PLZ - SPA 5:4 - Švédská přestřelka bez bodů

35., úterý 19. 10. 2021
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Svoboda – Kaňák, Čerešňák (A), Graňák, Jiříček, Kvasnička, Kindl (C), V. Lang – Kantner, Kodýtek (A), Schleiss – Dzierkals, Mertl, M. Lang – Blomstrand, G. Thorell, Bulíř – Suchý, Přikryl, Adamec.
Sparta: Neužil – Pavelka, Moravčík, Dvořák, Polášek (A), Mikliš, Jurčina, M. Jandus – E. Thorell, Sobotka, Řepík (C) – Prymula, Chlapík, Kaše – Doležal, Hašek, Forman – Buchtele (A), Zikmund, Konečný.
Branky a nahrávky: 13. Mertl (Dzierkals, Čerešňák), 48. Blomstrand (Čerešňák, G. Thorell), 55. Blomstrand (Suchý, Jiříček), 55. Bulíř (Mertl), 58. Blomstrand (Dzierkals, Mertl) – 31. E. Thorell (Sobotka, Chlapík), 35. E. Thorell (Řepík), 39. Sobotka (Chlapík, Mikliš), 56. Zikmund (Forman). Rozhodčí: Pražák, Obadal – Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:8. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 375. Střely na branku: 30:27. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Ludwig Blomstrand - Erik Thorell.
K druhému utkání ve třech dnech odjeli sparťané na led Plzně, kde v televizním utkání prohráli po dramatické bitvě 4:5. Svěřenci Josefa Jandače dokázali ve druhé části díky dvěma gólům Erika Thorella otočit nepříznivý vývoj a získat dvougólový náskok. Plzeň však ve třetí třetině bleskově otočila, a přestože sparťané dokázali vyrovnat, další švédský útočník Ludwig Blomstrand v přesilovce dokonal hattrick a rozhodl o výhře.

Vyrovnaný vstup do zápasu šance nepřinesl, přesto byl více v zápřahu Jakub Neužil. Aktivnější Plzni pomohlo vyloučení Milana Jurčiny za polovinou třetiny, a přestože kromě Dzierkalsovy skryté střely nehrozila, deset vteřin před Jurčinovým návratem zůstal před brankou nehlídaný Tomáš Mertl, který nadvakrát využil přesilovku. Sparta měla v závěru dvě početní výhody v krátkém sledu, ale kromě střely Michala Řepíka z mezikruží dva fauly výrazněji netrestala.

Západočeši začali druhé dějství aktivně, sparťané jim navíc situaci ulehčili dvěma tresty za špatné střídání. Indiáni neudeřili, ačkoliv hráli osmnáct vteřin proti třem. Aktivita Plzně pokračovala i nadále, jenže Jakub Neužil byl pozorný. Vzápětí Sparta dostala přesilovku a role se obrátily. Narůstající tlak zakončil Erik Thorell nastřelením z levé strany, jenž se šťastně odrazilo od tyčky do Miroslava Svobody a následně do sítě.

Sparta vzápětí převzala iniciativu, leč střely tahem Petra Haška a Zdeňka Doležala domácí brankář dobře viděl. Následně však Michal Řepík obkroužil branku a nastřelený kotouč úspěšně tečoval Erik Thorell. I přes trenérskou výzvu domácích sudí obrat posvětil. V závěru třetiny Plzeň nepotrestala třetí špatné střídání, přestože měla nebezpečný tlak. V plném počtu naopak zahrozili sparťané a Vladimír Sobotka z druhé vlny propálil Miroslava Svobodu.

V úvodu třetího dějství se činili oba brankáři. Před polovinou třetiny putoval na trestnou Tomáš Dvořák, načež Ludwig Blomstrand z levého kruhu propálil Jakuba Neužila a vrátil indiány na dostřel. Kapitán Michal Řepík mohl bleskově zareagovat, jenže jeho výlet před branku Miroslav Svoboda pokryl.

Domácí se hnali za vyrovnáním, ale Jakub Neužil držel těsný sparťanský náskok. Necelých šest minut před koncem mu však mezi betony propadla střela z pravého kruhu, kterou dorazil Ludwig Blomstrand. Trvalo jen 24 vteřin, než domácí zaútočili podruhé a Michal Bulíř přesnou střelou k levé tyčce otočil.

Drama pokračovalo i nadále. Plzeň špatně vystřídala, čímž Spartě otevřela prostor a Ladislav Zikmund dorazil do branky volný puk. Vzápětí putoval na trestnou Michal Řepík, což dokázal Ludwig Blomstrand využít přesnou trefou od modré čáry. Náš tým zkusil ještě power-play, při které domácí trefili tyčku, načež sparťané už přes závěrečný tlak nevyrovnali.

Miloš Říha ml. (HC Škoda Plzeň): "Do stavu 1:1 to bylo z naší strany velmi slušné. Pak jsme začali hrát naprosto složitě a kupili jsme jednu chybu za druhou. Kvalitní soupeř toho využil ve tři branky. Po druhé třetině jsme trochu zvýšili hlas a chtěli jsme se vrátit k naší hře. Pomohl nám gól v přesilovce na 2:3. Ten nás nakopl a změnil ráz utkání. Hráči si díky tomu zas začali věřit. Míchali jsme sestavou a vyšlo to, když jsme to otočili. Po špatném střídání soupeř znovu vyrovnal. Byl to blázinec, ale využitá přesilovka nám přinesla gól. Parádního obratu proti strašně silnému soupeři si obrovsky vážíme."

Jaroslav Hlinka (HC Sparta Praha): "První třetina byla vyrovnaná. Po dvou třetinách jsme šli do vedení 3:1, ale poslední třetina od nás byla totální zkrat a výpadek. Plzeň ve finále zaslouženě vyhrála. Takovému mužstvu, jaké máme, by se to stávat nemělo, abychom dvakrát v řadě ztratili výborně rozehrané utkání. Nevíme, kde je chyba, ale fakt je ten, že nám to teď bohužel prohrává zápasy. Musíme to zkusit hodit za hlavu a připravit se na další těžký zápas. Saša Salák dnes chyběl pro zdravotní problémy."