

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Měli jsme bohužel špatný vstup do utkání. Udělali jsme dvě hrubé chyby v obranném pásmu a inkasovali jsme rychlé dva góly. Pak jsme se snažili zápas nějakým způsobem dohnat, dostat Liberec pod tlak, ale skoro k ničemu nás nepustil. Byl v zápase lepší, proto vyhrál."

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Bylo to pro nás velice těžké utkání proti skvělému a útočně laděnému soupeři. Nám se povedl začátek, dali jsme dva góly a tím jsme se malinko dostali na koně. Ve druhé třetině nás ale Sparta zatlačila. Ve třetí části přes obdržený gól jsme se zvedli a trošku víc jsme hráli s pukem. Tři body jsou pro nás velmi cenné. Bylo to vybojované vítězství podpořené vynikajícím výkonem brankáře Kváči."