SPA - CHM 3:4 - Na úvod roku těsná prohra

32., středa 2. 1. 2019
Sparta - Chomutov SPA - CHM
Sparta: Machovský – Piskáček (A), Delisle, Blain, Pavelka, Dvořák, de la Rose, Kalina – Kudrna, Vrána (C), Buchtele – Forman, Klimek, Smejkal – Rousek, Pech (A), Pšenička – Beran, Sill, Jones.
Chomutov: Peters – Jank, Flemming, Dietz, Knot, Štich, Valach (A), Antropov – Svoboda, Růžička (C), Marjamäki – Stránský, Sklenář, Raška – Duda (A), Vantuch, Dlouhý – Havel, Klhůfek, Koblasa.
Branky a nahrávky: 10. Forman (Piskáček), 25. Buchtele, 45. Kalina (Vrána) – 5. Růžička, 9. Růžička (Svoboda, Marjamäki), 11. Marjamäki (Svoboda, Antropov), 60. Vantuch (Duda, Koblasa). Rozhodčí: Bejček, Pešina – Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 2:5, navíc Stránský (CHM) 10 minut. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5 589. Střely na branku: 45:37. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Forman - Vladimír Růžička.
Nový rok 2019 odstartovali sparťané duelem s chomutovskými Piráty. Ti šli jako první do dvoubrankového vedení, na snížení v podání Miroslava Formana dokázali rychle zareagovat. Sparťané měli v dalším průběhu více ze hry a díky Buchtelemu s Kalinou dosáhli na vyrovnání. Když už to vypadalo, že se půjde do prodloužení, přišla rána v podobě vítězného gólu Chomutova.

Do prvního utkání v roce 2019 vstoupili lépe hosté z Chomutova. První šanci měl tečující Dlouhý, poté už se Piráti radovali z úvodního gólu. Vladimír Růžička ukořistil puk na obranné modré čáře a ujel do brejku, který zakončil úspěšnou střelou pod vyrážečku. Sparťané měli možnost srovnat skóre v první přesilové hře utkání, ve které pálil zejména Blain, ale bez úspěchu. To na druhé straně se šance proměňovaly, na 2:0 pro Severočechy zvyšoval svým druhým gólem v utkání Vladimír Růžička, který po přihrávce Svobody zakončoval přečíslení dvou na jednoho.

V polovině první třetiny se Pražanům povedlo snížit zásluhou Miroslava Formana. Jeho první střelu ještě Peters vyrazil, na dorážku, která zamířila z úhlu pod jeho betony, už ale nestačil. Za pouhých 28 vteřin už ale Chomutov vedl opět o dvě branky, Masi Marjamäki prostřelil Machovského střelou pod betonem. Za Spartu se pokoušeli stáhnout náskok soupeře aktivní Forman a poté i Pavelka, který si po nepotrestaném zákroku holí odnesl z první třetiny krvavý šrám na bradě. Před přestávkou hráli Pražané znovu přesilovku, ani tentokrát ji neproměnili.

Tlak Chomutova v úvodu prostřední dvacetiminutovky vyústil v Beranův faul, po kterém měli Piráti téměř minutu ponechanou výhodu šesti proti pěti. Svírali soupeře v jeho obranné třetině, ale nedostali se k nebezpečnějšímu zakončení. V následující přesilovce si vedli ještě hůře, Pražanům se totiž povedlo vstřelit jejich druhý gól v oslabení v této sezoně. Jank špatnou přihrávkou na útočné modré daroval kotouč Janu Buchtelemu, který jel sám na Peterse a svižnou střelou ho překonal.

O chvíli později mohli po akci dvou na jednoho srovnat přihrávající Pech se zakončujícím Pšeničkou, Peters se ale tentokrát stihl bleskově přesunout. Snížení sparťany správně nabudilo a následující minuty patřily jim, kanadský brankář ale odolával. V přesilovce po faulu Stránského na Kalinu ale paradoxně příliš práce neměl, ve následně hře v pěti na obou stranách se sparťanům dařilo lépe.

Obléhání chomutovské branky pokračovalo i ve třetině třetí. Nejprve měl obrovskou šanci Kudrna, který orazítkoval tyčku, což si ještě rozhodčí potvrdil s kolegou u videa. Poté byl blízko vyrovnání také Smejkal. Ve 45. minutě se sparťané konečně dočkali zaslouženého gólu. Uzdravený obránce Petr Kalina vyslal ihned po buly dělovku, která se zastavila až pod břevnem Petersovy klece.

A vyrovnání sparťanům nestačilo, stále ještě měli dost času na zvrat utkání, navíc si vynutili dlouhou výhodu a další přesilovou hru. Početní výhody jim ovšem v tomto zápase nevycházely podle představ a ani tahle nebyla výjimkou. Naštěstí pro sparťany si podobně vedli i Piráti, kteří nezužitkovali přesilovku v závěru třetí třetiny. Po jejím skončení měl obrovskou šanci Pech, jehož pokus do prázdné branky skvěle vyrazil reflexivním máchnutím rukou Peters. A devět vteřin před koncem přišla velká rána v podobě gólu Lukáše Vantucha, který dorazil kotouč ležící na brankové čáře za Machovským.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "V první třetině nás Chomutov napadal a využil toho. My jsme se potom zlepšili, více jsme bruslili a hráli jsme čtyřicet minut docela dobrý hokej. Na konci jsme nevyužili šance a Chomutov na konci tu svou využil. Budu s týmem mluvit především o tom, jak jsme zápas začali po velice dobrém utkání s Mladou Boleslaví, kdy jsme hráli celých šedesát minut a měli jsme dobrou i první třetinu. Všichni jsou zklamaní a naštvaní."

Vladimír Růžička starší (Piráti Chomutov): "Chtěli jsme hrát aktivně, první třetina nám vyšla velice dobře a dali jsme i góly. Sparta od druhé třetiny přidávala. První sedm minut v ní z naší strany nebylo moc dobrých, pak se to trošku srovnalo. Ve třetí třetině bylo jasné, že po nás Sparta půjde a zkusí to. Vyrovnala a my jsme měli v určitých momentech štěstí. Jsem rád, že se nám konečně podařilo dát v závěru se štěstím gól. Několik zápasů jsme na konci prohráli. Je to pro nás vzpruha. Hrozně si vážím, že hráči do toho dali všechno a podařilo se nám na Spartě vyhrát."